Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stowarzyszenie.  Jakie są ostatnie kraje europejskie, które zakazały aborcji?

Stowarzyszenie. Jakie są ostatnie kraje europejskie, które zakazały aborcji?

Czy wkrótce zmniejszy się lista krajów europejskich, które nadal zakazują aborcji? W San Marino w tę niedzielę wezwano 35 411 wyborców, aby zdecydować, czy zalegalizować dobrowolne przerwanie ciąży (aborcja). Bardzo kontrowersyjny temat w tym małym kraju o silnej tradycji katolickiej.

Lokale wyborcze zostały otwarte o 8 rano w niedzielę i zostaną zamknięte o 20:00. Wobec braku sondaży nikt nie odważy się spekulować na temat tego referendum, którego wyniki uważa się za niepewne.

Trzy lata w więzieniu

Mała górzysta enklawa w środku terytorium Włoch jest jednym z ostatnich krajów w Europie, które całkowicie zabroniły aborcji, nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa, choroby płodu lub zagrożenia matki. Aborcja jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia dla kobiety i sześciu lat dla lekarza, który ją wykonuje.

Ale w rzeczywistości nie było żadnych wyroków skazujących, ponieważ kobiety z San Marino jadą do Włoch na aborcję, obchodząc w ten sposób prawo. To nie przeszkadza rządzącej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (PDCS) przed zaciekłym sprzeciwem. Przeciwnicy aborcji zostali wzmocnieni swoją dezaprobatą przez papieża Franciszka, który ponownie wyraził swoje przerażenie z powodu aborcji dziesięć dni przed referendum, które porównał do „morderstwa”.

W przypadku zwycięstwa na „tak” byłaby to radykalna zmiana dla małego państwa, ponieważ zakaz aborcji datuje się od 1865 r. i został potwierdzony w reżimie faszystowskim (1923-1943) i kodeksie karnym z 1974 r. San Marino, tylko trzy kraje europejskie całkowicie zakazują aborcji: to Andora, Watykan i Malta. W tym ostatnim kara wynosi od 18 miesięcy do trzech lat więzienia.

W Monako sytuacja nie różni się zbytnio. Aborcja jest zdekryminalizowana od 2019 roku, ale nadal jest nielegalna. Najwyraźniej lekarze księstwa nadal nie są w stanie tego praktykować. W Polsce nie jest lepiej: Trybunał Konstytucyjny ograniczył prawo do aborcji decyzją z 22 października 2020 r. zakazującą aborcji w przypadku wad rozwojowych płodu. Aborcja jest dozwolona tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub gdy życie matki jest zagrożone.

READ  Czy to prawda, że ​​UNICEF odrzucił darowiznę od satanistycznego zespołu metalowego Behemoth na rzecz ukraińskich dzieci? -Redagowanie

Krótsze lub krótsze terminy aborcji

W Finlandii aborcja jest dozwolona, ​​ale pod pewnymi warunkami. Musisz najpierw dotrzymać ustawowego terminu dwunastu tygodni, a następnie mieć mniej niż 17 lat lub więcej niż 40 lat. Kobieta, która ma już czworo dzieci lub której ciąży towarzyszą trudności ekonomiczne, społeczne lub zdrowotne, również ma prawo do aborcji. To samo w przypadku gwałtu.

We Włoszech aborcja jest legalna, ale ograniczona „klauzulą ​​sumienia”, na którą powoływało się wielu lekarzy. Szacuje się, że 71% praktykujących odmówiło wykonania aborcji w tym kraju w 2016 roku. W niektórych regionach Włoch wskaźnik ten jest jeszcze wyższy.

W zdecydowanej większości krajów europejskich kobieta może dokonać aborcji bez konieczności jej uzasadniania. Nadal muszą przestrzegać ustawowego terminu, który w zależności od kraju może wynosić od 10 do 24 tygodni ciąży. Okres ten jest więc bardzo krótki w Chorwacji, Słowenii czy Portugalii, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji jest bardzo długi. Francja średnia, czyli około 12 tygodni.

W sumie aborcja jest obecnie możliwa bezwarunkowo w 27 z 24 krajów Unii Europejskiej. Irlandia, Luksemburg i Cypr były jednymi z ostatnich krajów, które rozszerzyły to prawo. Jednak w wielu krajach (Hiszpania, Grecja, Portugalia, Węgry, Dania itd.) nieletni potrzebują zgody rodziców na aborcję.