Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina. Rosyjski atak rozciąga się na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Czy konflikt może eskalować w kosmosie? Od pierwszego dnia rosyjskiego ataku, czyli w czwartek 24 lutego, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos grozi. I mrożące krew w żyłach.

Moskwa grozi zniszczeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł Moskwę przed konsekwencjami sankcji dla rosyjskiego programu kosmicznego.

Moskwa odpowiedziała szybko:

Jeśli uniemożliwisz współpracę z nami, kto uratuje Międzynarodową Stację Kosmiczną przed niekontrolowanym zejściem z orbity i wpadnięciem do Stanów Zjednoczonych lub Europy?

Dmitrij Rogozin, Dyrektor Generalny Roskosmosu

Zagrożenie nie jest nawet zawoalowane: nagle Międzynarodowa Stacja Kosmiczna staje się zakładnikiem najbardziej zaciekłego konfliktu, który dotknął Europę od czasu wojen w byłej Jugosławii.

Obecnie ma siedmiu astronautów (czterech Amerykanów, dwóch Rosjan i jeden Niemiec).

Nikt nie wie, co się tam mówi, ale geopolityka wstrząsnęła latami kosmicznego pokoju.

Połączenie międzysystemowe zaprojektowane w celu uniknięcia konfliktów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W rzeczywistości Międzynarodowa Stacja Kosmiczna opiera się na długiej, intensywnej i bardzo pokojowej współpracy międzynarodowej od końca XX wieku.A stulecie.

W praktyce to rosyjskie stery strumieniowe regularnie korygują orbitę stacji. Produkcja energii elektrycznej jest całkowicie uzależniona od systemów amerykańskich. Przez cały czas na pokładzie są rosyjscy i amerykańscy kosmonauci.

Współzależność starannie przemyślana, aby zapobiec „prześlizgiwaniu się przez wiadomości” po dziesięcioleciach zimnej wojny, wspomina Julie Pataryn-Josek, autorka eseju na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i była nauczycielka na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu.

Jeśli Rosja wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co jest stosunkowo niemożliwe ze względu na ramy prawne programu, oznacza to, że nie będzie miała programu załogowego kosmosu.

Julie Batarin Gocek

„trampolina”

Statki kosmiczne Sojuz są również wykorzystywane do większości misji i powrotów astronautów, a także do uzupełniania zaopatrzenia stacji.

Na pokładzie kapsuły Sojuz Thomas Pesquet wszedł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie wrócił na Ziemię podczas swojej pierwszej misji, w latach 2016-2017.

READ  Czy satelity Starlink mają prędkość w kosmosie?

W 2014 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Krym, która już wywołała ogromne międzynarodowe protesty, m.in. w Waszyngtonie, Rosja zasugerowała, by Stany Zjednoczone „użyły trampoliny do transportu swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną”. Rzeczywiście projekcja pochodziła od Dmitrija Rogozina. Sojuz w tym czasie był jedynym sposobem, aby dostać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po tym, jak amerykańskie wahadłowce zostały porzucone, ale przed własnymi rakietami SpaceX Elona Muska.

W 2020 roku, wraz z pierwszym udanym startem SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Elon Musk również wystrzelił: „Trampolina działa!”. W bardziej swobodnej atmosferze dnia…

Po ostatnich rosyjskich zagrożeniach NASA wolała zachować spokój, upewniając się, że nadal „współpracuje z Roskosmosem i innymi naszymi międzynarodowymi partnerami w Kanadzie, Europie i Japonii w celu utrzymania bezpiecznych i ciągłych operacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”:

Nowe kontrole eksportu będą nadal umożliwiać cywilną współpracę kosmiczną między Stanami Zjednoczonymi a Rosją

NASA w komunikacie prasowym

Poprzedni incydent wojskowy w listopadzie

Zaproszenie do przestrzennego i cywilnego status quo całkowicie zignorowanego przez Dmitrija Rogozina: szef Roskosmosu przesunął sprawę, teraz oceniając „niewłaściwą” amerykańską współpracę przy projekcie misji w kierunku Wenus, Venera-D.

Kosmiczna Europa jest zagrożona

Europa i, a fortiori, Francja pozostają pod silnym wpływem rosyjskich decyzji dotyczących podboju kosmosu.

Od soboty Roscosmos zawiesił wszystkie starty z francuskiej bazy w Kourou w Gujanie. Podany powód: sankcje gospodarcze wymierzone w rosyjski eksport. Moskwa natychmiast odwołała 87 rosyjskich pracowników, którzy pracowali w Kourou.

Zagrożona jest również współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z Roscosmosem. Mianowicie misja Exomars 2022 zaczęła się teraz bardzo źle: europejski robot Rosalind/Franklin, który miał wylądować na Marsie, miał zostać wysłany przez Rosjan, którzy mieli też wylądować na Czerwonej Planecie.

Europejska Agencja Kosmiczna Opublikował komunikat prasowy w poniedziałek wieczorem, powołując się na „wysoce nieprawdopodobną premierę w 2022 roku”..

READ  COVID-19: Pięć minut na zrozumienie kontrowersji wokół iwermektyny

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w końcu odwołała zaplanowaną na czwartek konferencję prasową z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z udziałem niemieckiego astronauty Matthiasa Maurera.

Poważny wypadek już wpłynął na życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w listopadzie ubiegłego roku: wystrzelenie rosyjskiej rakiety przeznaczonej do zniszczenia satelity spowodowało ogromne rozprzestrzenienie się gruzu, zagrażając życiu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Moskwa początkowo temu zaprzeczyła, ale rosyjskie wojsko przyznało, że to spowodowało strzelaninę. Kreml zawsze zaprzeczał, że kosmonauci są w niebezpieczeństwie.

Ogłoszenie końca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rok 2031, chyba że…

Na początku lutego NASA zaleciła zamknięcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – i jej „deorbitację”, czyli kontrolowaną katastrofę na Ziemię – do 2031 roku. Jeśli sytuacja będzie się dalej pogarszać, może to nastąpić znacznie wcześniej.. .