Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE wzywa Polskę i Węgry do wprowadzenia praworządności

Węgry i Polska znajdują się w centrum drugiego „Biuletynu Rocznego” na temat praworządności w Unii Europejskiej, opublikowanego przez Komisję we wtorek. Oba kraje mogą spotkać się z zawieszeniem pomocy europejskiej.

Korupcja, ataki na niezawisłość sądownictwa, ataki na media, dyskryminacja mniejszości LGBT… Naruszenia praworządności i wartości europejskich są coraz częstsze w niektórych krajach UE, pomimo ostrzeżeń. Oto, z czego wynika Drugi raport na temat praworządności w 27 krajach Unii Europejskiejujawnione przez Komisję Europejską we wtorek.


„Przeanalizowaliśmy pozytywne i negatywne elementy, które były obecne w ciągu roku, co daje nieco dokładniejszy raport”.

Didier Reynders

Komisarz UE ds. Sprawiedliwości

Główne trendy obserwowane podczas publikacji pierwszego raportu we wrześniu 2020 r. prawie się nie zmieniły. Didier Reynders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości, przedstawia drugi raport w formacie „bardziej stabilny” Od pierwszego, nawet jeśli celem jest dialog z krajami.

„Przyglądaliśmy się zmianom od czasu pierwszego raportu. Przeanalizowaliśmy pozytywne i negatywne elementy, które były obecne w ciągu roku, co daje Nieco dokładniejszy raport”, wskazuje.

Węgry i Polska w krzyżowym ogniu

Węgry i Polska budzą coraz większy niepokój unijnej władzy wykonawczej. Oba kraje, kierowane przez prawicowe partie populistyczne, od pięciu lat stoją w obliczu konfrontacji z Unią Europejską, po przyjęciu środków kwestionujących niezawisłość sądownictwa i mediów.

„Mieliśmy nieco bardziej złożone rozmowy z Polską i Węgrami Rywalizuj w roli Komisji oraz możliwość pracy nad rządami prawa – dodaje belgijski komisarz odpowiedzialny za przygotowanie raportu.


„Jeśli nie ma reformy, Raport na temat praworządności będzie jednym ze źródeł wszczęcia postępowania warunkowego”.

Didier Reynders

Komisarz UE ds. Sprawiedliwości

działania w sprawie naruszenia

W zeszły czwartek uruchomiono UNHCR Postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom wobec Polski i Węgier. Wspomniane węgierskie prawo anty-LGBT i polskie ustawodawstwo tworzą obszary „wolne od ideologii gejowskiej”.

Europejska władza wykonawcza może również Zawieszenie wypłaty pomocy europejskiej tym krajom (warunkowe). Komisarz Sprawiedliwości ostrzega: „Jeśli nie będzie reform, raport na temat praworządności będzie jednym ze źródeł wszczęcia postępowania warunkowego”.

Wreszcie, Komisja może zawiesić autoryzację planów naprawy dla krajów, które nie przestrzegają praworządności, tak jak zrobiła to 12 lipca w przypadku Węgier z powoduWątpliwości co do działań antykorupcyjnych podjętych przez Budapeszt.

wpływ epidemii

Raport analizuje również Pilne środki wprowadzone w 27 krajach UE podczas pandemii i ograniczeń podstawowych wolności. Studiowałem komisję Proporcjonalność i konieczność podjętych środków. Zapytała również o istnienie kontroli tych decyzji przez parlamenty i sądy.

36 miliardów

euro

Polski plan naprawy i odporności o wartości 36 miliardów euro może zostać wstrzymany ze względu na praworządność.

„Fakt, że wielu obywatelom odmawia się podstawowych praw i wolności, mógł wzmocnić wrażliwość tych obywateli” – powiedział Didier Reynders.

Europejskie praworządność

Raport wskazuje również na rosnącą tendencję do kwestionowania prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym. Wykrywa m.in. problemy W Niemczech, Polsce i na Węgrzech.

14 lipca polskie sądy podjęły decyzję o zaskarżeniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko reformom warszawskiego sądownictwa. W tej konfrontacji Polska może zobaczyć zawieszenie planu naprawczego, który wynosi 36 mld euro.

Wniosek

  • Komisja Europejska opublikuje we wtorek swój drugi raport na temat praworządności.
  • Raport ten może służyć jako podstawa do: Pomoc europejska zawieszona I Licencje na plany wykupu Węgry i Polska.
  • Raport analizuje również Ograniczenia wolności podczas pandemii.