Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzech astronautów wystartowało w niedzielę na chińską stację kosmiczną

Trzech astronautów wystartowało w niedzielę na chińską stację kosmiczną

Tiangong – „Niebiański Pałac” Po chińsku: Przygotowuje się na przyjęcie nowych gości… Trzech astronautów z powodzeniem wystartowało w niedzielę na stację kosmiczną, którą Pekin buduje na orbicie.

Statek kosmiczny przeznaczony na misję Shenzhou-14 był napędzany rakietą Long March 2F, która wystartowała o 10:44 czasu lokalnego (0244 GMT) z centrum startowego w Jiuquan, na pustyni Gobi (północny zachód). Publiczny nadawca CCTV transmitował na żywo materiał z premiery.

Sześć miesięcy na pokładzie

Kwadrans później urzędnik agencji kosmicznej odpowiedzialnej za loty załogowe (CMSA) ogłosił, że start jest „sukcesem”. Podobnie jak poprzednia załoga misji Shenzhou-13, która powróciła w połowie kwietnia, trzej astronauci, w tym kobieta, mają pozostać na stacji kosmicznej przez około sześć miesięcy.

Nazwany po chińsku od Tiangong („Niebiański Pałac”), ale znany również pod akronimem CSS (po angielsku „chińska stacja kosmiczna”), powinien być w pełni operacyjny do końca roku.

W skład załogi w szczególności wchodzi 43-letnia Liu Yang, która była pierwszą Chinką w kosmosie (2012). Towarzyszą jej 43-letni Chen Dong i 46-letni Kai Xuzhi, który po 12 latach przygotowań wykonuje swój pierwszy lot kosmiczny.

Kontynuuj budowę Tiangong

Główne wyzwanie dla załogi Shenzhou-14: odbiór i instalacja dwóch nowych jednostek laboratoryjnych, które będą zacumowane na stacji. Zostanie wystrzelony z Ziemi w lipcu i październiku. Ten ostatni znacznie zwiększy rozmiar i skalę stacji kosmicznej. „Po pomyślnym zadokowaniu modułów załoga będzie musiała użyć ramienia robota, aby je chwycić, odwiązać, obrócić o 90 stopni i zadokować w innym porcie”, powiedział Chen Lan, analityk Go Taikonauts.com, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Chiński program kosmiczny.

Te krytyczne działania muszą być wykonywane w koordynacji z inżynierami na miejscu. Nigdy wcześniej Chiny nie przeprowadziły tak złożonej operacji, jaka została przeprowadzona tylko w Mirze i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To będzie prawdziwy test dla załogi i sprzętu” – powiedział Qin Lan.

READ  Zarazek wywołujący chorobę?

Gdy te jednostki laboratoryjne zostaną zainstalowane, ogólna konstrukcja stacji będzie ostateczna, w kształcie litery T. Wtedy będzie ona zbliżona rozmiarami do byłej rosyjskiej sowieckiej stacji Mir. Jego żywotność powinna wynosić co najmniej 10 lat, do 15 lat.

Ku permanentnej okupacji Tiangong

Załoga Shenzhou-14 przeprowadzi również spacer kosmiczny, przeprowadzi serię eksperymentów i ochroni Tiangong.

Nowość w tej misji: po raz pierwszy dwie chińskie załogi przejdą pałkę na orbicie na stacji. Pod koniec pobytu, przed powrotem na Ziemię, trzej astronauci z Shenzhou-14 spędzą kilka dni na orbicie ze swoimi trzema kolegami podczas przyszłej misji Shenzhou-15.

« Avec Shenzhou-14, les vols spatiaux habités chinois passent une nouvelle etape » avec « le de l’occupation permanente de la station », deklaruje AFP Jonathan McDowell, astronome au Centre Harvard-Smithsonian pour l’ Zjednoczone państwo. „Innymi słowy, od teraz celem jest, aby chińscy astronauci zawsze znajdowali się w kosmosie”.

Chiny mają zakaz wstępu na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Chiny zostały zmuszone do budowy własnej stacji eN z powodu wykluczenia go z Międzynarodowej Stacji KosmicznejPonieważ Stany Zjednoczone uniemożliwiają NASA jakąkolwiek współpracę z Pekinem. Azjatycki gigant od kilkudziesięciu lat zainwestował miliardy euro w swój program kosmiczny.

Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. Od tego czasu dokonały kilku niezwykłych osiągnięć, zwłaszcza w ostatnich latach. Zaprezentowane na początku 2019 r. Pojazd po drugiej stronie księżyca, pierwszy na świecie. W 2020 roku zwrócił próbki z Księżyca i ukończył system nawigacji satelitarnej BeiDou, konkurent amerykańskiego Global Positioning System (GPS).

W 2021 r. wylądował na Marsie małego robota i planuje wysłać ludzi na Księżyc do 2030 r. W dłuższej perspektywie Chiny planują oferować turystykę kosmiczną, powiedział w marcu Zhou Jianping, lider chińskiego programu załogowego.

READ  Emerytowany oficer umiera na chorobę wściekłych krów po pracy w laboratorium prionów