Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba zapewni najgłębszy obraz wszechświata

Teleskop Jamesa Webba zapewni najgłębszy obraz wszechświata

NASA odkryje „Najgłębszy obraz naszego wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono” 12 lipca, dzięki nowemu teleskopowi Jamesa Webba, powiedział w środę Bill Nelson, szef amerykańskiej agencji. „To wykracza poza wszystko, na co ludzkość kiedykolwiek spojrzała”.Powiedział podczas konferencji prasowej w Space Telescope Science Institute w Baltimore, centrum operacyjnym dla tego wartego 10 miliardów dolarów klejnotu inżynierii, który został wystrzelony w grudniu i jest teraz 1,5 miliona dolarów z Ziemi.

Zobacz też Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba osiągnął swoją ostateczną orbitę, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi

James Webb jest w stanie patrzeć na wszechświat lepiej niż jakikolwiek teleskop przed nim, dzięki swojemu masywnemu zwierciadłu głównemu i instrumentom odbierającym sygnały podczerwone, które pozwalają im zaglądać przez chmury pyłu. „Będzie badał ciała Układu Słonecznego i atmosfery egzoplanet krążących wokół innych gwiazd, dając nam wskazówki, czy atmosfery są podobne do naszej”.Bill Nelson wyjaśnił. To może odpowiedzieć na niektóre z naszych pytań: Skąd pochodzimy? Co jeszcze tu jest? kim jesteśmy? I oczywiście odpowie na pytania, których jeszcze nie znamy”.

W szczególności James Webb powinien umożliwić obserwację pierwszych galaktyk, które powstały zaledwie kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu, oraz egzoplanet. Dzięki sprawnemu wystrzeleniu przez partnera NASA, Arianespace, teleskop może działać przez 20 lat, dwa razy w stosunku do pierwotnie planowanego czasu życia, powiedziała Pam Milroy, zastępca dyrektora Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. 12 lipca NASA zamierza ogłosić pierwszą analizę spektroskopową teleskopu Jamesa Webba odległej planety, egzoplanety.

Zobacz też „Niemożliwe staje się możliwe”: w pełni rozwinięty Teleskop Jamesa Webba

Spektroskopia to narzędzie do poznania składu chemicznego i molekularnego odległych obiektów, a w przypadku planety może pomóc określić jej atmosferę, wykryć obecność wody lub przeanalizować jej glebę. Według Nestora Espinosa, astronoma z Space Telescope Science Institute, spektroskopia egzoplanet była jak dotąd bardzo ograniczona w porównaniu z możliwościami Teleskopu Jamesa Webba. „To jak przebywanie w bardzo ciemnym pokoju i masz tylko mały otwór, do którego możesz zajrzeć”Powiedział o obecnej technologii. Dzięki temu nowemu teleskopowi „Otworzyłem ogromne okno, możesz zobaczyć wszystkie drobne szczegóły”.