Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: Pięć minut na zrozumienie kontrowersji wokół iwermektyny

„Myślę, że stała się kolejną hydroksychlorochiną”. Słowa pochodzą od Carlosa Shukura, badacza z Institute for Global Health w Barcelonie i odnoszą się do kontrowersji, które wywołały Cząsteczka nazwana przez Didiera Raoulta rok temu. Rola Ivermectin latem 2021 roku?

Jeśli porównanie jest ograniczone, ten lek jest z kolei w centrum uwagi, ponieważ czwarta fala Covid-19 grozi wyprzedzeniem Francji. Dwa obozy przeciwstawiały się. Z drugiej strony ci, którzy chwalą jego rzekomą skuteczność w walce z SARS-CoV-2. Z drugiej strony badacze i naukowcy są prawie jednogłośnie zgodni, że brakuje danych i nie można udowodnić, czy iwermektyna ma działanie. Została ożywiona przez opublikowanie w poniedziałek badań Instytutu Pasteura na temat chomików. Oceniamy.

Co to jest iwermektyna?

Jest to zasadniczo lek z grupy leków przeciwrobaczych i jest przydatny w szczególności w leczeniu niektórych zakażeń przewodu pokarmowego oraz świerzbu, Vidal. Amerykańskie laboratorium Merck sprzedaje go od lat 70. pod nazwą Stromectol. „To tania cząsteczka, którą bardzo dobrze znamy”, mówi Eric Bailey, badacz w dziedzinie immunoonkologii, takiej jak hydroksychlorochina.

Dlaczego niektórzy opowiadają się za jego użyciem w obliczu Covid-19?

Myślą, że to lekarstwo Zmniejszyłoby to ryzyko Objawy, szczególnie ciężkie w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Co więcej, istnieje hipoteza podzielana przez wielu naukowców na początku epidemii, zwłaszcza że „niektóre właściwości iwermektyny umożliwiają spowolnienie namnażania się wielu wirusów, w tym wirusa żółtej febry”, potwierdza Carlos Schukur.

Dziś „Pro” iwermektyna opiera się na kilku badaniach. W kwietniu 2020 r. zespół australijskich naukowców z Royal Melbourne Hospital i Morash University doszedł do wniosku, że cząsteczka zniszczy SARS-CoV-2 w kulturach komórkowych. Jednak wymagane ilości byłyby toksyczne dla ludzi.

We wtorek wiele osobistości podzieliło się również wynikami a Instytut Pasteura Został opublikowany dzień wcześniej i zauważa, że ​​„iwermektyna łagodzi objawy Covid-19 w modelu zwierzęcym”. „Wiemy o tym od miesięcy, wystarczy udokumentować siebie, ale nie wolno o tym mówić” – powiedział suweren Florian Philippot. Lider Depot La France, Nicolas Dupont-Aignan, ze swej strony potępił „mania szczepień” [qui] Odwraca uwagę naszych liderów od zdrowego rozsądku”.

READ  Wielki i wielki strach przed Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Jednak ta praca została wykonana na chomikach. Jednak „widzimy, że ma to wpływ na objawy, co umożliwia postawienie hipotezy o badaniach klinicznych na ludziach, ale nigdy nie ekstrapolowaliśmy do badania leku na zwierzętach” – podkreśla epidemiolog Thibault Violet. Pierwszy autor tego badania, Guilherme Dias de Melo, nie powiedział nic więcej. “Nasze badanie dostarcza danych przedklinicznych, które naukowo wykazują ochronne działanie iwermektyny podczas infekcji SARS-CoV-2 na modelu zwierzęcym. Dane te są niezbędne do wsparcia badań klinicznych na ludziach” – mówi naukowiec. Na stronie Instytutu Pasteura.

W innym często cytowanym badaniu, opublikowanym wcześniej w listopadzie, stwierdzono, że ryzyko ostrej postaci zmniejszyło się po przyjęciu iwermektyny. Została jednak usunięta z serwisu. W najbliższą środę 14 lipca, ze względu na „troski etyczne”. Podsumowanie surowych danych nie jest zgodne z opisanym protokołem naukowym Stróż. Najbardziej anegdotycznie „w badaniu braliśmy udział kogoś, kto zmarł 31 czerwca”, opisuje Thibaut Violet. Do tego stopnia, że ​​niektórzy mówią o nowej aferze „Surgisphere 2.0”, nazwanej na cześć firmy Kto uczestniczył w obarczonym błędami badaniu dotyczącym hydroksychlorochiny?.

Co tak naprawdę wiemy o jego skuteczności u ludzi?

Powiedzmy to od razu: nic nie potwierdza, że ​​iwermektyna ma wpływ na Covid-19 u ludzi. Nie oznacza to, że jest nieskuteczny. Przeprowadzono wiele badań klinicznych, ale wszystkie są naznaczone „limitami metodologicznymi” – napisał dyrektor generalny Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków (ANSM) w piśmie z dnia 31 marca 2021 r. skierowanym do Prawnik Fabrice de Visio. W imieniu pracowników służby zdrowia złożył wniosek o tymczasowe zalecenie stosowania (RTU) iwermektyny w walce z Covid-19.

READ  Covid-19 we Francji: 243 zgony i ponad 5500 osób na oddziale intensywnej terapii

Thibault Violet opisuje: „Przeprowadzono wiele badań na bardzo małych liczbach, w innych przypadkach ciężkość objawów nie została odpowiednio opisana itp.” Na swojej stronie Francuskie Towarzystwo Farmakologii i Terapeutyki również wskazuje Obecnie „nie ma danych potwierdzających stosowanie iwermektyny w zapobieganiu lub leczeniu infekcji SARS-CoV-2”. Nie ma wystarczających dowodów, aby powiedzieć, że jest to skuteczne, ani że nie jest. Nadal jesteśmy na ziemi niczyjej” – podsumowuje Carlos Shakur.

W marcu ubiegłego roku ANSM zachęcał do tworzenia „badań klinicznych z solidną metodologią”. Kilka prac zostało rozpoczętych, w szczególności przez:Uniwersytet w Minnesocie (USA) i Mcmaster (Kanada). Ale rezultaty końcowe są nieprzewidywalne przez co najwyżej kilka tygodni.

Bez zwłoki wiele krajów, zwłaszcza w Ameryce Południowej, zezwoliło jednak na jego stosowanie w określonych godzinach, ignorując zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),