Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siedem ostrzegawczych objawów raka jamy ustnej

Siedem ostrzegawczych objawów raka jamy ustnej

Na języku, dziąsłach lub podniebieniu. Objawy raka jamy ustnej można znaleźć w różnych miejscach. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe szanse na wyzdrowienie. Oto te znaki.

Rak jamy ustnej jest jednym z rodzajów raka, którym najbardziej można zapobiegać. on jest Jest to jeden z rodzajów raka, który atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego (warga, usta i gardło). Prawie 10 000 nowych spraw Są odkrywane co roku i 3000 zgonów zidentyfikowane (dla tych trzech typów nowotworów) według najnowszych publikacji Inków. Wczesne wykrywanie i monitorowanie niektórych Ślady na języku, podniebieniu i różnych błonach śluzowych Chorobę można rozpoznać i znacznie zwiększyć szanse na wyzdrowienie. Jak zaczyna się rak jamy ustnej? co to jest Pierwsze objawy? The zaawansowane znaki sceniczne ? Kiedy i z kim się konsultujesz? Znak zodiaku, którego nie należy przeoczyć Oraz rady dr Edmunda Pinhasa, chirurga stomatologa i prezesa grupy Dentéon Santé.

Rak jamy ustnej to choroba, która atakuje błony śluzowe jamy ustnej. Objawy raka jamy ustnej różnią się w zależności od umiejscowienia guza. Objawy raka jamy ustnej można zobaczyć na:

 • język
 • dziąsła (tylne, przednie)
 • Podniebienie (twarde lub miękkie)
 • Dno jamy ustnej (część pod językiem).
 • Wewnętrzne strony policzków i ust
 • Migdałki.

farba biały (leukoplakia) gdzie czerwonawy (erytroplakia) w jamie ustnej (na ustach, języku, w policzkach, dziąsłach lub dnie jamy ustnej), która utrzymuje się jest znakiem ostrzegawczym. W większości przypadków jest to stadium przedrakowe, ale niekoniecznie przeradza się w raka jamy ustnej– wyjaśnia nasz ankieter.W zależności od diagnozy lekarza może być konieczne usunięcie tej osłonki.

>> Różnica między powlekanym a Depozyty :Płytka nazębna może zostać usunięta przez zdrapanie, natomiast przedrakowa lub przedrakowa płytka nazębna nie znika bez odpowiedniego leczenia”, zauważa specjalista.

READ  Tajemnica gwiazdy Betelgeuse została rozwiązana

podrzędny Rany lub owrzodzenia w jamie ustnej lub na wardze Ci, którzy nie wyzdrowieją po dwóch tygodniach, powinni poprosić o konsultację. Może to być problem z owrzodzeniami lub zapaleniem dziąseł, ale czasami jest też oznaką Rak jamy ustnejDr Pinhas wskazuje.

Typowe objawy raka jamy ustnej © Parki – 123RF

Należy monitorować pojawienie się lub rozwój opuchniętych gruczołów w obrębie szyi lub żuchwy (żuchwy), ponieważ prawie zawsze jest to oznaką stanu zapalnego lub infekcji. Węzły chłonne to dość duże kulki na poziomie szyi lub pod żuchwą. Uważaj, może to być początek ropnia lub epidemii Ząb mądrości W tym przypadku nie jest to bardzo niebezpieczne. Ale może to być również oznaką początku raka. Na wszelki wypadek najlepiej skonsultować się z lekarzem.ostrzega nasz rozmówca.

związane z tym krwawienie Obecność czerwonych plam w tkankach miękkich Może sugerować raka jamy ustnej. Jeśli staje się powtarzalny, nie jest trywialny. Jednak krwawienie z ust Nie systematyczne od raka. Innymi słowy, to nie dlatego, że ktoś krwawi z ust, że ma się raka.”, aby uspokoić specjalistę.

Ból nie jest systematyczną oznaką raka jamy ustnej. Ale Uporczywy ból podczas połykania (połykania) lub podczas żucia trwający dłużej niż 15 dni Powinna ona prowadzić do konsultacji lekarza pierwszego kontaktu, który w przypadku najmniejszych wątpliwości wykona dodatkowe badania lub skieruje pacjenta do specjalisty z zakresu jamy ustnej i twarzy (otolaryngologa, stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego itp.)Dr Pinhas mówi.

Lista czynników obciążających raka jamy ustnej

 • Spożycie tytoniu, zwłaszcza jeśli dym jest połykany lub żuty
 • Używanie lekkich narkotyków
 • spożycie alkoholu
 • Ewolucja wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)wirus brodawczaka Człowiek)
 • Niewłaściwe protezy mogą prowadzić do przewlekłego podrażnienia, które jest czynnikiem ryzyka raka jamy ustnej.
 • Historia rodzinna
 • wiek
 • zły stan zdrowia zębówDobra higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
 • Regularne spożywanie bardzo gorących napojów.
READ  Zobacz więcej niż jedną gwiazdkę!

Nagła i uporczywa utrata apetytu nagła i niewyjaśniona utrata wagi, Może wskazywać na raka jamy ustnej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu owrzodzenia jamy ustnejChirurg stomatolog szczegóły.Jednak utrata masy ciała nie jest systematyczna w przypadku raka jamy ustnej.

zęby, które się poruszają zlokalizowany obszar (Dwa lub trzy zęby, ale nie pełna szczęka, ponieważ za drugim razem, najlepiej paradontoza powodująca ruch zębów wszystkich zębów w jamie ustnej) sugerująca raka jamy ustnej, zwykle w zaawansowanym stadium. Wraz ze wzrostem guza zęby mogą rosnąćNasz ekspert wyjaśnia.

Garnitury regularnie sprawdzać w jego ustach Aby wykryć nietypowy znak: wszystkie błony śluzowe jamy ustnej, dziąsła, górną i dolną część języka, wewnątrz i na zewnątrz warg, podniebienie twarde i miękkie… (patrz rysunek poniżej). „Każda rana, owrzodzenie lub jakakolwiek biała lub czerwonawa powłoka, która utrzymuje się dłużej niż 15 dni, nieuchronnie wymaga wizyty u lekarza rodzinnego. lub w jego dentysta, mówi specjalista. Większość nowotworów języka, jamy ustnej, szczęki i gardła może zostać wykryta przez dentystów podczas infekcji prosta rada.

Jak bada usta?
Jak bada usta? © Lin Shao-hua – 123RF

Podziękowania dla dr Edmunda Pinhasa, chirurga stomatologa i prezesa grupy Dentéon Santé.