Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzynastu autorów cytuje Klątwę lub Miłość do Europy

Trzynastu autorów cytuje Klątwę lub Miłość do Europy

TKażdy ma w głowie przynajmniej jeden cytat znanej osobyEuropa. Najwięksi autorzy i najwybitniejsi przywódcy od czasu do czasu rzucali do dyskusji zdanie, które miało przesądzać o „Starym Kontynencie”, czasem pokładając nadmierne nadzieje w jego przyszłości, ale częściej ją miażdżąc. Przeciw swojej słabości.

Wiktor HugoWspaniały marzyciel, był w pierwszej kategorii. 21 sierpnia 1849 roku autor nieszczęśliwyPodczas konferencji pokojowej wygłasza płomienne przemówienie, w którym deklaruje:

„Będziemy mieli te niesamowite rzeczy Zjednoczone państwo Europa ukoronuje Stary Świat, tak jak Stany Zjednoczone Ameryki ukoronują Nowy Świat. Duch podboju zamieni się w ducha odkryć; Zamiast okrutnego braterstwa cesarzy będziemy mieli hojne braterstwo narodów; Będziemy mieli ojczyznę bez granic, budżet bez pasożytów, handel bez ceł, obieg bez barier, oświatę bez brutalności, młodzież bez koszar, odwagę bez walki, sprawiedliwość bez rusztowań, życie bez zabijania, las bez tygrysa, pług bez miecz, mowa bez kagańca, sumienie bez jarzma, prawda bez doktryny, Bóg bez kapłana, niebo bez piekła, miłość bez nienawiści. »

Monteskiusz, pionier „funduszy spójności”!

Możemy się uśmiechać z powodu tego nadmiaru optymizmu, ale wielki Hugo dwa wieki temu dostrzegł to, co dziś nazywamy jednolitym rynkiem, unią celną, Wspólną Polityką Rolną, programem badawczym „Horyzont 2020” czy zniesieniem kary śmierci. ..jak człowiek XIX wieku.H W XX wieku nie mógł przewidzieć, że mamy już lasy z mniejszą liczbą tygrysów i że wymieranie gatunków zwierząt jest niestety jedną z katastrof naszych czasów.

Na przestrzeni wieków jednym z powracających tematów w debacie europejskiej była tożsamość europejska. Do Jan Paweł IIPapież Polak: „Europa musi oddychać swoimi dwoma płucami: płucami Wschodu i płucami Zachodu” Monteskiusz Już w 1734 r Refleksje na temat globalnej własności w Europie, Podsumowuje tę ideę równowagi kontynentalnej, pisząc:

READ  Geka świętuje rozbudowę swojej siedziby w Bechhofen w Niemczech

„Europa to nic innego jak naród złożony z kilku krajów Francja Anglia potrzebuje bogactwa Polski i Moskwy, tak jak jedna z ich prowincji potrzebuje pozostałych. » Zabawnie jest zauważyć, że 289 lat później europejskie budżetowe fundusze spójności realizują właśnie tę ideę, umożliwiając dogonienie gospodarcze biedniejszych regionów Wschodu… Nie bez trudności zdarza się, gdy Polska i Węgry zamiast wyrażać W zamian odmówili pomocy Włochom i Grecji w uporaniu się z kryzysem migracyjnym. Od początku swojej pięcioletniej kadencji Emmanuel Macron podsumowywał tę sytuację w stylu Audiarda: „Europa to nie supermarket”.

De Gaulle i „Zintegrowany Volapok”

Milana Kundery Opisał całą sytuację w przerażający sposób Sztuka powieści „Zniszczenie monarchii austro-węgierskiej, a następnie, po roku 1945, marginalizacja Austrii i polityczna nieobecność innych krajów, uczyniły z Europy Środkowej pierwotne zwierciadło możliwych losów całej Europy i laboratorium zmierzchu. Należy zaznaczyć, że książka ta ukazała się w 1986 roku, przed upadkiem muru… Jednak wojna na Ukrainie i jej zagrożenia rzuciły inne światło na jego wypowiedzi.

Sceptycyzm wobec budownictwa europejskiego nie jest niczym nowym. Generał de Gaulle Nie unieważnił Traktatu Rzymskiego z 1957 r., ale podczas konferencji prasowej 15 maja 1962 r. zdystansował się, decydując się na podkreślenie różnorodności kultur europejskich:

„Dante, Goethe i Chateaubriand należeli do całej Europy w takim samym stopniu, w jakim byli odpowiednio Włochami, Niemcami i Francuzami. Niewiele przysłużyliby się Europie, gdyby byli bezpaństwowcami i gdyby myśleli i pisali w sumie język esperanto lub wołapów…”

Od tego czasu angielski wyraźnie ugruntował swoją pozycję jako język esperanto instytucji europejskich. Jeżeli faktycznie nikt nie myśli o zniszczeniu tożsamości narodów europejskich, wówczas regulacja rynku wymaga pewnej harmonizacji standardów, które są sprzeczne ze specyfiką krajową lub regionalną.

Kiedy Europa sprawia, że ​​Mitterrand ziewa…

Ruch gaullistowski również utrzymywał brak zaufania do konstrukcji europejskiej. Marie-France Jarrow To było najostrzejsze sformułowanie z marca 1984 roku: „Europa to pusta kolebka, w której nie ma dzieci!” » Jacques’a ChiracaOna sama, której doradzała na początku jego kariery, powiedziała w 1978 roku: „Ci, którzy sugerują, że wszystkie nasze problemy rozwiąże jakieś europejskie zaklęcie, mylą się i oszukują Francuzów”. dalekie od słynnego stwierdzenia generała de Gaulle’a:

READ  Wydobycie głębinowe może przynieść wiele bogactw. Unia Europejska sprzeciwia się temu pomysłowi, ale jej sąsiedzi są do niego entuzjastycznie nastawieni

„Oczywiście, że możemy jak dziecko wskoczyć na krzesło i powiedzieć: Europa! Europa! Europa… ale to do niczego nie prowadzi i nic nie znaczy. Powtarzam: trzeba brać rzeczy takimi, jakie są.” (Wywiad z 14 grudnia 1965 r.) )Przeczytaj takżeMitterrand Bousquet: Odkrycia Jean-Pierre’a Al-Kabbacha

dopóki François Mitterrandaprzekonany Europejczyk i architekt ważnych traktatów europejskich, opublikuje to satyryczne oświadczenie w…samotność”, Tygodnik PS: „Kiedy Europa otwiera usta, to znaczy, że ziewa. » Byliśmy wtedy w 1977 r. Zauważmy, że w 2023 r. ziewa duża część Afryki, wzywając otaczających ją ludzi do wsparcia Ukrainy… Żart François Mitterranda nie umniejsza faktu, że późniejsze uzyskanie władzy najwyższej podczas sprawowania urzędu ratyfikował Jednolity Akt Europejski z 1986 r. Traktat z Maastricht został zatwierdzony w referendum.

Macron w tradycji hugenotów

Francja zawsze miała trudności z wyobrażeniem sobie możliwości wyłonienia się Europy jako samodzielnej potęgi. Wielu z nich postrzega Europę jedynie jako „Wielką Francję” kontrolowaną przez Paryż. Pomysł jest stary i nawiązuje także do historii Europy, w której Imperium Napoleońskie zakłóciło mapę kontynentu. Książę MetternichKanclerz Austrii miał podstawy sądzić, że „kiedy Paryż łapie przeziębienie, przeziębia się Europa”. Wiktor Hugo Metafora ta pojawiła się w jego przemówieniu do Zgromadzenia Ustawodawczego:

„To, co radzi Paryż, rozważa Europa; Co zaczął Paryż, Europa kontynuuje. »

Emmanuel Macron, proponując swoją wizję Europy podczas przemówienia na Sorbonie, wydaje się wpisywać w tę hugenocką tradycję.

Ale sytuacja zmieniła się od XIXH Wiek: Cesarstwo Austro-Węgier dobiegło końca, a jego miejsce zajęła potęga gospodarcza Niemiec. Co zainspirowało Jeana Mestlerafrancuski pisarz i polityk, ma jedno z najzabawniejszych określeń na temat pary francusko-niemieckiej, która stanowi obecnie serce europejskiej machiny:

„Europa byłaby niemal idealna, gdyby Francuzi codziennie spędzali w pubie o godzinę krócej, a Niemcy o godzinę więcej w łóżku” (w Dobra wagaopublikowane w 1976 roku przez Grassetta).

READ  Orange: 700 miejsc pracy zagrożonych w dziale biznesowym - 20.03.2023 o 15:09

W czasach, gdy potęga Chin niewiele przewyższa siłę Stanów Zjednoczonych, ostatnie słowo sprowadza się, jak to często bywa, do: Paweł Walery, Co zaproponowano już w 1919 r. w Kryzys duszywarunki równania zainteresowania:

„Czy Europa stanie się tym, czym jest naprawdę, czyli małym wierzchołkiem kontynentu azjatyckiego? A może Europa pozostanie taka, jaką się wydaje, czyli cenną częścią ziemskiego wszechświata, perłą kuli, mózgiem ogromnej ciało?” Sam mózg musi teraz stawić czoła konkurencji ze strony sztucznej inteligencji.

com.dmp