Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

U delfina znaleziono nowego wirusa, a naukowcy obawiają się epidemii

Biolodzy z Hawajów w USA odkryli nowy szczep morfowirusa waleni. Istnieją obawy przed epidemią, ponieważ ta choroba jest przyczyną wielu zgonów delfinów i może być przenoszona na inne ssaki morskie.

Wirus waleni (CeMV) jest patogenem, który może powodować śmiertelne infekcje u ssaków morskich na całym świecie. Wirus został wykryty u samotnego młodego samca delfina rzeki Fraser, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Maui w 2018 roku. Tak więc przez dwa lata naukowcy przyglądali się ciału, które według ich wstępnych obserwacji wyglądało na zdrowe z zewnątrz . Jednak niektóre z jego narządów wykazywały oznaki choroby.

Jak wyszczególniono w analizie opublikowanej w czasopiśmie Raporty naukowe dotyczące przyrodyJeśli nie obserwuje się osobliwości na poziomie klatki piersiowej i brzucha, to nie dotyczy to płuc, ponieważ niektóre tkanki krwi, oprócz tchawicy i oskrzeli głównych, miały nieprawidłowości.

Więc jak pokazano w Komunikacja„Delfin z rzeki Fraser, który znalazł się na mieliźnie w 2018 roku, ujawnia, że ​​ma nowy szczep, bardzo różniący się od wirusa morbil”.

“Zagrożenie wyginięciem”

Należy zauważyć, że delfiny Frasera są towarzyskimi i przyjaznymi stworzeniami i mają reputację walczących z delfinami innych podgatunków, a nawet wielorybami. Ten kontakt społeczny niepokoi naukowców, którzy obawiają się, że w kontakcie z delfinami Frasera „wysoce zaraźliwy” patogen może rozprzestrzenić się na inne części świata.

Christy West podaje przykład orek zwanych orkami. Podobnie jak wiele innych gatunków, gatunek ten jest zagrożony, zwłaszcza, że ​​„na Hawajach pozostało tylko 167 osobników i jeśli morbillivirus rozprzestrzeni się w tej grupie, nie tylko będzie to poważna przeszkoda w odbudowie populacji. zagrożenie.”

200 delfinów znalezionych martwych w Brazylii z powodu wirusa morbilli

Naukowcy ściśle monitorują rozprzestrzenianie się wirusa wśród waleni. Zwłaszcza od listopada i grudnia 2017 r. w Brazylii znaleziono martwych ponad 200 delfinów z Gujany. Te niezwykłe zgony zostały już powiązane z nowym szczepem wirusa morbilliva. Niedawno wirus został również zidentyfikowany u trzech południowych wielorybów wyrzuconych na brzeg w Brazylii, jak się dowiedzieliśmy.

Autorzy nowego badania twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby przetestować poziom odporności delfinów i wielorybów na środkowym Pacyfiku. W rzeczywistości „może pomóc w określeniu tempa poprzedniej infekcji i zasięgu epidemii”.

Jednak menedżerowie morskiej przyrody i ekolodzy muszą być bardzo ostrożni, ponieważ ta choroba nie będzie łatwa do kontrolowania. Przewiduje się nawet kampanię szczepień, ponieważ amerykańska Agencja Monitorowania Oceanów i Atmosfery (NOAA) już pracowała nad szczepionką przeciwko morbilliwirusowi fok hawajskich.

READ  Ludzkość u zarania katastrofalnych reperkusji