Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina: 18 zabitych w rosyjskim nalocie na centrum handlowe „zbrodnia wojenna” dla Grupy Siedmiu – 28.06.2022 o 06:28

Ratownicy w centrum handlowym trafieni przez rosyjski atak rakietowy we wschodnioukraińskim mieście Kremenczug 27 czerwca 2022 r. (Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe/STR)

Ratownicy w centrum handlowym trafieni przez rosyjski atak rakietowy we wschodnioukraińskim mieście Kremenczug 27 czerwca 2022 r. (Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe/STR)

Rosyjskie bombardowania zabiły co najmniej 18 osób w centrum handlowym na Ukrainie, poinformowały we wtorek lokalne władze, wyciągając ostre potępienie ze strony Grupy Siedmiu Narodów, która spotkała się w Niemczech, która potępiła „zbrodnię wojenną”.

„Zginęło 18 osób… moje najgłębsze kondolencje dla rodzin i bliskich. Ratownicy nadal pracują” – powiedział we wtorek rano Dmitrij Łunin, pełniący obowiązki szefa administracji regionalnej Połtawy, o zamachu bombowym w mieście Krzemieńczuk, 330 km. na południowy wschód od Kijowa. I ponad 200 km od frontu.

Wcześniejszy raport służb ratowniczych z dnia na dzień mówił, że 16 osób zginęło, a 59 zostało rannych, z czego 25 hospitalizowano.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że jest to „jeden z najbardziej bezczelnych aktów terrorystycznych w historii Europy”.

Powiedział, że atak uderzył w „spokojne miasto i zwykłe centrum handlowe z kobietami, dziećmi i zwykłymi cywilami w środku”.

Według Kijowa, który wezwał G7 do zakończenia wojny, rosyjski nalot zabił również ośmiu cywilów w ciągu dnia w punkcie dystrybucji wody na wschodzie.

„Stosowne potępienie haniebnego ataku” w Krzemieńczuku i podkreślenie, że Władimir Putin będzie musiał „rozliczyć się” z „masowych ataków na niewinnych cywilów stanowi zbrodnię wojenną”, powiedzieli wieczorem przywódcy G7 ze swojego szczytu w południowych Niemczech. .

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił „absolutny terror” i wezwał naród rosyjski do „zobaczenia prawdy” w jego twarz.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że to „tylko wzmocni determinację” ludzi Zachodu, by wesprzeć Ukrainę.

Według ukraińskich sił powietrznych centrum handlowe zostało trafione pociskami przeciwokrętowymi Kh-22 wystrzelonymi przez bombowce dalekiego zasięgu Tu-22 z rosyjskiego obwodu Kurska.

W Nowym Jorku rzecznik ONZ Stephane Dujarric zauważył, że walczące strony są zobowiązane na mocy prawa międzynarodowego do „ochrony cywilów i infrastruktury cywilnej”, nazywając nowy strajk „całkowicie niefortunnym”.

READ  Kramatorsk zaatakował, Mariupol wciąż oblężony, Odessa obowiązuje godzina policyjna... Donbas na celowniku Rosji

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ostatnich rosyjskich zamachów bombowych na cele cywilne na Ukrainie zaplanowano na wtorek o 19:00 GMT, jak dowiedzieliśmy się od albańskiej prezydencji ONZ.

– „Strzał w tłum” –

Kilka godzin po ogłoszeniu zbombardowania Kremenczug władze ukraińskie ogłosiły kolejny śmiertelny rosyjski atak na ludność cywilną w Łysiczańsku, strategicznej enklawie ukraińskiego ruchu oporu w Donbasie (wschód).

Mapa sytuacji na Ukrainie 27 czerwca o godz. 7 GMT (AFP/)

Mapa sytuacji na Ukrainie 27 czerwca o godz. 7 GMT (AFP/)

W tym bliźniaczym mieście Siewierodonieck, które niedawno przejęli Rosjanie, zginęło co najmniej ośmiu ukraińskich cywilów, a ponad dwadzieścia innych, w tym dwoje dzieci, zostało rannych podczas „odbierania wody z cysterny”, jak zadeklarował regionalny gubernator obwodu ługańskiego Siergiej Godich.

„Rosjanie zastrzelili tłum ludzi kilkoma wyrzutniami Hurricane” – powiedział.

Łysiczansk to ostatnie duże miasto pozostawione Rosjanom w tej prowincji.

„Nasi obrońcy stoją na linii, ale Rosjanie za pomocą artylerii i lotnictwa zamieniają miasto w ruiny… infrastruktura jest całkowicie zniszczona” – powiedział szczegółowo Gaidic.

Inwazja na Donbas, który od 2014 roku jest częściowo kontrolowany przez prorosyjskich separatystów, była priorytetowym celem Rosjan od czasu ewakuacji regionu wokół Kiwa pod koniec marca.

Władze lokalne poinformowały, że nowe rosyjskie ataki na Charków w północno-wschodniej Ukrainie zabiły w poniedziałek wieczorem pięć osób i rannych 22, w tym pięcioro dzieci.

– „Cokolwiek to kosztuje –

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideokonferencji z przywódcami G7, 27 czerwca 2022 r. na zamku Elmau w południowych Niemczech (POOL/BENOIT TESSIER)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideokonferencji z przywódcami G7, 27 czerwca 2022 r. na zamku Elmau w południowych Niemczech (POOL/BENOIT TESSIER)

W przemówieniu wideo, przed ogłoszeniem ataków Krzemieńczug i Łysiczańsk, Wołodymyr Zełenski powiedział przywódcom spotkania Grupy Siedmiu na zamku Elmau w Alpach Bawarskich, że „nie nadszedł czas na negocjacje” z Moskwą i nalegał na „dokończenie potrzebować”. , pełne i bardzo praktyczne wsparcie dla Ukrainy” – czytamy w komentarzach prezydencji francuskiej.

Siedem mocarstw przemysłowych (Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Włochy, Japonia, Wielka Brytania) obiecało wspierać je „tak długo, jak to konieczne”.

Gospodarz tego szczytu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, potwierdził tymczasem nową rundę sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że kierowany przez USA Zachód chce ukrócić Moskwę, atakując w szczególności rosyjski przemysł obronny, i zamierza opracować „mechanizm limitów cen rosyjskiej ropy”.

Według tego samego źródła, G7 będzie również „koordynować stosowanie ceł na rosyjskie produkty, aby pomóc Ukrainie”.

– maraton dyplomatyczny –

Kryzys żywnościowy: alternatywy dla eksportu plonów z Ukrainy (AFP /)

Kryzys żywnościowy: alternatywy dla eksportu plonów z Ukrainy (AFP /)

Mimo surowości sankcji uderzających w rosyjską gospodarkę Kreml podkreślił w poniedziałek, że „nie ma powodu”, by wspominać o niewypłacalności Rosji.

Władze rosyjskie przyznały jednak, że ze względu na sankcje wierzyciele nie przybyli w dwóch ratach w niedzielnym terminie.

Podczas gdy Kijów nadal domaga się większych dostaw broni, Stany Zjednoczone rozważają obecnie dostarczenie mu zaawansowanego systemu rakiet ziemia-powietrze o „średnim i dalekim zasięgu”.

Minister francuskich sił zbrojnych Sebastien Licornu ogłosił w poniedziałek wieczorem, że Francja wyśle ​​na Ukrainę „duże ilości” transporterów opancerzonych.

Przywódcy G7 zakończą swój szczyt we wtorek, w dniu, w którym Władimir Putin musi odbyć pierwszą podróż zagraniczną od czasu rozpoczęcia ofensywy na Ukrainie, w Tadżykistanie, byłej republice sowieckiej w Azji Środkowej.

Maraton dyplomatyczny aliantów trwa we wtorek szczytem NATO w Madrycie, spotkaniem, w którym Zełenski musi uczestniczyć zdalnie.