Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Topiramat przyjmowany podczas ciąży, lek przeciwpadaczkowy, zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci, ostrzega ANSM

Topiramat przyjmowany podczas ciąży, lek przeciwpadaczkowy, zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci, ostrzega ANSM

Ryzyko wystąpienia zaburzeń autystycznych u dzieci wzrasta ponad dwa i pół razy, gdy topiramat jest przyjmowany w czasie ciąży. Badanie wykazało, że lek ten, stosowany w leczeniu padaczki, zwiększa ponad trzykrotnie ryzyko rozwoju niepełnosprawności intelektualnej.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Modernizacja

czas czytania : 1 minuta.

Topiramat, który jest stosowany w leczeniu padaczki lub migrenowych bólów głowy, powoduje zaburzenia neurorozwojowe u dzieci narażonych na działanie leku w czasie ciąży. Zostało to ujawnione w niedawnym badaniu przeprowadzonym w kilku krajach skandynawskich. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM) Alert w środę 29 czerwca o jego użyciu.

Topiramat przyjmowany w czasie ciąży ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń autystycznych o ponad dwa i pół (2,77) io około trzy i pół (3,47) ryzyko niepełnosprawności intelektualnej.

Dlatego ANSM prosi lekarzy, aby nie przepisywali topiramatu kobietom w ciąży z padaczką lub migreną, ale także kobietom planującym ciążę, ponieważ ma to również wpływ na środki antykoncepcyjne.

topiramat „Może zmniejszać skuteczność tabletek estrogenowych i progesteronowych”.wyjaśnia dr Philippe Villa, dyrektor medyczny ANSM. „Lekarz może zatrzymać pigułkę, ale prawdopodobnie będzie konieczne zastosowanie innej metody antykoncepcji oprócz metody antykoncepcji”.

Agencja Bezpieczeństwa Leków zaleca również, aby osoby z padaczką nie przerywały nagle przyjmowania topiramatu, ponieważ może to powodować więcej napadów padaczkowych.

Wiadomo już, że te leki przeciwpadaczkowe powodują wady rozwojowe u dzieci. W przypadku ciąży topiramat stwarza znaczne ryzyko poważnych wad rozwojowych (trzykrotnie), w tym rozszczep wargi i podniebienia (rozszczep wargi i podniebienia), uszkodzenie genitaliów (spodziectwo) oraz zmniejszenie wielkości głowy i mózgu (mikrocefalia), określa ANSM. Stanowi również zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej.