Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta zagubiona rakieta w kosmosie niesie ludzkie prochy: Vulcan Centaur dryfuje z powodu wycieku paliwa

Ta zagubiona rakieta w kosmosie niesie ludzkie prochy: Vulcan Centaur dryfuje z powodu wycieku paliwa

8 stycznia 2024 r. w rakiecie Vulcan Centaur należącej do misji Peregrine doszło do wycieku paliwa, który uniemożliwił jej dotarcie na Księżyc. Obecnie dryfuje w przestrzeni kosmicznej, niosąc prochy i ludzkie DNA.

Zaginął 350 000 kilometrów dalej, a ludzkie prochy zostały rozrzucone w przestrzeń kosmiczną. Został przetransportowany rakietą Vulcan Centaur Misja księżycowa ShaheenWedług doniesień, komórki i szczątki pochodzenia ludzkiego mają wylądować na Księżycu kilka dni po jego wylocie 8 stycznia z Cape Canaveral na Florydzie. geografia.

Pierwszy cel misji został ostatecznie przerwany z powodu wycieku paliwa. Sonda znajduje się obecnie setki kilometrów od Ziemi i nie jest w stanie kontynuować swojego planu, ale nadal przesyła naukowcom cenne dane.

Misja nie powiodła się

Startup Astrobotic, który stał za lądownikiem księżycowym Peregrine, nie przeszedł do historii. Miał to być pierwszy od 50 lat statek kosmiczny, który wyśle ​​​​amerykański statek kosmiczny na Księżyc. Pomimo wycieku paliwa, który kładzie kres jego księżycowej odysei, szuka „rozwiązań przedłużających jego żywotność”.

Wysłanie statku kosmicznego na Księżyc nie jest łatwe. polecam @astrobotykCiężka praca, odporność i zaangażowanie w obliczu wyzwań związanych z ich misją. Każda przełomowa innowacja wiąże się z korzyściami i ryzykiem. Każde przedsięwzięcie księżycowe poszerza dostępne dla nas możliwości… https://t.co/zmZD8qj0P1

– Doktor Nikki Fox (@NASAScienceAA) 11 stycznia 2024 r

I nie bez powodu na pokład maszyny wysłano cenne próbki w celu przeprowadzenia eksperymentów naukowych. Oprócz tych testów, które miał przeprowadzić, Vulcan Centaur niósł ze sobą symbole: listy od dzieci, ludzkie prochy, tablice pamiątkowe, dzieła artystów, bitcoiny… To był w końcu powrót ludzkiej obecności na Księżycu i genu. paryski.

Dlaczego po 50 latach?

Tylko podczas misji Apollo w latach 1969–1972 4% powierzchni Księżyca Pobrano i zbadano próbki. Wciąż istnieje wiele tajemnic dotyczących powstawania i geologii Księżyca.

READ  Bezprzewodowe słuchawki Sony WF-1000XM4 zwyciężają w pojedynku z AirPods Pro

Jeśli człowiek musi czekać pięć dekad, zanim ponownie postawi stopę na Księżycu, dzieje się tak dlatego, że jest to wciąż planeta Możliwości technologiczne i budżet. Wysłanie na orbitę wokół satelity kosztuje 277 tys. euro za kilogram, na jego powierzchnię 1,1 mln euro, a na statek kosmiczny Astrobotic – 4,15 mln euro.