Hemant Baijal z Invesco uważa, że twórcy pieniądza w powstającym bloku będą podążać za Fed, aby nie narażać swoich rynków.
Inflacja nie wszędzie przebiega w ten sam sposób. Nie daje się ujarzmić ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Europie. Podczas gdy na rynkach wschodzących spadł z 9,9 do 8,1% w ciągu roku i według prognoz MFW ma nadal spadać do 5,5% w 2024 roku. Problem: banki centralne w krajach wschodzących nie mogą uciec od restrykcyjnej polityki Fed, ryzykując wyrządzenie większych szkód ich gospodarkom. Jakie są szanse na obligacje bloku? Wywiad z Hemantem Baijalem, szefem wielosektorowego zarządzania obligacjami w Invesco.
Dlaczego banki centralne krajów wschodzących są uzależnione od zmian stóp procentowych w USA?
Od początku Covid dokładnie 36 miesięcy temu polityka pieniężna Stanów Zjednoczonych stała się kluczowa dla rynków ze względu na niepewność: najpierw dotyczącą wzrostu, a następnie inflacji. Bezprecedensowe zastrzyki płynności podczas Covid dały bankom centralnym w krajach wschodzących bezprecedensową swobodę w obniżaniu polityki stóp procentowych. Ale zaostrzenie polityki Fed znacznie zmniejszyło jego elastyczność.
Banki centralne w krajach wschodzących początkowo oczekiwały normalizacji z dużym sukcesem. Następnie, po miesiącach restrykcyjnej polityki USA z powodu uporczywej inflacji, zrezygnowali z prowadzenia niezależnej polityki w celu utrzymania stabilności, którą tak potężnie osiągnęli. Kurs walutowy i stopa procentowa bardzo ucierpi z powodu rozbieżności politycznych.
Łącząc dostosowania ilościowe z zacieśnieniem polityki pieniężnej oraz, od marca, obawami o stabilność finansową w Stanach Zjednoczonych, zmienność stóp procentowych pozostaje bardzo wysoka. Stanowi to główną przeszkodę dla niezależności polityki banków centralnych w krajach wschodzących. Nie będą w stanie wydostać się z Fed, zanim nie spadnie zmienność stóp procentowych w USA; Że inflacja nie spada, a obawy o stabilność finansową znikają.
Stopy procentowe pozostaną wysokie w większości krajów dłużej niż obecnie oczekują rynki.
Spadająca inflacja jest powszechna na rynkach wschodzących. W jaki sposób się wyraża i jaki ma wpływ na inwestorów?
Spadek inflacji z bardzo wysokiego poziomu inflacji w krajach wschodzących i do pewnego stopnia w krajach śródziemnomorskich wynika z podstawowych efektów, cen energii i cen żywności. żeby było jasne; Zmniejszenie inflacji nadal pozostawia inflację na niewygodnych poziomach w większości krajów.
Ponieważ główna stopa inflacji nie obniżyła szybko inflacji bazowej w większości krajów, spodziewamy się, że stopy procentowe pozostaną wysokie w większości krajów dłużej niż oczekiwano, a rynki obecnie tego oczekują. Pozwoli to inwestorom cieszyć się wysokimi dochodami przez dłuższy okres.
Czy możliwe jest eksportowanie tej inflacji do krajów rozwiniętych i reorientacja polityki monetarnej?
Inflacja na rynkach rozwiniętych również spadnie z bardzo wysokich poziomów, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Ta deinflacja będzie również napędzana efektami bazowymi, niższymi cenami energii i żywności, ale inflacja bazowa pozostanie wysoka, ponieważ wyższe płace realne i oszczędności wspierają inflację usługową. Biorąc pod uwagę wysoki poziom, nie widzimy ryzyka jego spadku poniżej celu w większości krajów rozwiniętych. Pomimo niedawnych obaw związanych z kryzysem kredytowym spowodowanym regionalnymi problemami bankowymi w USA, nie oczekuje się gwałtownego spadku inflacji w najbliższej przyszłości. Podczas gdy problemy bankowe doprowadzą do zaostrzenia standardów kredytowych i mniejszej dostępności kredytów, zwłaszcza w przypadku nieruchomości komercyjnych, inne części rynków kredytowych, w tym pożyczki lewarowane, pozostają otwarte i działają stosunkowo normalnie, udzielając kredytów uprawnionym przedsiębiorstwom. Zmniejszenie inflacji w ciągu najbliższych dwóch kwartałów pozwoli bankom centralnym na rynkach rozwiniętych zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych i utrzymać je na niezmienionym poziomie.
Teraz, gdy większość banków centralnych w krajach wschodzących zakończyła cykl zacieśniania monetarnego, czego oczekujesz na rynku obligacji skarbowych i rynku kredytowym?
W związku z opóźnieniem cyklu podwyżek stóp oczekujemy, że zmienność na rynkach obligacji skarbowych, zarówno w krajach wschodzących, jak i rozwijających się, będzie powoli spadać. To ograniczenie zmienności pozwoli inwestorom wykorzystać bardzo wysokie poziomy nominalnych i realnych stóp procentowych na rynkach obligacji skarbowych krajów wschodzących. Obecnie mamy stawki dwucyfrowe w Brazylii, Meksyku i Kolumbii. Podobnie, nominalna rentowność jest bardzo wysoka na Węgrzech iw Polsce oraz na rynkach takich jak Indie, gdzie problemy z inflacją są bardziej ograniczone. Te rentowności, które są średnio o około 400 punktów bazowych powyżej oprocentowania 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, stanowią atrakcyjną okazję do zabezpieczenia wysokiego poziomu dochodów. Uważamy również, że obecny spadek kursu dolara amerykańskiego może być kontynuowany, gdy Fed osiągnie pułap stóp procentowych i zamierza z czasem złagodzić politykę. Ostatnie wyniki walut rynków wschodzących mogą nadal stanowić dodatkowe źródło zwrotu dla inwestorów. Roczna rentowność na poziomie 6,77% dla indeksu krajowych obligacji skarbowych rynków wschodzących pokazuje atrakcyjność wyższych dochodów i aprecjacji waluty na rynkach wschodzących.
Czy kredyty rynków wschodzących oferują atrakcyjne oceny w porównaniu z kredytami korporacyjnymi w USA?
Nie wierzymy, że kredyt daje atrakcyjne możliwości. Chociaż ryzyko zbliżającej się recesji w Stanach Zjednoczonych jest niewielkie, a globalny wzrost poza Stanami Zjednoczonymi jest dość odporny, ryzyko wzrosło, gdy oceniamy ekonomiczny wpływ skumulowanych podwyżek stóp procentowych we wszystkich krajach w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Biorąc pod uwagę tę niepewną perspektywę i bardzo wąskie wyceny na podstawie historycznej, nie widzimy żadnej przekonującej wyceny kredytów z rynków wschodzących, niezależnie od tego, czy są to kredyty państwowe, czy korporacyjne.
Inwestujesz w krajach Europy Wschodniej?
Inwestujemy na rynkach wschodzących na całym świecie, w tym w Europie Wschodniej. Obecnie jesteśmy obecni na rynkach takich jak Polska, Czechy i Węgry.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Polska patrzy na Afrykę przez Tunezję
Sympozjum pt. „Polska – Tunezja. Perspektywy współpracy w sektorze nowych technologii » – Polska w Tunezji
Polska planuje zaostrzyć przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia