Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten maleńki robot wielkości ziarenka ryżu może zrewolucjonizować leczenie chorób mózgu

Laboratorium Robeauté opracowało robota zdolnego do kierowania mózgiem w celu leczenia chorób neurologicznych.
Ta interwencja będzie mniej inwazyjna niż obecne techniki.
Można go przetestować na ludziach w ciągu dwóch lat.

Technologia w służbie medycyny. Choroby neurologiczne można będzie wkrótce wyleczyć, sterując maleńkim robotem, który potrafi poruszać się po naszych mózgach. To innowacja opracowana przez francuskie laboratorium Robeauté, która może być stosowana u osób po udarze mózgu, chorobie Alzheimera, Parkinsona czy też u pacjentów z rakiem mózgu.

Mały robot ma średnicę 1,8 mm i jest niewiele większy od ziarenka ryżu. Każdy element został zminiaturyzowany. „Jest układ napędowy, dzięki któremu robot może poruszać się do przodu, oraz system nawigacji, który pozwala mu wyznaczać trasę i wprawiać go w obrót. Jest też system śledzenia, który pozwala zlokalizować robota „wewnątrz” mózg'Szczegóły Lucas Chalevoye, inżynier mechanik, kontrolujący mały obiekt za pomocą kontrolera gier wideo.

Mniej inwazyjna operacja

„Mały robot pojedzie do miejsc wymagających leczenia, deponując tam leki i przynosząc elektrody, co oznacza rodzaj leczenia dostosowany do patologii”.Współzałożyciel laboratorium, Bertrand Dublat, jest wspomniany w raporcie na górze artykułu. Dlatego interwencje będą mniej inwazyjne: „Zamiast wyobrażać sobie prostą ścieżkę prowadzącą do głębokiego obszaru, który może być niebezpieczny, ponieważ przecina kaniony i obszary funkcjonalne, możemy wyobrazić sobie małego robota, który omija niebezpieczny obszar”.„, wyjaśnia neurochirurg Arthur Andre.

  • Przeczytaj także

    Zespół naukowców stworzył największą w historii mapę ludzkiego mózgu

Robot będzie także mógł zbierać w czasie rzeczywistym dane z wnętrza mózgu, dzięki czemu pomoże także w badaniach nad chorobami neurologicznymi, na które cierpi około jedna na osiem osób na świecie.

Wynalazek jest obecnie testowany na zwierzętach, a po raz pierwszy w ciągu dwóch lat ma zostać zastosowany u ludzi.

READ  Rozpoczyna się misja Euclida, której celem jest odkrycie mrocznego wszechświata

Redakcja TF1info | Raport TF1: Caroline Pyle, Helen Maceo