Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzy pytania dotyczące pareidolii, zdolności naszego mózgu do widzenia przez głowę niedźwiedzia na Marsie

Trzy pytania dotyczące pareidolii, zdolności naszego mózgu do widzenia przez głowę niedźwiedzia na Marsie

Te iluzje optyczne są powszechne podczas patrzenia na ciała niebieskie lub przedmioty codziennego użytku. Można je wytłumaczyć naturalną tendencją naszego mózgu do nadawania sensu przypadkowym kształtom.

Obraz, raczej nijakie, na pierwszy rzut oka jest wyzywający. NASA opublikowała 25 stycznia zdjęcie powierzchni Marsa, które pokazuje formację geologiczną przypominającą głowę niedźwiedzia. To nie jest inskrypcja, nie rzeźba, nie geoglif, ten Śladowe wzory na ziemi, widoczne z dużej wysokości, jak słynne Linie Nazca w Peru. Według naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej coś, co wygląda jak kaganiec, pochodzi od… „zawalone wzgórze” lub wypatroszone po „wydarzenie wulkaniczne” co może powodować „płynie błoto lub lawa”. Tam, gdzie wyskakuje wiele oczu, naprawdę musisz zobaczyć „dwie dziury”. Okrąg, który rysuje kontur głowy to a „złamanie okrężne” Tam też definiowane przez złoża lawy lub gliny. Eureko, ale oczywiście!

Zjawisko to ma swoją nazwę, równie poetycką, co techniczną: pareidolia. Franceinfo powraca do tego naturalnego mechanizmu.

1 Co to jest pareidolia?

Jest to zdolność naszego mózgu do identyfikowania znajomych kształtów w elementach naturalnych lub przypadkowych, w zależności od CNRS lub nawetwstawJak wtedy, gdy patrząc na chmury widzisz sylwetkę zwierzęcia. Bardzo często są to ludzkie twarze. „Dla mózgu twarze są czymś wyjątkowym. Ma on szczególny dar do ich wykrywania, analizowania i rozpoznawania: jest znacznie bardziej rozwinięty niż inne rzeczy”.wyjaśnił szwajcarskiemu dziennikowi czasw 2015 roku, Patrick Vuelumier, neurobiolog z Uniwersytetu Genewskiego. „Duża część wizualnego mózgu jest faktycznie przeznaczona do rozpoznawania ludzi, aw szczególności twarzy. Istnieje duża liczba neuronów, które pełnią tę funkcję”.

Aby odróżnić twarz, nasz mózg potrzebuje tylko dwojga oczu i ust, a nawet nie ma nosa, jak stwierdził australijski badacz Colin Palmer w 2020 roku w artykule opublikowanym przez czasopismo. psychologia (po angielsku). on należy Na stronie Uniwersytetu w Sydney (po angielsku) Zdolność ta związana jest z faktem, że ludzie są zwierzętami szczególnie społecznymi, a ich interakcje w dużym stopniu zależą od rozpoznawania twarzy i ich wyrazu twarzy. Ta umiejętność pozwoliłaby mu również przetrwać, wykrywając potencjalne niebezpieczeństwa.

„Istnieje ewolucyjna zaleta bycia naprawdę dobrym lub naprawdę dobrym w wykrywaniu twarzy. Jest to dla nas ważne społecznie. Jest to również ważne dla wykrywania drapieżników”.

Colin Palmer, psycholog naukowy

W oświadczeniu z Uniwersytetu w Sydney

Ogólnie rzecz biorąc, w niektórych ocenach stosuje się kojarzenie obrazów i pomysłów z dowolnymi kształtami, pamiętaj Francja Inter W 2013 roku, nawiązując do testu Rorschacha, testu osobowości opartego na percepcji wzrokowej pacjenta, który musi powiedzieć, co wywołują u niego plamy atramentu.

READ  Czy podczas galaktycznych eksplozji tworzą się tajemnicze „obwody radiowe”?

2 Czy to zjawisko jest powszechne?

Całkowicie normalne, to bardzo częste. Wracając do Marsa i głowy niedźwiedzia, na Czerwonej Planecie znajduje się również uśmiechnięta buźka: jest to krater Galle, znany również jako „Krater Wesołej Twarzy” (po francusku „Krater Wesołej Twarzy”) o średnicy do 230 km.

Krater Galle na Marsie, również nazywany "Kraterowa szczęśliwa twarz".  (NASA/JPL/MALIN SYSTEMY KOSMICZNE)

Ale elementy widoczne na Czerwonej Planecie nie ograniczają się do twarzy. W 2015 roku niektórzy myśleli, że widzieli latającą łyżkę. W rzeczywistości była to skała uformowana, wypolerowana i ukształtowana przez erozję.

Zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez łazik Curiosity 30 sierpnia 2015 r. (JPL-CALTECH/NASA)

Na innych starych nagraniach niektórzy widzieli jaszczurkę lub sandały. Zdjęcie wykonane przez łazik Curiosity w 2022 roku przedstawiało krajobraz z intrygującymi „drzwiami”. Ale najprawdopodobniej jest to dziura wykopana przez szczeliny w skale.

Zdjęcie wykonane przez łazik Curiosity na Marsie 7 maja 2022 r. (NASA/JPL-CALTECH/MSSS)

Poza stanem Marsa obserwacja wszechświata jest nieskończonym źródłem pareidolii. Na przykład NASA opublikowała zdjęcie słońca z czymś, co można uznać za uśmiechnięte.

Poza naszym Układem Słonecznym możliwości pareidolii również nie maleją. W 2015 roku NASA ujawniła obraz grupy galaktyk, nazywając ją „Kotem z Cheshire” ze względu na podobieństwo do zwierzęcia, które Lewis Carroll wyobrażał sobie w Alicja w Krainie Czarów.

the "kot drapieżny" ODKRYTE PRZEZ NASA, 23 LISTOPADA 2015 (CENTRUM OBSERWACYJNE CHANDRA X-RAY / NASA)

Przykładów jest tak wiele, że francuski astrofizyk Eric Lagadec poświęcił jej serię wiadomości na Twitterze, nieco ponad rok temu.

Oczywiście ta tendencja do dostrzegania wszędzie znajomych twarzy i postaci nie ogranicza się do obserwacji wszechświata. Dotyczy to również spraw codziennych. na platformie fotograficznej Flickr, Numeracja zestawu około 7 000 członków Gromadzi 27 000 zdjęć twarzy widocznych na fasadach, kłodach, skałach, a nawet śluzach. Występuje również w pinterestna mnie Imgur oraz w sieciach społecznościowych, gdzie niektóre konta specjalizują się w udostępnianiu podobnych treści. „Ten kajak cię pożre”.Zapisuje opis twarzy w przedmiotach.

Ziemniaki mogą wywołać pieczęć A smutną twarz można schować w filiżance kawy.

Zdjęcie tektury wyłaniającej się z kosza na śmieci w Paryżu obiegło świat, gdy Donald Trump wszedł do Białego Domu w styczniu 2017 r. Jednak zdjęcie zostało zrobione w 2014 r. „Śmieci mogą sprawić, że pomyślisz o postaci, ale w tamtym czasie nie było skojarzenia z Donaldem Trumpem. Poza tym nie było go nawet w wiadomościach”.wyjaśnił TF1 Projektant graficzny Thomas Rijmbal.

3 Czy może mieć inne znaczenie niż wzrok?

Tak, istnieje również pareidolia słuchowe lub wokalne. Wiele zabawnych przykładów, których używa wielu YouTuberów lub prezenterów radiowych, odnosi się do piosenek (często w języku angielskim), które mogą brzmieć, jakby były śpiewane po francusku, z nieoczekiwanymi tekstami. Obejmuje to rockowy zespół Scorpions, który wyda: „Dziś wieczorem mam śmierdzące stopy”.Na miejscu „Tak silny, że nie mogę tego przezwyciężyć” („Tak silny, że nie mogę tego przezwyciężyć”po francusku), Cygańscy królowie, którzy powiedzą: Ostrzegałem więc, że spadnie z góry. Na miejscu Pero el destino te Ha Desmparado (Ale los cię opuścił.po francusku) Albo raper KRS, który kibicował „zabójcy policji” Na miejscu To dźwięk policji. (To hałas policji.po francusku).

W przypadku dźwięku i obrazu jest to zniekształcenie naszego mózgu, który stara się zinterpretować to, co rejestruje, w zrozumiały sposób. To wszystko, pamiętaj Kultura francuskanawiązuje do pojęcia apofenii, Ogólnie jest to akt interpretacji i postrzegania chaotycznego grupowania informacji„.