Sonda Juno NASA przesyła obrazy Jowisz Na Ziemię od 2016 roku, ale nowy film pokazuje, jak ta scena może wyglądać z wnętrza statku kosmicznego, gdy przechodzi przez huragany i gigantyczne burze z Jowisza. Materiał filmowy oferuje również przebłysk największego księżyca Jowisza, Ganimedesa – lodowej planety większej niż Merkury.
Na początku lipca Juno zbliżyła się na odległość 1000 km Ganimedes, który reprezentuje statek kosmiczny najbliższy Księżycowi od ponad dwudziestu lat. Niecały dzień później Juno wykonała swój 34 lot z Jowisza, robiąc po drodze zdjęcia.
Przeczytaj także – Juno po raz pierwszy od 20 lat odesłała zdjęcia księżyca Jowisza Ganimedesa
Naukowiec amator Gerald Eichstadt skompilował materiał z tych dwóch lotów w film poklatkowy, który pokazuje, jak to jest przechodzić w pobliżu ciał niebieskich. Nagranie trwa trzy minuty i 30 sekund, ale w rzeczywistości pokonanie miliona kilometrów między Ganimedesem a Jowiszem zajęło Juno około 15 godzin, a następnie przejście między biegunami Jowisza około trzech godzin.
Lot można zobaczyć na poniższym filmie:
Początek filmu ujawnia pokrytą kraterami powierzchnię Ganimedesa, na której znajdują się ciemne plamy, które prawdopodobnie powstają, gdy lód przechodzi bezpośrednio ze stałego do gazowego. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz jeden z największych i najjaśniejszych kraterów Ganimedesa, Tros, otoczony białymi promieniami wyrzuconej materii.
Kiedy robiono te zdjęcia, Juno jechała z prędkością około 67 000 km/h. Ale gdy statek kosmiczny zbliża się do Jowisza, jego prędkość wzrasta: grawitacja Juno przyspiesza do prawie 209 200 km/h podczas lotu.
Film pokazuje burzliwą powierzchnię Jowisza wyłaniającą się z otchłani kosmosu jak akwarela. Białe owale wskazują na grupę gigantycznych burz na południowej półkuli Jowisza, znanych jako „naszyjnik z pereł”. Błyski białego światła reprezentowały błyskawice.
„Animacja pokazuje, jak niesamowite jest badanie głębokiego kosmosu” – powiedział Scott Bolton, starszy badacz Juno z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie. W komunikacie prasowym. Dodał: „Dzisiaj, gdy zbliżamy się do ekscytującej perspektywy, w której ludzie będą mogli wędrować w kosmosie wokół Ziemi, napędza to naszą wyobraźnię o dziesięciolecia w przyszłość, kiedy ludzie będą odwiedzać obce światy w naszym Układzie Słonecznym”.
Juno rozwiązała już niektóre tajemnice Jowisza
Juno Leci po eliptycznej orbicie wokół Jowisza i zbliża się do planety raz na 53 dni. Jednak jego niedawne przejście w pobliżu Ganimedesa skróciło tę orbitę do 43 dni. Głównym celem sondy jest lepsze poznanie pochodzenia i ewolucji Jowisza poprzez zmapowanie go pola magnetyczneBadanie światła północnego i południowego oraz pomiar elementów atmosfery, w tym temperatury, ruchu chmur i koncentracji wody.
Sonda weszła na orbitę Jowisza w lipcu 2016 roku. Jego misja pierwotnie miała zakończyć się w tym miesiącu, ale NASA Żywotność Juno przedłużona do 2025 roku.
Poprzednie loty nad Juno przyniosły ważne odkrycia, takie jak fakt, że większość błyskawic Jowisza koncentruje się na jego biegunie północnym. Sonda odkryła również, że burze mają tendencję do pojawiania się w symetrycznych grupach z biegunami Jowisza oraz że silne zorze polarne wytwarzają światło ultrafioletowe niewidoczne dla ludzkiego oka. w połowie lipca, les Mesures de Juno ont aidé les scientifiques à comprendre pourquoi ces aurores se forment en premier lieu : des atomes chargés électriquement, ou ions, „surfent” sur les ondes électromagnétiques du champ magnétique atique de Jowisz
Oryginał: Aria Bendix / Wewnątrz
Przeczytaj także – Astronom amator przypadkowo zarejestrował rzadki błysk na Jowiszu
Otrzymuj nasze najnowsze wiadomości
Codziennie najważniejsze wiadomości Business Insider
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!