Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten startup będzie wykorzystywał nienadające się do recyklingu odpady do produkcji wodoru

Ten startup będzie wykorzystywał nienadające się do recyklingu odpady do produkcji wodoru

Boson Energy, szwedzko-izraelsko-polski startup, wykorzysta odpady nienadające się do recyklingu do produkcji wodoru bez węgla.

Odpady domowe, rolnicze i medyczne do wykorzystania są obfite i niedrogie. Przetwarzanie go w wodór zamiast wyrzucania na wysypiska jest bardziej przyjazne dla środowiska.

Ta innowacyjna metoda umożliwia lokalną produkcję wodoru po przystępnych kosztach bez emisji dwutlenku węgla– wyjaśnia Jan Grimbrandt, założyciel i dyrektor generalny Boson Energy.Obecnie odpady mają negatywny wpływ na klimat i gospodarkę. Jednak biomasa i odpady są w dużej mierze niewykorzystanymi chemicznymi nośnikami wodoru. Tona nienadających się do recyklingu odpadów może zaoszczędzić tyle samo wodoru, co pięć i pół baryłki ropy naftowej! To działanie może zatem przyspieszyć przejście planet na paliwa niekopalne”.

Ujemny ślad węglowy

Bezemisyjny system produkcji wodoru został wynaleziony w Izraelu, gdzie Boson Energy nadal się rozwija. Zgazowanie służy do pozyskiwania wodoru z odpadów nienadających się do recyklingu i biomasy. Palniki plazmowe są również używane do topienia pozostałości popiołu z odpadów, aby przekształcić go w nadający się do obróbki materiał szklany. Każdy kawałek odpadów jest używany, dzięki czemu ta metoda jest całkowicie cyrkularna.

Nasz system wychwytuje około jednej tony CO2 na tonę przetworzonych odpadów– mówi Jan Grimbrandt.Więc zamiast być neutralnym pod względem emisji CO2, jest to strategia produkcji wodoru bez emisji dwutlenku węgla”.

„Opracowaliśmy rozwiązanie, w którym odpady stają się zasobem, a nie problemem. Więc całkowicie zmienia sposób, w jaki na nie patrzymy”mówi Liran Durr, dyrektor techniczny Boson Energy.

Technologia, która w przyszłości ma zamienić się w demokrację?

Przedstawiciel Boson wskazuje następnie, że inne metody produkcji zielonego wodoru, takie jak energia wiatrowa lub słoneczna, są podejściem odgórnym, co sprawia, że ​​ich wdrożenie jest bardziej złożone na dużą skalę.

READ  Demografia: kraje o malejącej populacji - 18.01.2023 o 15:41

Metoda opracowana przez Boson Energy opiera się na podejściu oddolnym. Według startupu strategia ta jest bardzo ekonomiczna i zrównoważona, co może sprawić, że będzie to bardziej atrakcyjne rozwiązanie niż zwykłe technologie wykorzystywane dziś do wytwarzania wodoru.