Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Turcja ratyfikuje porozumienie paryskie

Wieczorem w środę 6 października turecki parlament jednogłośnie zatwierdził paryskie porozumienie klimatyczne, według kanału parlamentarnego, który transmitował głosowanie na żywo, po obietnicy prezydenta przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w zeszłym miesiącu.

Recep Tayyip Erdogan ogłosił tę decyzję pod koniec września w Nowym Jorku, czyniąc swój kraj 191NS Ratyfikować tę umowę, która po przyjęciu w 2016 r. powinna umożliwić ograniczenie wzrostu średnich temperatur na planecie do 2°C i, jeśli to możliwe, do 1,5°C.

Ten certyfikat ma miejsce na trzy tygodnie przed sponsorowaną przez ONZ Globalną Konferencją Klimatyczną (COP26), która rozpocznie się pod koniec października w Glasgow (Wielka Brytania).

Turcja podpisała porozumienie paryskie w 2016 r. Jest jednym z ostatnich głównych emitentów gazów cieplarnianych, który ratyfikował tekst. Nadal brakuje Iranu, Iraku, Libii, Jemenu i Etiopii.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Klimat: na miesiąc przed COP26 rośnie presja na kraje

Pan Erdogan do tej pory uzasadniał swój wstrzymanie się domagając się lepszego podziału obciążeń, jeśli chodzi o zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Zdaniem Ankary wysiłki należy rozróżnić między krajami uprzemysłowionymi, do której jednak należy Turcja.

+ 150% emisji od 1990 r.

Według oficjalnych tureckich danych emisje netto gazów cieplarnianych w Turcji wzrosły o ponad 150% od 1990 roku.

Ale tego lata kwestia klimatu nagle narzuciła się w kraju, po następstwo ekstremalnych zjawisk pogodowych, W tym pożary lasów na wybrzeżu Morza Śródziemnego i powodzie na północy, które zabiły setki ludzi i spowodowały rozległe szkody.

Turcja cierpi również z powodu uporczywej suszy, która już zmusza niektórych producentów do porzucenia ziemi, a innych do przestawienia się na nowe uprawy, które wymagają mniej wody.

Konserwatorzy są zaniepokojeni chęcią Ankary zwiększenia produkcji energii opartej na węglu, przy czym Turcja oficjalnie planuje obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 21% do 2030 roku.

READ  Pożar w pobliżu lotniska - zapalił się sufit przyszłego ośrodka dla poszkodowanych

Na podstawie aktualnych zobowiązań państw członkowskich Porozumienia Paryskiego, „Świat jest na katastrofalnej ścieżce + 2,7 stopnia Celsjusza”Niedawno sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że: „Jeśli nie zmienimy wspólnie kursu, istnieje ogromne ryzyko, że COP26 się nie powiedzie” w Glasgow. Konferencja odbędzie się w Szkocji od 31 października do 12 listopada.

Badanie przeprowadzone w kwietniu wykazało, że trzy czwarte Turków jest świadomych zmian klimatycznych. Wśród głównych konsekwencji wymienianych przez respondentów: wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych, zanieczyszczenie powietrza i wzrost cen żywności, co jest gorącym tematem w kraju uderzony przez inflację.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Rozpoczęcie pierwszego globalnego spotkania obywateli w celu znalezienia rozwiązań kryzysu klimatycznego

Świat z AFP