Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone odradzają Amerykanom podróżowanie do Rosji

Dyplomacja amerykańska szczególnie uzasadniała tę decyzję „możliwością nękania obywateli amerykańskich”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa również swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy.

Artykuł autorstwa

opublikowany

aktualizować

czas czytania : 1 minuta.

Napięcia między Waszyngtonem a Moskwą wciąż rosną. W niedzielę 23 stycznia rząd USA nakazał rodzinom amerykańskich dyplomatów stacjonujących w Kijowie opuścić kraj „Ze względu na ciągłe zagrożenie rosyjską operacją wojskową”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w oświadczeniu, że miejscowy i nieistotny personel może opuścić ambasadę w Kijowie, jeśli zechce. Obywatele USA mieszkający na Ukrainie „Powinieneś teraz spojrzeć.” Opuścić kraj lotami komercyjnymi lub innymi środkami transportu.

„Sytuacja bezpieczeństwa, zwłaszcza wzdłuż granicy ukraińskiej, na okupowanym przez Rosję Krymie iw kontrolowanym przez Rosję Doniecku, jest nieprzewidywalna i może się w każdej chwili pogorszyć”.

Departament Stanu USA

W komunikacie prasowym

„Wierzymy, że rosyjska inwazja… może nastąpić w każdej chwili” – dodał. Wysoki rangą urzędnik USA powiedział dziennikarzom. W tym scenariuszu Stany Zjednoczone nie byłyby w stanie ewakuować obywateli amerykańskich”. Ambasada pozostaje otwarta, a chargé d’affairs Christina Kvin „Pobyt na Ukrainie”dodał ten anonimowy urzędnik.

Rząd USA zalecił również obywatelom USA, aby nie podróżowali do Rosji. „Z powodu napięcia na granicy z Ukrainą”. Ministerstwo uzasadniło tę decyzję w szczególności: „Potencjalne nękanie obywateli amerykańskich”zwłaszcza przez rosyjską policję, oraz „Dowolne stosowanie przepisów lokalnych”.

Amerykanie i Europejczycy oskarżają Rosję o rozmieszczenie ponad 100 tys. żołnierzy na granicach Ukrainy. Biały Dom ostrzegł, że Rosja może przeprowadzić atak „w każdej chwili”. Kreml zaprzecza jakimkolwiek intencjom wojowniczym, ale zabrania eskalacji traktatów gwarantujących, że NATO, a zwłaszcza Ukraina, nie zostanie poszerzone.