Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siły rosyjskie nadal bombardują region Chersoniu i jak potępiają „ofiary cywilne”

Siły rosyjskie nadal bombardują region Chersoniu i jak potępiają „ofiary cywilne”

Zdjęcie z okładki: Ukraińscy strażacy próbują ugasić pożar domu po rosyjskim bombardowaniu miasta Chersoniu 29 stycznia 2023 r. Genia Sawiełow / AFP

  • Potwierdził to we wtorek premier Ukrainy W piątek w Kijowie odbył się szczyt Ukraina-UEczyli po jednym dniu „konsultacje międzyrządowe” Odbędzie się między Kijowem a Komisją Europejską Po raz pierwszy w naszej historii.
  • Francja dostarczy Kijowowi 12 kolejnych dział Caesar. Te karabiny średniego zasięgu, oprócz osiemnastu już dostarczonych przez Francję i dziewiętnastu obiecanych przez Danię, zostaną Finansowane w ramach funduszu wsparcia o wartości 200 milionów euro.— ogłosił minister francuskich sił zbrojnych.
  • Ukraina otrzyma 120-140 zachodnich czołgów w ciągu ok „pierwsza fala” Przesyłki z koalicji dwunastu krajów. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że wśród tych czołgów znajdą się niemiecki Leopard 2, brytyjski Challenger 2 i amerykański Abrams, a Ukraina posiada również ” Czy to prawda „ w sprawie dostaw francuskich czołgów Leclerc.
  • Joe Biden w poniedziałek stanowczo odrzucił pomysł wysłania na Ukrainę amerykańskich myśliwców F-16, którego lista broni pomocniczej rośnie. Prezydent Stanów Zjednoczonych ostatecznie ogłosił we wtorek, że on [allait] rozmawiać” Do Wołodymyra Zełenskiego za jego prośby o dodatkową pomoc wojskową.
  • Rosja przyznała się we wtorek do zajęcia wsi Blahodatni na północ od Bachmutu.Na wschodzie Ukrainy, gdzie od kilku tygodni jej armia robi powolne postępy. W sobotę szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigogne poinformował o aresztowaniu Blahodatnego przez swoich ludzi, co skłoniło Kijów zaprzeczył.
  • Armia rosyjska przeprowadziła trzy bombardowania z powietrza, cztery wystrzeliwania rakiet i około sześćdziesięciu pocisków z wielokrotnych wyrzutni rakiet, z których najwybitniejszy Ukierunkowane budynki mieszkalne w Chersoniu i UczakowieNa południu Ukrainy Sztab Sił Ukraińskich poinformował we wtorek o ofiarach wśród ludności cywilnej, nie podając ich liczby.
  • Kijów wzywa do wykluczenia wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Kraje bałtyckie i Polska poparły wniosek we wtorek, wprowadzając w zakłopotanie Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który pracuje nad ich reintegracją pod neutralnym sztandarem.
READ  Covid-19: Bill Gates ostrzega przed nową wersją

Znajdź wczorajszą transmisję na żywo, klikając na tym łączu.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty o wojnie na Ukrainie

Referencje – Rekomendacje. „Ukraina jest dziś najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Mówi się, że oczyszczenie całego regionu po zwycięstwie zajmie pięć lat.”

realistyczny. W 2022 roku wiatr i słońce będą produkować więcej energii elektrycznej niż gaz czy węgiel w Unii Europejskiej

chroniczny. Na Ukrainie korupcja może podważyć zaufanie sojuszników i wywołać podziały w kraju.

deszyfrowanie. Dostawa broni na Ukrainę: wiele partii opozycyjnych wzywa do debaty

analizować. Dla niektórych sojuszników Kijowa dostawa myśliwców „nie jest już tematem tabu”

realistyczny. Boris Johnson powiedział, że Władimir Putin „groził” mu przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie, Kreml zaprzecza

realistyczny. Światowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania