Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowy Dzień Cukrzycy: 5 liczb o chorobie

Co 14 listopada od trzydziestu lat Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) organizują Światowy Dzień Cukrzycy.

Ta przewlekła choroba, charakteryzująca się hiperglikemią, jest prawdziwym problemem zdrowia publicznego na całym świecie.

Tak więc ten dzień znajduje odzwierciedlenie w globalnej kampanii uświadamiającej.

Oto 5 liczb na cukrzycę.

537 milionów pacjentów na całym świecie

W swoim ostatnim raporcie przygotowanym w 2021 r. a Międzynarodowa Federacja Cukrzycowa Wskazuje, że na całym świecie tą chorobą zarażonych jest 537 milionów ludzi. Odpowiada to jednemu na dziesięciu dorosłych w wieku od 20 do 79 lat. Dlatego też Unia podczas tego Światowego Dnia pragnie ostrzec, że liczba ta nie maleje, a wręcz przeciwnie wciąż rośnie.

Szacuje się, że do 2030 r. liczba diabetyków powinna sięgnąć 643 mln, a w 2045 r. 784 mln. we FrancjiCukrzyca dotyka prawie 4 miliony osób, z których prawie wszyscy są leczeni.

6,7 mln zgonów w 2021 r.

Chociaż cukrzycę można leczyć zastrzykami insuliny, zwłaszcza cukrzycę typu 1, nie wyklucza to poddania się jej. Szacuje się zatem, że cukrzyca będzie odpowiedzialna za 6,7 ​​miliona zgonów w tym roku 2021. Oznacza to, że osoby chore na cukrzycę umierają co pięć sekund.

541 milionów dorosłych cierpi na nietolerancję glukozy

Na całym świecie 541 milionów dorosłych cierpi na nietolerancję glukozy, co naraża ich na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, znanej również jako „cukrzyca insulinoniezależna” lub częściej „stłuszczeniowe zapalenie wątroby”.

Jak na przykład Vidal, referencyjnego słownika medycznego, jest „bardziej powszechna niż cukrzyca typu 1 i dotyka głównie osoby w wieku powyżej 40 lat”. Osoby z cukrzycą typu 2 „wydzielają insulinę, ale ten hormon jest mniej skuteczny w regulowaniu poziomu cukru we krwi”.

844 miliardów euro wydanych na opiekę zdrowotną

Chociaż leczenie cukrzycy jest trudne w zależności od typu cukrzycy, kolejnym podstawowym problemem są koszty. W tym roku, choroba Spowodowało to, że wydano co najmniej 966 miliardów dolarów (844 miliardów euro) na opiekę zdrowotną, co stanowi wzrost o 316% w ciągu ostatnich 15 lat.

W Europie wielkość wydatków związanych z cukrzycą wyniosła 189 miliardów dolarów (165 miliardów euro) tylko w 2021 roku.

14 listopada

14 listopada to nic innego jak urodziny Fredericka Granta Bantinga, urodzonego w 1891 roku, który z uczniem Charlesem Herbertem Bestem stał za odkryciem insuliny w 1922 roku. Przypominamy, że insulina jest jednym z hormonów regulujących poziom cukru, a więc i glukozy we krwi.

READ  Główne projekty kosmiczne Moskwy