Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, wyjaśnił, że kraje kierowane przez „psy wojny” powinny pomyśleć o cenie sankcji wobec Moskwy.
Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, powiedział w sobotę, że zachodnie sankcje wobec Rosji mogą spowodować upadek Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i poprosił o jej zniesienie.
Załogi i zaopatrzenie przewożone przez statek kosmiczny Sojuz
Według niego działanie rosyjskich statków zaopatrujących Międzynarodową Stację Kosmiczną zakłócą sankcje, które dotkną rosyjską część stacji, która m.in. pracuje nad korektą orbity struktury orbitalnej. W rezultacie może to spowodować, że 500-tonowa Międzynarodowa Stacja Kosmiczna „rozproszy się lub wyląduje”.
„Strona rosyjska zapewnia korektę orbity stacji (średnio 11 razy w roku), w tym unikanie kosmicznych śmieci” – zauważa Rogozin, który regularnie publikuje na portalach społecznościowych swoje poparcie dla rosyjskiego wojska zaangażowanego na Ukrainie.
Szef Roskosmosu opublikował mapę świata, na którym może upaść stacja, a szef Roskosmosu wskazał, że Rosja jest w dużej mierze bezpieczna.
„Ale mieszkańcy innych krajów, zwłaszcza ci prowadzeni przez psy wojny (ludzie z Zachodu, przyp. red.) powinni pomyśleć o cenie kar dla Roskosmosu” – napisał, nazywając tych, którzy zastosowali te środki odwetowe, „maniakami”. .
1 marca NASA poinformowała, że pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą utrzymać stację na orbicie bez pomocy Rosji. Załogi i zaopatrzenie są transportowane do tego sektora statkami Sojuz i progresywnymi ciężarówkami towarowymi. Jednak Dmitrij Rogozin wyjaśnia, że wyrzutnia potrzebna do opuszczenia tych statków „podlega sankcjom USA od 2021 r., a od 2022 r. podlega sankcjom UE i Kanady”.
Roscosmos twierdzi, że wysłał apele do swoich amerykańskich (NASA), kanadyjskich (ASC) i europejskich (Europejska Agencja Kosmiczna) partnerów „aby zażądać zniesienia nielegalnych sankcji wobec naszych firm”. Kosmos to jeden z ostatnich obszarów współpracy rosyjsko-amerykańskiej.
„Niech szybują w kosmosie na miotłach”
Na początku marca Roskosmos ogłosił zamiar nadania priorytetu budowie satelitów wojskowych ze względu na rosnącą izolację Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Dmitrij Rogozin zapowiedział też, że Moskwa nie będzie dostarczać Stanom Zjednoczonym amerykańskich silników rakietowych Atlas i Antares.
„Niech szybują w kosmos na miotłach” – skomentował.
30 marca astronauta Mark Vande Hee i dwóch kosmonautów, Anton Chkaplerov i Potter Dubrov, powinni powrócić na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie statku kosmicznego Sojuz.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!