Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten blask gwiazdy Betelgeuse wyjaśnia, dlaczego nie pojawiła się ona z Ziemi

Ten blask gwiazdy Betelgeuse wyjaśnia, dlaczego nie pojawiła się ona z Ziemi

Ta czteropanelowa ilustracja pokazuje, jak południowy obszar szybko ewoluującego jasnego czerwonego olbrzyma Betelgeuse może nagle stać się słabszy na kilka miesięcy pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Na pierwszych dwóch panelach, jak widać w świetle ultrafioletowym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, Jasny, gorący bąbel plazmy wyłania się z pojawienia się masywnej komórki konwekcyjnej na powierzchni gwiazdy.  Na trzeciej płycie gaz wypływający na zewnątrz szybko rozszerza się na zewnątrz.  Chłodzi się, tworząc ogromną chmurę zasłoniętych ziaren kurzu.  Ostatni panel ujawnia masywny obłok pyłu, który blokuje światło (jak widać z Ziemi) z jednej czwartej powierzchni gwiazdy.  NASA / Europejska Agencja Kosmiczna / E.  Wheatley (STScI) / Materiał informacyjny przez Reuters.  Ten obraz został dostarczony przez stronę trzecią.
NASA / przez Reuters Ta czteropanelowa ilustracja pokazuje, jak południowy obszar szybko ewoluującego jasnego czerwonego olbrzyma Betelgeuse może nagle stać się słabszy na kilka miesięcy pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Na pierwszych dwóch panelach, jak widać w świetle ultrafioletowym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, Jasny, gorący bąbel plazmy wyłania się z pojawienia się masywnej komórki konwekcyjnej na powierzchni gwiazdy. Na trzeciej płycie gaz wypływający na zewnątrz szybko rozszerza się na zewnątrz. Chłodzi się, tworząc ogromną chmurę zasłoniętych ziaren kurzu. Ostatni panel ujawnia masywny obłok pyłu, który blokuje światło (jak widać z Ziemi) z jednej czwartej powierzchni gwiazdy. NASA / Europejska Agencja Kosmiczna / E. Wheatley (STScI) / Materiał informacyjny przez Reuters. Ten obraz został dostarczony przez stronę trzecią.

NASA / przez Reuters

Ewolucja Betelgezy

Kosmos – Co dzieje się na gwieździe Betelgeuse? Dzięki obrazom uchwyconym przez teleskop kosmiczny HubbleNaukowcy wiedzą teraz, że czerwony olbrzym jest w trakcie „odbudować” po „Na dachu doszło do masowego wysiedlenia”raporty z badań opublikowane w czwartek, 11 sierpnia przez NASA. Jednak niektórzy obserwatorzy spodziewali się, że wybuchnie Supernowa. Nie w tej chwili, ale gwiazda nadal zachowuje się dziwnie.

błyszczećgwiazdaznajdująca się w konstelacji Oriona, zaczęła blaknąć pod koniec 2019 roku. Astrofizycy wiedzą teraz, że jeśli gwiazda nie była już widoczna, to nie miała wybuchnąć, ale była już ukryta za chmurą pyłu, według doniesień NASA.

Ta chmura jest wynikiem„wyrzut masy powierzchniowej”rozmiar „Nigdy wcześniej go nie widziałem” Co spowodowało jego stratę duża część jego widocznej powierzchni”. Olbrzym wyrzucił 400 miliardów razy więcej masy niż typowy koronalny wyrzut masy, taki jak ten, którego doświadcza nasze Słońce.

„Jesteśmy świadkami gwiezdnej ewolucji w czasie rzeczywistym”.

„Nigdy nie zaobserwowaliśmy masowego wyrzutu masy z powierzchni gwiazdy”Jak wyjaśnia Andrea Dupree, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics i współautor badania. ” Mamy do czynienia z czymś, czego nie do końca rozumiemy (…). Monitorujemy ewolucję astralną w czasie rzeczywistym. » Zwłaszcza, że ​​Betelgeuse stopniowo odzyskuje swój blask, wydaje się, że wyklucza wszelkie oznaki nadchodzącej supernowej.

Również 400-dniowy puls Betelgeuse, który naukowcy obserwowali od 200 lat, teraz zniknął. Według Andrei Dupre, „Komórki wewnątrz gwiazdy odpowiedzialne za jej regularne pulsacje mogą się zmieniać jak niezrównoważona wanna pralki”.. Dlatego jeśli z zewnątrz wydaje się, że Betelgeuse odzyskała swój normalny wygląd, „Jego powierzchnia porusza się jak żelatyna na talerzu, który wibruje, ponieważ wciąż się odbudowuje”..

Dla mnie NASA, obserwacja Betelgeuse może pogłębić nasze zrozumienie upadku czerwonych olbrzymów. Utrata masy niekoniecznie byłaby oznaką zbliżającej się eksplozji supernowej.

Zobacz także na The HuffPost: Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiej czarnej dziury