Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thales: Europejski projekt VERTIGO dokonał przełomu, osiągając rekordową prędkość transmisji lasera w wolnej przestrzeni

Thales: Europejski projekt VERTIGO dokonał przełomu, osiągając rekordową prędkość transmisji lasera w wolnej przestrzeni

Europejski projekt „VERTIGO” osiągnął przełom, osiągając rekordową prędkość transmisji lasera w wolnej przestrzeni

10.03.2022


W kierunku bezprecedensowych usług komunikacyjnych wykorzystają łącza laserowe, aby podwoić istniejące możliwości najlepszych satelitów komunikacyjnych geostacjonarnych

3 października 2022 Thales Alenia Space, spółka joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%) i jej partnerzy z przyjemnością ogłaszają sukces prób terenowych w Szwajcarii połączenia laserowego ziemia-Ziemia w bardzo szerokim zakresie na całym atmosfera. Jest to duże osiągnięcie dla nowej generacji geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych, które będą wykorzystywały optyczne łącza dosyłowe, aby podwoić obecnie dostępną przepustowość. Rozwiązania te będą miały kluczowe znaczenie dla zmniejszenia przepaści cyfrowej i udostępnienia wszystkim łączności szerokopasmowej do 2025 r. Celem jest również zwiększenie przepustowości satelity, aby zmniejszyć liczbę potrzebną do zaspokojenia zapotrzebowania użytkowników, a tym samym zmniejszyć wpływ na środowisko.
Podczas tej kampanii testowej ETHZ, ONERA i Thales Alenia Space były w stanie osiągnąć rekordową prędkość transmisji w pustej przestrzeni 1 terabajta/s na jednej długości fali i na dystansie 53 km. Tę wydajność osiągnięto w ekstremalnie trudnych warunkach, ponieważ dane były przesyłane przez burzliwy kanał propagacyjny między stacją badawczą Jungfraujoch na dużej wysokości w Alpach Szwajcarskich a obserwatorium Zimmerwald w pobliżu Berna. W ramach tego eksperymentu przetestowano szereg kluczowych technologii dla łączy optycznych, w tym optykę adaptacyjną, różnorodność apertury i różne formaty modulacji.
Projekt VERTIGO wchodzi obecnie w ostatnią fazę, podczas której w Laboratorium Badawczo-Technologicznym Thales przeprowadzone zostaną w szczególności testy łączy komunikacyjnych dużej mocy.
Wraz z projektem VERTIGO kolejnym krokiem będzie przetestowanie łącza laserowego reprezentującego rzeczywiste łącze operacyjne, między stacją naziemną a satelitą geostacjonarnym znajdującym się na wysokości 36 000 km.
O projekcie H2020 VERTIGO:
Rozpoczęty 1 czerwca 2019 r. VERTIGO to 3-letni wspólny projekt mający na celu zademonstrowanie koncepcji opartych na zaawansowanych technologiach optycznych w celu zwiększenia przepustowości łączy dosyłowych dla przyszłych systemów komunikacji satelitarnej. VERTIGO zbada i przetestuje kluczowe technologie dla szybkich łączy optycznych (wysoka moc optyczna, wysoce wydajne kształty fal i techniki łagodzenia turbulencji atmosferycznych) oraz przetestuje je na ziemi w środowiskach wewnętrznych i zewnętrznych. Projekt ten jest prowadzony przez konsorcjum uzupełniających się graczy: CREONIC GmbH, ETH Zürich, Fraunhofer HHI, G&H, LEO Space Photonics R&D, ONERA i Thales Alenia Space we Francji i Szwajcarii, a także Thales Research & Technology.
Projekt ten otrzymuje dofinansowanie w ramach unijnego Programu Badań i Innowacji Horyzont 2020, w ramach umowy o grant nr 822030.

READ  Kiedy należy się martwić

O THALES ALENIA SPACE
Łącząc ponad czterdzieści lat doświadczenia i wyjątkową różnorodność wiedzy, talentów i kultur, inżynierowie Thales Alenia Space zaprojektowali i dostarczyli innowacyjne rozwiązania w zakresie komunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, eksploracji, nauki i infrastruktury orbitalnej. Instytucje, rządy i firmy polegają na Thales Alenia Space w projektowaniu, budowaniu i dostarczaniu systemów satelitarnych: w celu geolokalizacji i łączenia ludzi i rzeczy w dowolnym miejscu na świecie; Obserwacja naszej planety poprawia wykorzystanie zasobów Ziemi i zasobów naszego Układu Słonecznego. Thales Alenia Space jest przekonany, że przestrzeń kosmiczna nadaje ludzkości nowy wymiar, aby budować lepsze i zrównoważone życie na Ziemi. Spółka joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%), Thales Alenia Space tworzy również sojusz kosmiczny z Telespazio, aby zaoferować pełen zakres rozwiązań, w tym usługi. Thales Alenia Space osiągnęła sprzedaż na poziomie około 2150 miliardów euro w 2021 roku i zatrudnia około 8000 osób w 10 krajach, z 17 lokalizacjami w Europie i fabryką w Stanach Zjednoczonych.

www.thaleseniaspace.com

THALES ALENIA SPACE – KONTAKT PRASOWY
Telefon Sandrine Belkey. : +33 (0) 4 92 92 70 94 [email protected]
Telefon Katarzyny d’Arquis. : +33 (0) 4 92 92 72 82 [email protected]