Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tajemniczy agent zamawia system przetrwania w kosmosie

Fantastyka naukowa

krótki link

Amerykański specjalista ds. lotnictwa Collins Aerospace twierdzi, że uzyskał od prywatnego klienta kontrakt o wartości 2,2 miliona euro, którego odmówił ujawnienia.

Collins Aerospace, spółka zależna grupy lotniczej i obronnej Raytheon Technologies, ogłosiła 23 sierpnia, że ​​System Kontroli Środowiska i Przetrwania (ECLSS) został zamówiony do specjalnej misji, która ma działać „na niskiej orbicie okołoziemskiej”.

Według Space News, nieokreślony klient przyznał jej kontrakt o wartości 2,6 miliona dolarów, czyli około 2,2 miliona euro, na dostarczenie takiego systemu, który gwarantuje warunki życia Naturalnie poza atmosferą ziemską, w szczególności poprzez kontrolowanie ciśnienia i temperatury w przedziale pasażerskim oraz recyrkulację powietrza.

„Nowa era komercyjnych lotów kosmicznych sprawia, że ​​konieczne jest odtworzenie atmosfery podobnej do ziemskiej na niskiej orbicie” – powiedział mediom Dave McClure, wiceprezes Collins Aerospace.

„Ten kontrakt podkreśla zaangażowanie Collinsa we współpracę z sektorem prywatnym i publicznym w celu świadczenia usług”. podróżnicy kosmiczni Niezbędne rzeczy potrzebne do życia, pracy i zabawy.”

Dyrektor ds. rozwoju biznesu Collins Aerospace powiedział Space News, że kontrakt jest „długoterminowy”, a harmonogram misji zostanie ustalony przez nieujawnionego klienta. Z reguły tego typu sprzęt jest wdrażany przez kilka lat – zaznaczył, dodając, że kontrakt nie był pierwszym w systemie ECLSS i że Collins Aerospace wydał już specjalne zamówienie, nie podając dalszych szczegółów.

„Wraz ze wzrostem liczby miejsc obsługiwanych przez prywatny przemysł, wzrośnie zapotrzebowanie na systemy podtrzymywania życia” – dodał.

Collins Aerospace opracował i zbudował technologie przetrwania dla NASA, w tym system zbierania wody i powietrza na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

potencjalny klient

Space News skontaktował się z tą sprawą, a Axiom Space odmówił komentarza. Niewykluczone jednak, że ta amerykańska firma będzie tajemniczym klientem, ponieważ oferuje prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną i planuje w dłuższej perspektywie budowę własnej stacji.

READ  Najmniej znana dotychczas egzoplaneta byłaby przyciągana do planety oceanicznej

Na początku 2020 roku NASA ogłosiła, że ​​wybrała Axiom Space do zaprojektowania, zbudowania i dokowania trzech modułów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z których pierwszy powinien zostać wystrzelony w 2024 roku. Po zamknięciu projektu ISS firma planuje podłączyć swoje moduły do MSK. Niezależna platforma energetyczna przed odłączeniem i przekształceniem w komercyjną stację kosmiczną.

24 sierpnia firma ogłosiła, że ​​na początku 2022 roku wyśle ​​na Międzynarodową Stację Kosmiczną „pierwszą misję specjalną w historii”.

Cena

Pierwsza załoga Axiom składa się z amerykańskiego inwestora, kanadyjskiego biznesmena i byłego izraelskiego pilota, Wszyscy miliarderzy, którą pilotować będzie były astronauta NASA Michael Lopez Alegria. Każdy z nich zapłaci 55 milionów dolarów za podróż w obie strony.

Kwota ta obejmuje już rachunek za pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w wysokości 11 250 USD dziennie za korzystanie z systemów podtrzymywania życia i 22 500 USD dziennie za podstawowe zapasy, takie jak żywność i powietrze, nie wspominając o około 42 USD za kilowatogodzinę energii elektrycznej. Lub równowartość 30 000 euro dziennie z pełnym wyżywieniem.