Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tunezja walczy o szansę opublikowania CubeSata

Tunezja walczy o szansę opublikowania CubeSata

Tunezja uczestniczy w globalnym programie „Kibocube”. Zostało to ogłoszone przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Wydarzenie to odbędzie się w najbliższą środę, 16 lutego 2022 r. Zwycięzca zostanie wyłoniony w światowym programie „Kibocube”.

Tak więc to Prywatna Szkoła Inżynierii i Technologii Stosowanych w Sousse (ESPITA) reprezentuje Tunezję.

Wiedząc, że ten program jest realizowany w ramach współpracy Narodów Zjednoczonych z Japonią. Chodzi o rozmieszczenie CubeSata z Japońskiej Jednostki Doświadczalnej (Kibo) Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) „KiboCUBE”.

Tunezja może wystrzelić pierwszego satelitę edukacyjnego „Tunisat 1”

W rezultacie program ten oferuje instytucjom edukacyjnym lub badawczym w krajach rozwijających się, które są członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, możliwość rozmieszczenia opracowanych i wyprodukowanych przez nie satelitów.

Po wygranej Tunezja może wystrzelić pierwszego satelitę edukacyjnego „Tunsat1” na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2023 roku. Wskazuje na to „Tunesian Aerospace Association (TUNSA)”, partner tego projektu.

W rzeczywistości Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) daje zwycięzcy tego konkursu, spośród kilkudziesięciu krajów rozwijających się, możliwość bezpłatnego wystrzelenia małego satelity na pokładzie jednej ze swoich rakiet w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta stacja kosmiczna znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej i jest stale zajmowana przez międzynarodową załogę zajmującą się badaniami naukowymi w środowisku kosmicznym.

Tunezja została wstępnie wyselekcjonowana i dotarła do ostatniego etapu tego międzynarodowego konkursu. Został uruchomiony z inicjatywy UNOOSA, we współpracy z Japońską Agencją Badań Kosmicznych (JAXA). Promuje również współpracę międzynarodową w zakresie technologii kosmicznych i związanych z nimi projektów.

Chodzi o zapewnienie Tunezji i reszty świata prawa do pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Prawo gwarantowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która nadzoruje tę globalną konkurencję.

W związku z tym rozwój CubeSata przez studentów ESPITA, przy wsparciu partnerów i ekspertów, ma na celu wzmocnienie zdolności Tunezji w dziedzinie kosmosu. Wygranie tego międzynarodowego konkursu pozwoli na wystrzelenie w kosmos tunezyjskiego satelity „Tunisat-1”. Przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą ramienia robota; Ogólnie rzecz biorąc, Kibo, który jest wkładem Japonii w tę międzynarodową platformę kosmiczną.

READ  Łazik NASA Perseverance pobiera próbki skał, które mogą zawierać dowody na istnienie życia drobnoustrojów

Mówiąc o światowym konkursie „Kibocube”

Prywatna Wyższa Szkoła Inżynierii i Technik Stosowanych planuje zorganizować konferencję prasową 16 lutego 2022 r., po ogłoszeniu przez ONZ zwycięskiego kraju w światowym konkursie „Kipokop”. Aby skomentować wyniki i podać więcej szczegółów na temat projektu.

Obecnie jedyną jednostką, która rozmieszcza CubeSaty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest Kibo, opracowany przez JAXA. Unikalna zdolność Kibo polega na konfiguracji systemu śluzy powietrznej i ramienia robota.

Wreszcie, w październiku 2012 r. pomyślnie przeprowadzono pierwsze orbitalne rozmieszczenie satelitów Kibo CubeSats. Jest to możliwe dzięki opracowanemu przez JAXA „Orbitalnemu dyfuzorowi dla małych satelitów”. Od tego czasu wdrożono nanosatelity Kibo i CubeSaty z różnych krajów na całym świecie.

z kranem