Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzydzieści lat później nowe pokolenie Szwajcarów jest w kosmosie

Trzydzieści lat później nowe pokolenie Szwajcarów jest w kosmosie

W 1992 roku pierwszy szwajcarski astronauta Claude Nicollier poleciał w kosmos na pokładzie amerykańskiego wahadłowca Atlantis w ramach współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i amerykańskiej (NASA). Dokładnie trzydzieści lat zajęło Europejskiej Agencji Kosmicznej wybranie nowego szwajcarskiego kandydata na astronautę — Marco Siebera, 33-letniego młodego lekarza medycyny ratunkowej z Berna.

To dobra wiadomość dla Szwajcarii, która nie ma własnej agencji kosmicznej i w dużym stopniu polega na programach ESA, aby rozwijać swoje umiejętności naukowe i technologiczne związane z kosmosem. Podobnie jak misja ClearSpace-1 mająca na celu usunięcie gruzu na orbicie Ziemi, szwajcarska specjalność. Zdaniem minister spraw zagranicznych Martiny Hirayamy Marco Sieber „oddaje twarz” tej ekspertyzie. Jego aura niewątpliwie pobudzi działania kosmiczne kraju, tak jak miało to miejsce po wyborze Claude’a Nicolliera.

Ale geopolityka kosmosu jest bardzo różna w przypadku dwóch pokoleń szwajcarskich astronautów. Claude Nicollier niewiele wiedział o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będącej wynikiem globalnego partnerstwa między pięcioma agencjami kosmicznymi: Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Europą, Japonią i Kanadą. A jego następca, Marco Saber, bez wątpienia dożyje końca, zaplanowanego na rok 2030. Przy możliwościach startu dla sektora prywatnego wydaje się, że NASA ostatecznie wolałaby porzucić jakąkolwiek stację kosmiczną na niskiej orbicie na rzecz komercyjnej, aby skupić się na eksploracji człowieka w kierunku Księżyc, a potem Mars. Po drugiej stronie globu Chiny stały się poważnym konkurentem w podboju kosmosu, zdolnym za pomocą własnych wyrzutni do wysyłania robotów na Księżyc.

Aby zapewnić sobie niezależność od kosmosu, Europa czuje, że musi ubrudzić sobie ręce. W środę w Paryżu Agencja Europejska pozyskała 16,9 mld euro, rozdzielonych między 22 kraje, po trudnych negocjacjach podczas Rady Ministerialnej, która zbiera się co trzy lata. Oznacza to wzrost o około 15% w porównaniu z 2019 r. Spotkanie zakończyło się, zanim uwaga padł na Marco Siebera i jego czterech kolegów. „Europa spotyka się z tymi ambicjami kosmicznymi, daje sobie środki do wzmocnienia swojej suwerenności wobec Stanów Zjednoczonych i Chin” – powiedział francuski minister Bruno Le Maire na zakończenie. Nowa generacja astronautów rozpoczyna przełomowy podbój kosmosu.

READ  Te pięć produktów spożywczych do spożycia w celu walki z cholesterolem