Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone otwierają w Polsce swój pierwszy stały garnizon

Przez Le Figaro z AFP

Opublikowany Aktualizacja

Stany Zjednoczone otworzyły we wtorek swoją pierwszą stałą bazę wojskową w Polsce, co ambasador USA w Warszawie uznał za przełomowe.Jedność NATO „w obliczu rosyjskiej agresji”. „To pokazuje, że jesteśmy tutaj, aby zostać. Sygnalizuje światu, że Ameryka jest oddana Polsce i NATO. Jesteśmy zjednoczeni w stawianiu oporu rosyjskiej agresji— powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas oficjalnej uroczystości.

Ósmy Garnizon w Europie odpowiada za koordynację wsparcia sił USA stacjonujących w Polsce i na całej wschodniej flance NATO. Została powołana dekretem prezydenckim w 2022 roku i będzie służyć jako kwatera główna 5. Armii Armii Stanów Zjednoczonych. W Polsce, kraju tranzytowym dla większości sprzętu wojskowego kierowanego na Ukrainę, stacjonuje obecnie ponad 10 000 żołnierzy amerykańskich.

Ta zawartość jest niedostępna.

Cenna obecność

Bardzo doceniamy stałą obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju. Szczególnie doceniamy sytuację, w jakiej znajduje się Europa, kiedy Rosja okupuje Ukrainę i próbuje odbudować swoje imperium.— powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wysunięte dowództwo 5. Armii Armii Stanów Zjednoczonych jest już na miejscu – więc amerykańskie siły lądowe na wschodniej flance NATO są dowodzone z Polski.„, powiedział polski minister, nalegał na garnizon”.Krytyczny dla bezpieczeństwa naszego narodu i bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO„.

READ  Hyundai E&C podpisuje umowy nuklearne i infrastrukturalne w Polsce