Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tlen można wytworzyć w kosmosie za pomocą magnetyzmu

Tlen można wytworzyć w kosmosie za pomocą magnetyzmu

Ostatnie badania naukowe sugerują wykorzystanie magnetyzmu do produkcji tlenu w kosmosie dla astronautów, usprawniając ten proces.

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym University of Warwick w Wielkiej Brytanii, University of Colorado w Boulder w USA i Free University of Berlin w Niemczech, być może opracował lepszy sposób wytwarzania tlenu w kosmosie za pomocą magnetyzmu.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie npj Microgravity i oferują rozwiązanie złożonego procesu utrzymywania astronautów na statkach kosmicznych, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, co może pomóc w przyszłych planach misji na Księżyc i Marsa.

Główny autor badań, dr z University of Colorado w Boulder, Alvaro Romero Calvo, wyjaśnił obecną trudność w produkcji tlenu w kosmosie poprzez Phys. „Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tlen jest generowany za pomocą ogniwa elektrolitycznego, które dzieli wodę na wodór i tlen, ale potem trzeba usunąć te gazy z systemu”.

Kontynuuje: „Stosunkowo niedawna analiza badacza w [Centro de Pesquisa] Ames z NASA doszedł do wniosku, że przystosowanie tej samej konstrukcji do podróży na Marsa pociągnęłoby za sobą tak znaczne kary za masę i niezawodność, że byłoby głupotą ich używać. »

Dr Katharina Brinkert z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warwick oraz Centrum Stosowanej Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji (ZARM) w Niemczech również skomentowała tę kwestię. „Skuteczna separacja faz w środowiskach o niskiej grawitacji jest przeszkodą w eksploracji kosmosu przez ludzi i jest znana od pierwszych lotów kosmicznych w latach 60. Zjawisko to stanowi szczególne wyzwanie dla systemu podtrzymywania życia na pokładzie statku kosmicznego i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ tlen produkowany jest dla załogi w systemach elektrolizy wody i wymaga oddzielenia elektrody od cieczy elektrolitem.

Głównym problemem obecnego systemu jest brak grawitacji w kosmosie. Na Ziemi bąbelki dwutlenku węgla w cieczy szybko uniosłyby się w górę, ale w kosmosie bąbelki nie mają dokąd się udać i są zawieszone w cieczy.

READ  Całkowicie mylilibyśmy się co do liczby aktywnych czarnych dziur we wszechświecie

Dziś NASA używa wirówek do usuwania gazów z systemu produkcji tlenu. Jednak maszyny te są nieporęczne i wymagają dużej masy, energii i konserwacji.

W tym miejscu pojawia się odpowiednie międzynarodowe badanie, które sugeruje, że wykorzystanie magnetyzmu może w niektórych przypadkach osiągnąć podobne wyniki, umożliwiając produkcję tlenu bez tego etapu.

Jesienna wieża w Bremie, Niemcy. obrazek : .

Przestrzenne zastosowanie sił magnetycznych przez inżynierów jest wciąż mało zbadane, ponieważ grawitacja utrudnia zademonstrowanie technologii na Ziemi. Naukowcy polegali jednak na Centrum Stosowanej Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji (ZARM) w Niemczech, które posiada specjalną wieżę spadową zdolną do symulowania warunków mikrograwitacji.

Tam naukowcy byli w stanie opracować procedurę oddzielania pęcherzyków gazu od powierzchni elektrod w środowiskach mikrograwitacyjnych generowanych przez 9,2 sekundy w wieży do swobodnego spadania w Bremie. W ten sposób po raz pierwszy mogliśmy zaobserwować, że pęcherzyki gazu mogą być „przyciągane” i „odpychane” od prostego magnesu neodymowego w warunkach mikrograwitacji, poprzez zanurzenie ich w różnego rodzaju roztworach wodnych.

Może to otworzyć możliwości dla nowych badań przez naukowców i inżynierów pracujących nad opracowaniem systemów produkcji tlenu w kosmosie, które obejmują przemiany fazowe z cieczy w gaz.

Czy widziałeś nasze nowe filmy? youtube? Subskrybuj nasz kanał!