Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten robot do eksploracji Księżyca jest zaskakująco zwinny, wykonując niemal ludzkie ruchy!

Ten robot do eksploracji Księżyca jest zaskakująco zwinny, wykonując niemal ludzkie ruchy!

W grudniu 2021 r. japońska firma zajmująca się robotyką Gitai testowała swój łazik R1, zamówiony przez Jaxę i zamierzający podróżować na Księżyc. Opublikowany kilka miesięcy później wideoklip pozwala podziwiać możliwości urządzenia w realistycznych warunkach, które odwzorowują cechy regolitu księżycowego.

Równolegle z programem Artemis niektóre agencje kosmiczne przygotowują się do nadchodzącego przybycia łazikiem na Księżyc. To jest dla Japońska Agencja Kosmiczna We współpracy z japońską firmą specjalizującą się w Robotyka, Jitai. We wrześniu 2020 roku Jaxa ogłosiła nawiązanie współpracy z prywatną firmą w celu projektowania roboty wyznaczony do wykonywania misji w kosmosie.

W tym celu Jitai opracował wielofunkcyjny łazik, dyskretnie nazywany R1. W grudniu 2021 r. możliwości R1 zostały przetestowane w warunkach rzeczywistych, na powierzchni symulującej równinę na Księżycu i jej cechy charakterystyczne. W filmie opublikowanym w lutym 2022 r. robot zachwycił swoją płynnością i możliwościami. Dzięki temu łazik może z łatwością manewrować i zmieniać kierunek, pokonując naturalne przeszkody, a nawet zbierając przedmioty na ziemi. Eksperyment przeprowadzono w kampusie Sagamihara w Japonii.

Cud technologii

R1 jest wyposażony w cztery nogi, których wielokierunkowe koła pozwalają na szybką regulację pozycji pojazdu. Testy wykazały, że jednostka jest w stanie pokonywać przeszkody i średniej wielkości skały z podniesioną lub opuszczoną skrzynią łazika. Dzięki swojej mobilności może również wspinać się po zboczach, których nachylenie szacowane jest między 15 a 20 stopni.

Z przodu robota znajdują się dwa przegubowe ramiona, które umożliwiają wykonywanie operacji oczyszczania na ziemi. Dwa uchwyty umieszczone na końcach ramion mogą używać małej łopaty do wrzucania próbek księżycowego pyłu do pojemnika, który jest następnie uszczelniany przez łazik przed przechowywaniem w pojemniku. Dźwignie, podzielone na kilka części, zapewniają R1 szeroki zakres ruchu. Urządzenie jest zdalnie sterowane przez inżyniera, wykonuje precyzyjne i techniczne gesty: z łatwością oddzieli pasek od opakowania, przesunie go i użyje narzędzi. Jitai prezentuje swoją wiedzę, budując swojego łazika styk przekaźnika I komplet paneli słonecznych. R1 precyzyjnie wykonuje ruchy wymagane do montażu konstrukcji, dokręcając rozpórki lub regulując położenie paneli słonecznych.

READ  Wdrożono osłonę termiczną Teleskopu Jamesa Webba, co jest kluczowym krokiem w misji

R1, bardziej wydajny niż człowiek?

Współpraca stworzona między Jaxą i Gitai ma na celu demokratyzację misji robotów w kosmos i na Księżyc. L ’Japońska Agencja Kosmiczna Chce nadzorować operacje przy niskich kosztach finansowych, z robotami działającymi wydajnie tam, gdzie ludzie nie mogą się udać. na jego stronie InternetA japońska firma ujawnia swoje ambicje: Udział w budowie baz księżycowych i Marsa na początku lat czterdziestych i później.

Jeśli chodzi o łazik R1, imponująca prezentacja techniczna w grudniu 2021 roku powinna potwierdzić ambicję Japońskiej Administracji Lotnictwa i Kosmosu w zakresie misji robotów na Księżyc. Gitai zauważa w prezentacji wideo łazika, że ​​łazik mógł szybko wykonać pierwsze zakręty w pyle księżycowym już w 2025 roku.

OFERTA SPECJALNA: Na Dzień Ojca podaruj to, co najlepsze w nauce!

Twój tata jest świetny entuzjasta nauki A niezwykłe odkrycia? A gdybym zaoferował mu Fantastyczna eksploracja naukowa W formie papierowej? skorzystaj z -20% na Mag Futura (Oferta specjalna: 15 euro zamiast 19 euro): 220 stron do zbadania 4 zagadnień naukowych, które będą kształtować naszą przyszłość!

Mag Futura to:

  • 4 kluczowe pytania naukowe na rok 2022, z Ziemi na Księżyc
  • 220 stron, 60 ekspertów: żadnych fałszywych wiadomości, tylko nauka
  • Dostawa do domu z e-kartą podarunkową
  • niezależne media naukowe

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?