Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sinn Fein, partia opowiadająca się za zjednoczeniem, ma dobrą pozycję, by stać się największą siłą polityczną w Irlandii Północnej

Irlandia Północna może znaleźć się w historycznym punkcie zwrotnym. Po raz pierwszy w historii tego narodu Zjednoczonego Królestwa, zdominowanego przez protestantów od czasu jego powstania w 1921 r. (w większości unionistów, lojalnych wobec stowarzyszenia z Londynem), nacjonalistyczna partia prozjednoczeniowa Irlandii Sinn Féin, zajął pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych 5 maja. Jeśli dwadzieścia cztery lata po zakończeniu Kłopotów ta wojna domowa, w której przez trzydzieści lat katoliccy nacjonaliści walczyli z protestanckimi związkowcami, ta zmiana polityczna i społeczna zostanie potwierdzona, grozi to wywołaniem kryzysu politycznego i wznowieniem debaty, która jest bardzo wrażliwy. W Dublinie jak w Londynie, pod koniec rozbioru Irlandii.

W sobotę 7 maja, dwadzieścia cztery godziny po rozpoczęciu długiego i złożonego procesu liczenia, Sinn Féin (impreza, która odbywa się na całej wyspie, w Republice Irlandii, podobnie jak w Irlandii Północnej), zajmuje centralne miejsce. Przez wyborców (18 deputowanych wygrało z 12 deputowanymi związku zawodowego DUP). W sumie 90 deputowanych musi zostać wyznaczonych do zasiadania w Zgromadzeniu Stormont, północnoirlandzkim parlamencie, ze znacznymi uprawnieniami (zdrowie, sprawiedliwość, edukacja), nawet jeśli suwerenne podmioty pozostają w kompetencji Westminsteru.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Irlandii Północnej możliwy historyczny zwrot w kierunku nacjonalistów

Jeśli ta przewaga zostanie potwierdzona, Michael O’Neill, wiceprezes Sinn Fein, ma prawo ubiegać się o stanowisko premiera rządu Irlandii Północnej. Jeffrey Donaldson, lider Demokratycznej Partii Unionistów, dotychczas dominującej partii w Irlandii Północnej, musi być zadowolony ze stanowiska wicepremiera w ramach systemu podziału władzy odziedziczonego po Wielkim Piątkowym Traktacie Pokojowym (1998), który zmusza związkowców i nacjonalistów rządzić razem.

Te dwie pozycje mają niemal identyczne przywileje, ale symbolicznie rzecz biorąc, nie mają tego samego zakresu. Symbole i tożsamości są nadal bardzo ważne w Irlandii Północnej. Po upokorzeniu i krytyce za poparcie Brexitu i rządu Borisa Johnsona DUP grozi, że nie podzieli władzy wykonawczej Irlandii Północnej. Bez wątpienia, według niego, kto… „Powrót do Stormontu” Dopóki obowiązuje protokół Irlandii Północnej. Ta kluczowa część traktatu Brexit, negocjowana przez Londyn i Brukselę, od 2021 r. ustanowiła granicę celną na Morzu Irlandzkim między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii, co związkowcy uważają za obrazę ich tożsamości.

READ  „Rząd francuski jest współwinny uchylania się od płacenia podatków na dużą skalę”
Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Belfaście młody człowiek jest zmęczony podziałami religijnymi i społecznymi

„Jeśli protokół nie zostanie zmieniony, a bariery handlowe usunięte, nie wrócimy do Stormont”.Edwin Potts, były przywódca Demokratycznej Partii Unionistycznej, zagroził, że ponownie wybierze posła do parlamentu Irlandii Północnej w południowym Belfaście w piątek, 6 maja. Partia liczy na zintensyfikowanie negocjacji w sprawie protokołu między Londynem a Brukselą, ale ta ostatnia od miesięcy jeździ na łyżwach. Bruksela w żaden sposób odmawia rezygnacji z tego porozumienia mającego na celu zachowanie europejskiego rynku wewnętrznego. „Irlandzka Unia Demokratyczna bierze zakładników wykonawczych Irlandii Północnej”Zadenuncjowała Michelle O’Neill na kilka dni przed wyborami.

Masz 51,1% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.