Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skuteczny projekt wydobycia nowej pamięci w przestrzeni publicznej?

Skuteczny projekt wydobycia nowej pamięci w przestrzeni publicznej?

Sprowadź postacie z zagranicy lub wyemigruj z zapomnienia. Taki jest cel zainicjowanego przez Pałac Elizejski projektu „Portrety Francji”, który ma na celu zróżnicowanie nazw ulic i budynków użyteczności publicznej.

Prowadzi Charles de Gaulle, za nim Louis Pasteur, a za nim zwycięskie trio: Victor Hugo, Jean Jaures i Jean Moulin. We Francji tylko 2% nazw ulic, dzielnic i budynków użyteczności publicznej (szkoły, kompleksy sportowo-kulturalne, przystanki komunikacji miejskiej) pochodzi z historii imigracji. Z wyjątkiem Alexandre Dumas (na 113. miejscu), którego ojciec był półkrwi z Santo Domingo, różnorodność toponimów gwarantują Amerykanie Martin Luther King i Rosa Parks, czy południowoafrykański Nelson Mandela. Ale co z bohaterami i bohaterkami obcego pochodzenia, którzy są bezpośrednio związani z naszą narodową narracją?

Próbując zapełnić swoją słabą obecność na naszych ulicach legalnie Zdjęcia z Francji », Promowana przez Prezydenta RP urodziła się w marcu 2021 roku. Pomysł? Udostępnienie urzędom miast, wydziałom i sejmikom okręgów zbioru akt biograficznych dotyczących niezwykłej kariery 318 kobiet i mężczyzn znanych, nieznanych lub zapomnianych, których łączy to, że wszyscy pochodzą z emigracji lub z mórz zamorskich i posiadają, każdy na swój sposób, zbudowali część naszej historii. Rozpowszechniany przez sekretarz miasta Nadię Hay, pozwala państwu wpływać na obszar, nad którym nie ma jurysdykcji: nazewnictwo budynków publicznych. Ponieważ od 1884 r. przywilej ten był zarezerwowany dla lokalnych urzędników wybieralnych.

READ  Covid-19: Czy wzrasta ryzyko chorób serca?