Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy wykrywa dwutlenek węgla w atmosferze egzoplanety

Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy wykrywa dwutlenek węgla w atmosferze egzoplanety

planeta, Nazwany WASP-39 b, odkryty w 2011 roku, jest gazowym gigantem. The Życie, jakie znamy, byłoby tam niemożliwe, ale to odkrycie potwierdza tezę, że takie obserwacje można prowadzić również na planetach skalistych.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Modernizacja

czas czytania : 1 minuta.

Obiecujące odkrycie. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy wykrył obecność dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety, czyli planety poza naszym Układem Słonecznym, ogłosiła NASA w czwartek, 25 sierpnia.

planeta, Nazwany WASP-39 b, odkryty w 2011 roku, jest gazowym gigantem. The Życie, jakie znamy, byłoby tam niemożliwe, ale to odkrycie potwierdza tezę, że takie obserwacje można prowadzić również na planetach skalistych. Ostatecznym celem jest ustalenie, czy któryś z nich zapewnia korzystne warunki do życia.

„Dla mnie są to drzwi, które otwierają się na przyszłe badania super-Ziemi, a nawet Ziemi”powiedział w czwartek Pierre-Olivier Legge, astrofizyk w Komisji Energii Atomowej (CEA) i jeden z wielu współautorów tej pracy, która zostanie opublikowana w czasopiśmie naukowym charakter temperamentu.

Odkrycie dwutlenku węgla pozwoli nam również dowiedzieć się więcej o powstawaniu tej planety, powiedziała NASA. Znajduje się 700 lat świetlnych od nas i ma około jednej czwartej masy Jowisza i jest bardzo blisko Słońca. Teleskopy Hubble’a i Spitzera wykryły już parę wodną, ​​sód i potas w atmosferze tej planety, ale James Webb był w stanie posunąć się naprzód dzięki swojej niezwykłej wrażliwości na promieniowanie podczerwone.

READ  NASA ujawnia niepokojący i tajemniczy dźwięk emitowany przez czarną dziurę

W oświadczeniu NASA Zafar Rustamkulov z Johns Hopkins University opowiedział swoje odczucia, gdy obecność dwutlenku węgla stała się widoczna: „To była wyjątkowa chwila, kamień milowy w nauce egzoplanet”.