W szczególności badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do odróżnienia atramentu od papirusu i określenia charakteru greckich liter poprzez wykrywanie duplikatów.
opublikowany
Czas czytania: 1 minuta
Zdobyli nagrodę w wysokości 700 000 dolarów (651 000 euro). W poniedziałek 5 lutego trzech badaczy zostało nagrodzonych za sukces w rozszyfrowaniu przy użyciu sztucznej inteligencji niewielkiej części odręcznych rękopisów, które zostały poważnie zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Konkurs o nazwie „Vesuvius Challenge” został stworzony przez Brenta Sillsa, badacza informatyki na Uniwersytecie Kentucky w Stanach Zjednoczonych oraz Nata Friedmana, założyciela GitHuba, który jest obecnie własnością Microsoftu.
Dziesięć miesięcy temu rozpoczęliśmy wyzwanie Vesuvius Challenge, aby rozwiązać starożytny problem Herkulanum Papyri, biblioteki rękopisów, które szybko uległy zniszczeniu w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.
Dziś z radością ogłaszamy, że nasz szalony projekt zakończył się sukcesem. Po roku 2000… pic.twitter.com/fihs9ADb48
– Nat Friedman (@natfriedman) 5 lutego 2024 r
Papirusy Herkulanum składają się z około 800 rękopisów, które według organizatorów konkursu uległy zwęgleniu podczas erupcji, która pogrzebała Pompeje i Herkulanum. Zwoje przypominają zwęglone kłody i przechowywane są w Institut de France w Paryżu oraz Bibliotece Narodowej w Neapolu, a przy próbie ich otwarcia kruszą się i łatwo ulegają uszkodzeniu.
5% zdekodowanego zwoju
Organizatorzy przeprowadzili wcześniej skany czterech rękopisów i zaoferowali łączną nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów każdemu, kto rozszyfruje co najmniej 85% z czterech 140-znakowych sylab. Zwycięzcami zostali Youssef Nader, doktorant w Berlinie, Luc Varietor, student i stażysta w SpaceX z Nebraski w Stanach Zjednoczonych oraz Julian Schleger, szwajcarski student robotyki.
Trio specjalnie wykorzystało sztuczną inteligencję do odróżnienia atramentu od papirusu i określenia charakteru greckich liter poprzez wykrywanie duplikatów. Odszyfrowali około 5% zwoju. Według organizatorów konkursu autorem papirusu jest – Prawdopodobnie epikurejski filozof Filodemus.pismo „O jedzeniu, muzyce i tym, jak cieszyć się przyjemnościami życia”.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
PS5 Pro: jak nie zapłacić za konsolę więcej niż 1000 euro z powodu skalperów? Japonia znalazła rozwiązanie!
Meta przedstawia Movie Gen, nową sztuczną inteligencję do generowania wideo
Recenzja Sony WF-C510: Proste, wygodne małe słuchawki