Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sztuczna inteligencja służy do odszyfrowywania zwojów zwęglonych w wyniku erupcji Wezuwiusza

Sztuczna inteligencja służy do odszyfrowywania zwojów zwęglonych w wyniku erupcji Wezuwiusza

W szczególności badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do odróżnienia atramentu od papirusu i określenia charakteru greckich liter poprzez wykrywanie duplikatów.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Widok ze szczytu Wezuwiusza, Włochy, 22 października 2023. (MARY EVANS / SIPA)

Zdobyli nagrodę w wysokości 700 000 dolarów (651 000 euro). W poniedziałek 5 lutego trzech badaczy zostało nagrodzonych za sukces w rozszyfrowaniu przy użyciu sztucznej inteligencji niewielkiej części odręcznych rękopisów, które zostały poważnie zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Konkurs o nazwie „Vesuvius Challenge” został stworzony przez Brenta Sillsa, badacza informatyki na Uniwersytecie Kentucky w Stanach Zjednoczonych oraz Nata Friedmana, założyciela GitHuba, który jest obecnie własnością Microsoftu.

Papirusy Herkulanum składają się z około 800 rękopisów, które według organizatorów konkursu uległy zwęgleniu podczas erupcji, która pogrzebała Pompeje i Herkulanum. Zwoje przypominają zwęglone kłody i przechowywane są w Institut de France w Paryżu oraz Bibliotece Narodowej w Neapolu, a przy próbie ich otwarcia kruszą się i łatwo ulegają uszkodzeniu.

5% zdekodowanego zwoju

Organizatorzy przeprowadzili wcześniej skany czterech rękopisów i zaoferowali łączną nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów każdemu, kto rozszyfruje co najmniej 85% z czterech 140-znakowych sylab. Zwycięzcami zostali Youssef Nader, doktorant w Berlinie, Luc Varietor, student i stażysta w SpaceX z Nebraski w Stanach Zjednoczonych oraz Julian Schleger, szwajcarski student robotyki.

Trio specjalnie wykorzystało sztuczną inteligencję do odróżnienia atramentu od papirusu i określenia charakteru greckich liter poprzez wykrywanie duplikatów. Odszyfrowali około 5% zwoju. Według organizatorów konkursu autorem papirusu jest – Prawdopodobnie epikurejski filozof Filodemus.pismo „O jedzeniu, muzyce i tym, jak cieszyć się przyjemnościami życia”.