Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Specjalna misja wysyła czterech Europejczyków na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Specjalna misja wysyła czterech Europejczyków na Międzynarodową Stację Kosmiczną

W czwartek 18 stycznia rakieta SpaceX wystartowała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby zabrać na pokład czterech pasażerów, w tym pierwszego Turka w kosmosie. Wystrzelenie odbyło się zgodnie z planem o godzinie 16:49 czasu lokalnego (22:49 czasu paryskiego) z Kennedy Space Center na Florydzie. Misja, zwana misją Axiom 3 (Ax-3), jest trzecią organizowaną przez amerykańską firmę Axiom Space.

Oczekuje się, że pasażerowie, którzy szkolili się przez kilka miesięcy, spędzą około dwóch tygodni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dokąd mają wylądować w sobotę. Następnie planują tam przeprowadzić serię eksperymentów naukowych.

Po umożliwieniu zamożnym klientom realizacji ich kosmicznych marzeń, Axiom Space przyjmuje teraz także osoby sponsorowane przez agencje krajowe. Misja ta ukazuje zatem rosnącą rolę sektora prywatnego we wspieraniu ambicji kosmicznych krajów, które nie mają własnego programu lotów kosmicznych z załogą. Misja Ax-2 pozwoliła już dwóm Saudyjczykom, przy wsparciu swojego rządu, pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Symbol coraz potężniejszej i asertywnej Turcji”

W załodze tym razem: Alper Gezeravci, pilot myśliwca, który jako pierwszy Turek przekroczył ostateczną granicę. „Postrzegamy tę misję jako symbol coraz silniejszej i zdeterminowanej Turcji”.Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył w tym tygodniu pobożne życzenia ” powodzenia „ Pułkownik Jezeravci.

Na pokładzie jest także Szwed Markus Wandt, wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jej kolej„Projekt astronauta” Agencja Europejska podała, że ​​praca w Europejskiej Agencji Kosmicznej umożliwia mu udział w misjach krótkoterminowych, na podstawie umowy na czas określony, w przeciwieństwie do astronautów zatrudnionych na pełen etat. „Chciałbym podziękować Europejskiej Agencji Kosmicznej za jej śmiałość i wizję oraz za wiodącą rolę, wraz ze Szwecją i Axiom Space, w wzmacnianiu obecności Europy w przestrzeni kosmicznej”.”, Markus Wandt napisał na X.

READ  Sony wprowadza własną konsolę, aby pomóc osobom niepełnosprawnym grać - Tuxboard

Załogę uzupełnia Włoch Walter Velade, członek sił powietrznych swojego kraju. Mężczyzna leciał kiedyś statkiem Virgin Galactic, ale lot kosmiczny trwał tylko kilka minut. Wreszcie dowódcą misji będzie Michael Lopez Alegría, Amerykanin pochodzenia latynoskiego i były astronauta NASA, który zostanie zatrudniony przez Axiom Space do obsługi trzech klientów. Dołączą do siedmiu osób znajdujących się już na pokładzie laboratorium lotów: dwóch amerykańskich astronautów, duńskiego astronauty, japońskiego astronauty i trzech rosyjskich astronautów.

Szczegóły poszczególnych umów, w tym ceny płacone Axiom Space za jedno miejsce, nie zostały ogłoszone. Te specjalne misje są realizowane we współpracy z NASA, która zleca Axiom Space korzystanie ze stacji. Dla firmy te misje są pierwszym krokiem przed zbudowaniem własnej stacji kosmicznej.

Jest to program wspierany przez NASA, która planuje wycofać Międzynarodową Stację Kosmiczną około 2030 roku, a następnie wysłać swoich astronautów na stacje prywatne.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Axiom Space wzmacnia swoją pozycję lidera w prywatnych misjach kosmicznych
Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów „Prywatne stacje kosmiczne będą bardziej międzynarodowe niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna”.

Świat z Agence France-Presse