Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Saddles of Life: Odcinek • 2/4 podcastu Microbiote: Wszyscy w siodle!

Saddles of Life: Odcinek • 2/4 podcastu Microbiote: Wszyscy w siodle!

Obecnie badania kliniczne coraz częściej uwzględniają mikroorganizmy w badaniu różnych chorób. Wiemy już na przykład, że istnienie…Akkermansia mucinivella Korzystny dla osób cierpiących na otyłość. Analiza mikroorganizmów umożliwiłaby także wczesną diagnostykę choroby Parkinsona, choroby Alzheimera czy autyzmu. Przeszczep kału faktycznie daje doskonałe rezultaty w leczeniu tzw. infekcji Clostridium difficile.

Jest to współczesny przekaz starożytnego chińskiego leczenia stosowanego od IV wieku zwanego „Złota zupa. Profesor Harry Sokol codziennie praktykuje tę technikę przeszczepiania kału u niektórych pacjentów: „Obecnie istnieje tylko jedno wskazanie do przeszczepienia mikroflory kałowej: wielokrotne nawracające zakażenia bakterią zwaną Clostridium difficile. Bakterie te występują w jelitach co najmniej 3% zdrowych osób. Jeśli masz zdrową mikroflorę, nie będziesz mógł się rozwijać. Jeśli na przykład zażyjemy antybiotyki, nasze mikroorganizmy ulegną zmianie i pozostawią więcej miejsca na rozwój tego typu bakterii.„.

Co jest nieoczekiwane: Mikroorganizmy biorą udział w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów. Odpowiedź na niektóre metody leczenia zależy również od ich połączenia, szczególnie w przypadku niektórych chemioterapii i immunoterapii. W ten sposób transfer ludzkich mikroorganizmów mógłby pewnego dnia uzyskać status leku. W badania te zaangażowane są dziesiątki startupów i laboratoriów, a darowizny w postaci odchodów są obecnie opłacane. Tymczasem pacjenci próbują też zdobyć „przynętę” poza kręgami medycznymi, bo wystarczy spojrzeć na swój stolec, żeby wiedzieć, czy jesteś zdrowy…

Każdy człowiek wytwarza około 50 do 60 kg odpadów rocznie, co stanowi ponad 350 milionów ton dla 7,55 miliarda ludzi na planecie, które pewnego dnia zostaną poddane recyklingowi lub być może zamienione w lekarstwa. Tymczasem dawcy są nieliczni i starannie wybierani.

READ  W Chinach wykryto nowy wirus o nazwie Langya-Henipavirus

Sandrine Truong, koordynatorka pielęgniarska ds. przeszczepiania drobnoustrojów w szpitalu Saint Antoine, wyjaśnia nam: „Staramy się przewidywać darowizny. Dlatego umawiamy wizyty mniej więcej na podstawie cyklu wypróżnień. Mam nadzieję, że kiedy dawca już tam dotrze, nie będzie to go zbytnio powstrzymywało. To naprawdę zależy od dawcy, ponieważ jest to nadal ograniczone. Powiedziałbym, że są altruistami, to prawda, są dobrzy i chcą pomóc Louisowi, na przykład oddając krew„.

Ponieważ Narodowa Agencja Leków zdefiniowała mikroflorę kałową jako lek, przeszczepianie kału jest praktykowane poza oddziałami gastroenterologii, we wskazaniach współczucia lub w ramach badań klinicznych, a także na oddziałach, na których pacjenci znaleźli się w ślepym zaułku terapeutycznym. Profesor Florent Mallard definiuje: „Pewnie można powiedzieć, że strach oddawać stolec delikatnemu pacjentowi, ale ostatecznie po leczeniu nie mamy wzrostu infekcji. Udało nam się wykazać, że jest ich mniej i unikamy skutków ubocznych„.

Jeśli chodzi o pacjenta, któremu zaproponowano przeszczep kału, nie ma wątpliwości, jak mówi nam Philippe: „Byłem w swoim pokoju w trakcie leczenia i pielęgniarka powiedziała mi o próbnej terapii mikrobiologicznej. Powiedziano mi, że to przeszczep mikrobioty, a nie kału! W tym momencie moje ciało nie należy już do mnie. Kiedy powiedziano mi, że mam ostrą białaczkę, wiedziałam, że moje ciało w ogóle nie funkcjonuje. Skorzystałem z okazji. Byłam gotowa na wszystko, co mogłoby mnie wyleczyć. Filip, cierpliwy.

Magazyn naukowy

6 minut

Metoda naukowa

58 minut

Film dokumentalny w reżyserii Elodie Maillot i w reżyserii Véronique Samoilov.

READ  10 najlepszych odpowiedzi na ważne pytania, które zadajemy sobie na temat jedzenia

z :

Joel Doré, dyrektor ds. badań w INRAE ​​i dyrektor naukowy MetaGenoPolis

Pierre Cressard, założyciel Nahibo

Mathilde, biolog z Nahipu

Harry Sokol, profesor szpitala św. Antoniego

Sandrine Truong, koordynatorka pielęgniarstwa ds. przeszczepów drobnoustrojów w szpitalu Saint Antoine

Profesor Florent Mallard na oddziale hematologii szpitala Saint Antoine

Philip, pacjent biorący udział w badaniu klinicznym

Frédéric, dawca kału dla firmy Biofortis

Hervé Avagard, dyrektor generalny i współzałożyciel MaatPharma

Przeczytaj: Leeson Bennett

Nagranie audio: Victoria Aspert, Michael Symon, Olivier Leroux i Christophe Papon

Mieszanie: Manon Hussein

Dokumentacja: Anne-Lise Signoret.

Archiwum INA: Mylène Toshais

Dziękuję całemu zespołowi katedry profesora Florenta Mallarda, całemu zespołowi Biofortis, Françoise Lefaquet i Clémence Chesnot, Pauline Richard z MaatPharma, całemu zespołowi Nahibu, a także Joelowi Doré.

Dziękujemy naszemu stażyście Adrianowi Claytowi

Czytać:

Spinki do mankietów: