Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Definicja | Turystyka kosmiczna – loty załogowe

Dla uproszczenia, turystyka kosmiczna to termin, który obejmuje różnorodne działania specjalne w orbitowanie. Należy ją odróżnić od turystyki subtropikalnej. Podczas gdy ten ostatni zadowala się przekroczeniem krótkiej chwili, ogólnie kilku minut, jednej z trzech granica Uznana turystyka kosmiczna, turystyka kosmiczna polega na lataniu w kosmos i okrążaniu Ziemi przez kilka dni.

Na pierwszy rzut oka można by tak pomyśleć kosmiczny turysta Odnosi się do „prostych, bogatych wczasowiczów”, którzy spędzają swój krótki wolny czas na orbicie. Ale wszyscy „turyści”, którym udało się zostać na statku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lub kapsułka załoga smoka SpaceX chciał nadać sens swojej kosmicznej przygodzie, wdrażając „naukowy” program dlaObserwacja ZiemiAlbo demonstracja technologii lub eksperymenty. Trzeba przyznać, że programy te są minimalne, ale mają niezaprzeczalne naukowe korzyści.

Aktywność jeszcze w powijakach

Działalność ta rozpoczęła się w 2001 roku pobytem Dennisa Tito na pokładzie stacji kosmicznej, co kosztowało prawie 20 milionów dolarów. Za nim pójdzie siedem innych osób, w tym Charles Simone, który podróżował dwukrotnie w 2007 i 2009 roku oraz pierwszy irańsko-amerykański turysta kosmiczny, Anosheh Ansari. Ostatni kosmiczny turysta tej epoki będzie Kanadyjski miliarder Jay Lalibertezałożyciel Cirque du słońce, powrócił na Ziemię w październiku 2009 roku po 11 dniach w kosmosie. Nie chciał ujawnić 40 milionów dolarów wartości swojego biletu. Ale wiemy, że jego poprzednik, Karol Szymon35 milionów dolarów w 2009 roku, po wydaniu dla niego 25 milionów dolarów Pierwszy lot kosmiczny.

Pojawienie się SpaceX na rynku lotów załogowych ożywiło tę działalność. Po pierwsze, usuwając niektóre miejsca w samolocie Sojuz Rosji, co pozwala firmie Space Adventures na wznowienie marketingowych lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (przerwane od Wahadłowiec wyjechał w czerwcu 2011 r.). Następnie, sprzedając swojego Smoka Załogi osobom, jako Jared Issacman w misji Inspiration 4, a następnie na pokładzie statku kosmicznego podczas misji Yusaku Maezawy Dear Moon, wokół Księżyca.

READ  Historyczny pierwszy! Robot NASA zabrał pierwszy kamienny odłamek z Marsa

Jeśli koszty nadal wynoszą około kilku milionów dolarów, nadal możemy wskazać, że SpaceX pozwala na demokratyzację turystyki kosmicznej. ten NASA Niedawno ustaliłem koszt noclegu na statku na 35 000 dolarów. kompleks orbitalny Na osobę wlicza się jedzenie, wodę, toalety i wszystkie systemy podtrzymywania życia na pokładzie. dla kosmiczne przygodyPo wznowieniu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną pod koniec 2021 r. z japońską misją Yusaku Maezawa, przygotowuje się do 2023 r. na nowy pobyt turystyczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale z niespotykaną dotąd opcją: kosmicznym spacerem z kompleksu orbitalnego! Na chwilę obecną nazwiska potencjalnych klientów nie zostały ujawnione.

Sceny filmowe nakręcone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wśród działań „turystycznych”, które odbywają się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, warto zwrócić uwagę na sceny kręcenia filmów kinowych. Po pobycie w październiku 2021 odRosyjska aktorka Julia Peresild i rosyjski reżyser Klim Szpenkonakręcić kilka scen z filmu. wyzwanie Planowany start pod koniec 2022 roku, Tom Cruise ma również kręcić sceny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i orbitalnym segmencie Axiom. Wraz z reżyserem Dougiem Lymanem Amerykanie powinni dołączyć do kompleksu orbitalnego w ramach Misja Aksjomat w 2024 r..

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] turystyka kosmiczna
Nie jest to nowa aktywność, ale staje się coraz bardziej „dostępna” dzięki programom realizowanym przez Virgin Galactic czy SpaceX, turystyka kosmiczna to początek nowej kosmicznej przygody!

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?