Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sumitomo sprzeda swoje udziały w 32 Południowych kopalniach miedzi w Chile za około 1,5 miliarda dolarów.

Japońskie firmy Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corp zgodziły się sprzedać swoje udziały w kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile australijskiemu górnikowi South32 Ltd za około 1,5 miliarda dolarów, poinformowały w czwartek firmy.

Japońscy sprzedawcy, którzy mają razem 45%, powiedzieli w zeszłym roku, że po latach strat rozważają wycofanie się ze spółki, której są współwłaścicielami z polskim państwowym przedsiębiorstwem górniczym KGHM.

Sumitomo Metal Mining powiedział, że cena transakcji obejmie transfer w wysokości około 1,2 miliarda dolarów i płatności za miedź do 350 milionów dolarów.

W przypadku South32 proces ten będzie oznaczał wejście do największego na świecie kraju produkującego miedź, w przededniu spodziewanej eksplozji popytu na metal, używany we wszystkim, od sprzętu gospodarstwa domowego po samochody elektryczne.

Firma z siedzibą w Perth powiedziała, że ​​transakcja zostanie sfinansowana połączeniem gotówki i kredytu w wysokości 1 miliarda dolarów i oczekuje się, że zostanie natychmiast spłacona.

„Aktywnie przekształcamy nasze portfolio pod kątem świata niskoemisyjnego, a nabycie udziałów w Sierra Gorda zwiększy naszą ekspozycję na towary kluczowe dla tej transformacji” – powiedział Graham Kerr, dyrektor zarządzający South32.

READ  Minister mówi, że Polska nie powinna za wszelką cenę pozostać w UE