Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone uważają, że walka z fentanylem powinna być tak globalna jak Covid-19

Stany Zjednoczone uważają, że walka z fentanylem powinna być tak globalna jak Covid-19

Fentanyl to dopalacz powodujący chaos w Stanach Zjednoczonych, zabijający tysiące ludzi. Powstaje ze składników, które pochodzą z Chin i przechodzą przez Meksyk.

Walka z fentanylem musi mieć zasięg globalny, podobnie jak walka z Covid-19, nalegał w sobotę ambasador USA w Meksyku na ten syntetyczny lek, który zabija tysiące Amerykanów składnikami chemicznymi od Chin po Meksyk.

„Świat musi się zjednoczyć”

Ken Salazar powiedział dziennikarzom: „Świat musi się zjednoczyć, nie chodzi już tylko o Meksyk i Stany Zjednoczone. Rządy w Europie widzą, co się dzieje z fentanylem”.

Prawa ręka prezydenta Joe Bidena opisał czwartkowe „historyczne” dwustronne spotkanie w Waszyngtonie w sprawie zwalczania handlu narkotykami z Meksyku do Stanów Zjednoczonych i handlu bronią w przeciwnym kierunku.

Na zakończenie tego spotkania władze USA zapowiedziały w piątek nałożenie sankcji na sieci, które oskarżają Chiny o przemyt fentanylu. Sankcje Departamentu Skarbu objęły dwie chińskie firmy, oskarżone o dostarczanie kartelowi związków chemicznych.

Potem przybyli trzej synowie El Chapo.

Departament Sprawiedliwości oskarżył również 28 osób, w tym troje dzieci meksykańskiego handlarza narkotyków Joaquína „El Chapo” Guzmána, który odsiaduje dożywocie w więzieniu w Kolorado.

Ovidio, jeden z trzech synów Guzmána, został aresztowany 5 stycznia w Meksyku podczas operacji, w której zginęło 29 osób (10 żołnierzy i 19 podejrzanych o popełnienie przestępstwa). Stany Zjednoczone wystąpiły o jego ekstradycję w lutym.

Inne aresztowania miały miejsce w Kolumbii, Grecji, Gwatemali i Stanach Zjednoczonych, powiedziała dyrektor amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami, Anne Milgram.

Chiny zaprzeczają nielegalnemu handlowi z Meksykiem

6 kwietnia Pekin zaprzeczył jakoby miał miejsce „nielegalny przemyt fentanylu między Chinami a Meksykiem”.

„Stany Zjednoczone powinny stawić czoła swojemu problemowi i podjąć działania… w celu zmniejszenia popytu” – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning.

Została przesłuchana w sprawie listu prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora do swojego chińskiego odpowiednika, Xi Jinpinga, z prośbą o pomoc w zwalczaniu handlu fentanylem między Chinami a Meksykiem.

READ  Izraelska armia twierdzi, że przejęła kontrolę nad portem w Gazie

Najważniejsze elementy