Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina, wyzwanie militarne, wyzwanie gospodarcze

Ukraina, wyzwanie militarne, wyzwanie gospodarcze

Ukraina musi stawić czoła dwóm głównym wyzwaniom: odzyskaniu utraconych wiosną 2022 roku terytoriów oraz odbudowie gospodarki z myślą o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Konflikt zbrojny przybrał formę bitwy okopowej, która trwała ponad 1000 km. Rosjanie ufortyfikowali swoje linie obronne, przez co odzyskiwanie było skomplikowane i kosztowne dla mężczyzn. Ukraińcy niechętnie wysyłają swoje siły z obawy przed minami i narażeniem na ostrzał artyleryjski i dronów. Wojnę można doprowadzić do końca, czekając, aż jedna z walczących stron zostanie wyczerpana. To nie jest czas na negocjacje traktatu pokojowego.

ukraiński kontratak

Jeśli ukraiński kontratak nie powiedzie się, może rozpocząć się konflikt o niskiej intensywności, z okazjonalnymi zaostrzeniami. Równolegle z działaniami wojennymi Ukraina musi odbudować się gospodarczo, wiedząc, że część jej terytorium jest okupowana.

Jeśli Ukrainie uda się zmodernizować swoje struktury gospodarcze, zmniejszyć korupcję i ubóstwo oraz zbliżyć się do standardów Unii Europejskiej, wygra wielką bitwę. Wyzwanie gospodarcze jest ogromne, ponieważ 6,2 miliona Ukraińców uciekło za granicę, a 1 milion Ukraińców zostało zmobilizowanych do wojny. Mówi się, że na froncie zginęło 100 tysięcy Ukraińców. Powinniśmy dodać wiele osób z poważnymi niepełnosprawnościami.

W kraju, który przed wojną miał niski wskaźnik urodzeń, dotkliwie odczuwalny jest brak siły roboczej. Bank Światowy oszacował, że naprawa zniszczeń z pierwszego roku wojny kosztowałaby ponad 400 miliardów dolarów. Dlatego Ukraina pilnie potrzebuje siły roboczej i kapitału. Aby sprowadzić Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju, i przyciągnąć migrujących pracowników, ukraiński rząd musi zapewnić minimalny poziom bezpieczeństwa, a miasta na zachodzie kraju są bezpieczne przed rosyjskimi bombami.

amerykańskiej zależności

Kapitałowo Ukraina jest zależna od Stanów Zjednoczonych. Od początku działań wojennych otrzymała prawie 40 miliardów dolarów pomocy amerykańskiej. Przepływy te mogłyby zostać zakwestionowane, gdyby w 2024 r. doszło do zmiany na czele Stanów Zjednoczonych. Poszukując kapitału na odbudowę, zachodnie rządy badają mobilizację rosyjskiego kapitału, która utknęła w martwym punkcie od marca 2022 roku i której wartość przekracza 300 miliardów dolarów. Aby uspokoić zachodnich inwestorów, zarówno prywatnych, jak i publicznych, ukraińskie władze muszą odpierać liczne oligarchów i walczyć z korupcją.

READ  Coop: Transgourmet nabywa genetycznie zmodyfikowaną hiszpańską żywność

Wołodymyr Zełenski od roku promuje przedsiębiorców high-tech i zwolnił kilku urzędników podejrzanych o korupcję, w tym prezesa Sądu Najwyższego. Proces akcesji do UE ma uniknąć powrotu do starych praktyk, które nękają kraj od 1991 roku.

Przystąpienie do Unii Europejskiej i NATO jako środek ochrony gospodarczej i militarnej. Dla Kaifa walka o bezpieczeństwo, a tym samym odbudowę, zależy od przystąpienia do NATO. Zapewni to trwałe bezpieczeństwo przy niższych kosztach. Integrację z organizacją wojskową popierają kraje bałtyckie, Polska i Niemcy. Niedawno do tych krajów dołączyła Francja. Dla władz rosyjskich ta akcesja to prawdziwa czerwona flaga. Uważają, że stanowiłoby to zagrożenie dla ich granic. Jednym z powodów walki z Ukrainą jest to potencjalne członkostwo. Zgodnie z artykułem traktatu założycielskiego NATO niebezpieczeństwo rozszerzenia wojny byłoby realne.

Rzeczywiście, atak na Ukrainę byłby jak atak na wszystkie państwa członkowskie. Czy okupacja Krymu i Donbasu to atak na Ukrainę? Państwa członkowskie mogą uznać, że art. 5 nie będzie miał zastosowania, ponieważ uczyniły to przed przystąpieniem Ukrainy. Nadchodzący szczyt NATO, zaplanowany na połowę lipca w Wilnie, będzie musiał zmierzyć się z tą drażliwą kwestią.

Jest bardzo prawdopodobne, że integracja Ukrainy zostanie odłożona w czasie i będzie warunkowa, aby uniknąć powszechnej wojny na kontynencie. Członkostwo byłoby sposobem na zabezpieczenie granic i uniknięcie nowej rosyjskiej okupacji. Ułatwiłoby to modernizację armii i pełniłoby funkcję odstraszającą. Mogłoby to jednak sprowokować gwałtowną reakcję Rosji z ewentualnym użyciem broni nuklearnej.

Mobilizacja stowarzyszeń na rzecz Ukrainy w maju 2023 r. © Fabrice COFFRINI

Powstanie mimo wojny

Ukraina musi odbudować się gospodarczo pomimo utraty jednej trzeciej swoich ziem, które były jednymi z najbogatszych ziem rolniczych. Mimo wojny musi także praktykować etykę swoich praktyk gospodarczych i finansowych. Przekroczenie wojskowego i gospodarczego kamienia milowego może być zbyt dużym poleganiem na członkostwie w UE i NATO. Im dłużej wojna trwa, im bardziej przybiera formę wojny okopowej, tym większe ryzyko wypalenia i zapomnienia.

READ  UWAGA: Kurs EURUSD lekko rośnie po niższej niż oczekiwano inflacji w JM!

I tak ukraiński prezydent toczy walkę z czasem, którą musi wygrać, jeśli chce gruntownie zmienić swój kraj.

  • Filip Creville

    Philip Crevelle specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych. Założyciel firmy zajmującej się badaniami i strategiami ekonomicznymi, Lorello Ecodata, prowadzi również Cercle de l’Epargne, centrum studiów i informacji poświęcone oszczędnościom i emeryturom, a także jest specjalistą w dziedzinie ekonomii.

    Wyświetl wszystkie posty

zostaw komentarz