Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sankcje: UE boleśnie akceptuje dziesiąty środek

Sankcje: UE boleśnie akceptuje dziesiąty środek

25 lutego 2023 o 12:33Zaktualizowano 25 lutego. 2023 o 13:52

Dopiero w piątek, po godzinie 22:00, dwudziestu siedmiu ambasadorów ostatecznie zgodziło się na granice dziesiątego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Polska przeciągała rozmowy ze środy, postulując zaostrzenie ograniczeń w szczególności importu rosyjskiego kauczuku syntetycznego do związku.

Czyniąc to, Warszawa, jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, osłabiła przesłanie jedności i determinacji, które 27. Armia pierwotnie chciała wysłać do Moskwy w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę. Ostatecznie Polska poniosła porażkę: utrzymano zwolnienia i okresy przejściowe przyznane w celu uwolnienia przemysłu oponiarskiego, zwłaszcza we Włoszech. Fakt, że premierzy Polski i Włoch należą do tych samych partii Europejskiej Rodziny (EKR) nie wystarczy, by złagodzić rozmowę.

Litwa również wyraziła zastrzeżenia i wezwała do nałożenia sankcji na koncern nuklearny Rosatom, znosząc je w imię solidarności. Wiele państw członkowskich, a przede wszystkim Węgry, są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskich dostaw materiałów jądrowych do produkcji energii elektrycznej.

Jego wielkość to 11 miliardów euro

Nowe zakazy zostały formalnie przyjęte „w drodze procedury pisemnej” w sobotę rano. Ich celem jest jeszcze mocniejsze uderzenie w gospodarki rosyjskich i irańskich firm oskarżonych o wspieranie inwazji na Ukrainę.

Obejmują one zaostrzenie ograniczeń w eksporcie technologii i towarów podwójnego zastosowania, ukierunkowane środki kontroli wobec osób i podmiotów wspierających wojnę, rozpowszechniających propagandę lub dostarczających drony używane przez Rosję podczas wojny oraz środki przeciwko rosyjskiej dezinformacji. Osoby zaangażowane w handel dziećmi są również karane na Ukrainie.

Według Komisji Europejskiej nowy pakiet jest wart 11,4 mld euro w handlu między UE a Rosją (wartości z 2021 r.). UE nałożyła obecnie embargo na połowę (49%) swojego eksportu do przedwojennej Rosji.

Zakaz importu bitumu, asfaltu i rosyjskiej gumy wynosi w najbliższą sobotę około 1,3 mld euro. UE zakazała obecnie łącznie 58% przedwojennego rosyjskiego importu.

READ  Katar 2022: prezentacja Polski

Rosyjskie aktywa zostały zamrożone

Nowe środki poszerzają listę banków wyłączonych z systemu SWIFT i zobowiązują banki, w tym Narodowy Bank Rosji, do ujawnienia kwoty zamrożonych rosyjskich aktywów. Powołano teraz grupę zadaniową, która sporządzi listę rosyjskich nieruchomości, aby zbadać ewentualną konfiskatę, co wiąże się z kilkoma kwestiami prawnymi.

Polska uznała dziesiątą partię za „zbyt miękką, za słabą”, jak powiedział polski premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie w celu dostarczenia obiecanych przez Warszawę pierwszych czołgów bojowych Leopard 2 (wyprodukowanych przez Niemcy).

Zastraszanie konsensusu

Warszawa zablokowała już ratyfikację 9. zestawu sankcji UE w grudniu 2022 r., a Mateusz Morawiecki czekał na szczyt dwudziestu siedmiu przywódców w Brukseli, aby wycofać swoje zastrzeżenia. Węgierski premier Viktor Orbán również w 2022 r. wielokrotnie wykorzystywał dźwignię konsensusu (w której sankcje muszą zostać zaakceptowane), aby dochodzić odszkodowania lub zwolnień. Techniki nie są zbyt doceniane przez ich rówieśników.

Przywódcy krajów G7 ogłosili „nowe środki gospodarcze przeciwko Rosji” w nadchodzących dniach i tygodniach, z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za pośrednictwem wideokonferencji w piątek po południu.

Oprócz utrzymania wcześniejszych sankcji gospodarczych i finansowych, G7 wzywa państwa trzecie lub inne podmioty międzynarodowe, które chcą uniknąć lub osłabić środki mające na celu zakończenie finansowania wojny kierowanej przez Rosję. .