Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stopa inflacji wzrosła w listopadzie do 7,7% w ciągu jednego roku

Ceny konsumpcyjne w Polsce ponownie wzrosły w ciągu jednego roku w listopadzie, o 7,7%, po 6,8% w październiku, najwyższym poziomie obserwowanym od prawie 20 lat, wynika z pierwszych szacunków opublikowanych we wtorek przez GUS. .

Według GUS w ciągu miesiąca wzrost cen wyniósł +1,0% w listopadzie w porównaniu do +1,1% w poprzednim miesiącu i zerowej inflacji (0,0%) w listopadzie 2020 roku. Według GUS, w porównaniu z listopadem 2020 r. inflacja jest napędzana przez przyspieszenie cen paliw (+36,6%), energii (+13,4%) i artykułów spożywczych (6,4%). Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek serię tymczasowych obniżek podatków mających na celu walkę z inflacją i zrównoważenie podwyżek cen energii.

Wśród planowanych działań, od 20 grudnia na okres 5 miesięcy akcyza na paliwo powinna zostać obniżona do minimum dozwolonego w Unii Europejskiej, czyli 0%, natomiast od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. zostanie zwolniona z podatku VAT. Koszt tego programu, który zapewnia również pomoc i odszkodowania rodzinom w trudnej sytuacji, szacowany jest na 10 mld zł (2,14 mld euro). Inflacja jeszcze przyspieszy w grudniu i przekroczy 8,0%, według komentarzy analityków. Według ING Banku Śląskiego „Na szczycie w grudniu CPI wyniesie 8,5% w ciągu jednego roku».

W ubiegłym tygodniu polska waluta osiągnęła 12-letnie minimum w stosunku do euro, przełamując psychologiczną barierę 4,7 zł za euro. Od tego czasu złoty nieznacznie wzrósł. Według analityków, złoty jest przeciwko nie tylko inflacji, sporu między Brukselą a Warszawą o przestrzeganie przez Polskę praworządności, co stawia pod znakiem zapytania wypłatę Polsce Europejskiego Funduszu Naprawczego, ale także statystyki zanieczyszczenia Covidem wzrost i kryzys migracyjny na granicy białoruskiej.

Na początku tego miesiąca Polski Bank Centralny (NBP) ogłosił podwyżkę podstawowej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do 1,25% w celu zwalczania wysokiej inflacji. To już drugi z rzędu wzrost NBP od dwóch miesięcy i jest to reakcja”.późno» przez wielu ekspertów. Według analityka ING Banku Śląskiego, Rafała Beneke, „Oczekuje się, że stopy NBP wzrosną nawet o 3%».

READ  Francja i Polska w półfinale - 15.09.2022 o 00:14