Ksenia Karelina urodziła się w Rosji, ale od dziesięciu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Została aresztowana w lutym podczas wizyty u dziadków w rodzinnym kraju. W czwartek 15 sierpnia została skazana pod zarzutem przesłania kilkudziesięciu dolarów organizacji pozarządowej pomagającej Ukrainie.
Dwanaście lat więzienia za przekazanie 51 dolarów (46 euro). W czwartek 15 sierpnia rosyjski sąd skazał na karę więzienia obywatela rosyjsko-amerykańskiego pod zarzutem „zdrady stanu”. Zarzuca się mu, według rosyjskich mediów, że w pierwszych dniach konfliktu wysłał około 51 dolarów na rzecz organizacji pozarządowej Razum, która zapewnia Ukrainie pomoc materialną.
„Sąd stwierdził Ksenia Karelina Zostaje uznana za winną zdrady stanu i skazana na dwanaście lat więzienia. Poinformował o tym Sąd Okręgowy w Swierdłowsku na Uralu, gdzie 32-letnia kobieta była sądzona za zamkniętymi drzwiami. Sąd potwierdził, że te pieniądze były „Wykorzystywany do zakupu sprzętu medycznego, broni i Amunicja Sił Zbrojnych Ukrainy„. „W trakcie procesu oskarżona w pełni przyznała się do winy”. Sąd potwierdził. Kilka dni temu prokuratura wystąpiła z wnioskiem o osadzenie jej na piętnaście lat w zwykłym obozie koncentracyjnym.
Została zatrzymana podczas wizyty u dziadków
„To nic innego jak złośliwe okrucieństwo. Mówimy o 51 dolarach przekazanych cierpiącym ludziom na Ukrainie i nazywanie tego «zdradą» jest absolutnie niedorzeczne”. Rzecznik Białego Domu John Kirby szybko odpowiedział.
Na opublikowanym przez sąd nagraniu wideo widać Ksenię Karelinę w szklanej klatce przeznaczonej dla oskarżonych, ubraną w białą marynarkę i dżinsy, przysłuchującą się czytaniu wyroku. Jej prawnik Michaił Mochajłow poinformował, że zamierza to zrobić jego klient „Częściowe odwołanie od wyroku” Jak podaje agencja informacyjna Interfax. W wiadomości zamieszczonej przez swojego prawnika na portalach społecznościowych Ksenia Karelina podziękowała osobom, które ją wspierają.
Młoda kobieta pochodzi z Jekaterynburga na Uralu w Rosji, ale mieszkała w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała ponad dziesięć lat temu i uzyskała obywatelstwo amerykańskie. Została aresztowana w lutym ubiegłego roku w Rosji, gdzie pojechała odwiedzić dziadków. Według rosyjskich mediów rosyjskie siły bezpieczeństwa odkryły darowiznę na rzecz Ukrainy za pośrednictwem jego telefonu.
Tysiące ludzi zostało ukaranych, zastraszonych lub uwięzionych
Przekonanie to następuje w momencie, gdy Stany Zjednoczone oskarżają Moskwę o szczególne dążenie do uwięzienia Amerykanów w Rosji w zamian za Rosjan przetrzymywanych w krajach zachodnich. 1 sierpnia odbyła się największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów między Moskwą a Zachodem, która umożliwiła w szczególności uwolnienie przetrzymywanych w Rosji amerykańskich dziennikarzy i rosyjskich dysydentów w zamian za uwolnienie szpiegów przetrzymywanych na Zachodzie.
Wielu obcokrajowców i osób posiadających podwójne obywatelstwo przebywa w rosyjskich więzieniach, w tym Francuz Laurent Vinatier, który pracuje dla szwajcarskiej organizacji pozarządowej zajmującej się rozwiązywaniem konfliktów. W związku z podejrzeniem nielegalnego zbierania informacji na temat rosyjskiej działalności wojskowej postawiono mu formalny zarzut niezarejestrowania się jako „zagraniczny agent”, za co grozi kara pięciu lat więzienia.
Od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę w lutym 2022 r. tysiące osób zostało nałożonych sankcjami, grożono im lub uwięziono za sprzeciwianie się konfliktowi. Mnożą się procesy o „zdradę”, które zawsze kończą się surowymi wyrokami.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
W Pokrowsku, zagrożonym przez armię rosyjską, mieszkańcy „chcieli wytrzymać dłużej”
Na żywo – Wojna na Ukrainie: Armia rosyjska przejmuje kontrolę nad dwoma regionami na wschodzie
Izraelski ogień uderzył w pojazd humanitarny ONZ