Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rolnicy blokują drogi przed ukraińskim importem – Euractive FR

Rolnicy blokują drogi przed ukraińskim importem – Euractive FR

W środę (20 marca) polscy rolnicy ustawili blokady na drogach w całym kraju, aby zaprotestować przeciwko importowi produktów rolnych z krajów trzecich i działaniom UE dotyczącym ochrony środowiska.

Od zeszłego miesiąca rolnicy blokują przejścia graniczne z Ukrainą, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za nieuczciwą konkurencję w zakresie dostaw z ogarniętego wojną kraju.

W tym tygodniu rozszerzyli swój protest na granicę niemiecką.

„Na dziś w całej Polsce zaplanowano ponad 580 protestów, w których weźmie udział prawie 70 000 osób”Jak podaje komunikat prasowy policji.

Rolnicy blokowali zwłaszcza drogi dojazdowe do Warszawy i większych miast, m.in. Krakowa, Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy.

Nie poddamy się w walce, dopóki nasze żądania nie zostaną w pełni spełnione.– zapewnili organizatorzy w notatce prasowej.

Sektor rolniczy Ukrainy i kluczowe szlaki eksportowe przez Morze Czarne zostały sparaliżowane przez rosyjską inwazję w 2022 roku.

Aby pomóc Kijowowi gospodarczo, Bruksela w 2022 roku zniosła cła na ukraińskie towary przez UE.

Jednak ze względu na problemy logistyczne i oszustwa większość ukraińskiego eksportu przeznaczonego do krajów trzecich pozostała w Polsce, szkodząc lokalnym producentom.

W nocy z wtorku na środę kraje UE i Parlament Europejski zgodziły się zwolnić z ceł część ukraińskiego importu produktów rolnych – jaja, drób, cukier, ale także owies, kukurydzę i miód. .

Nie obejmują one jednak pszenicy i jęczmienia.

Pomimo niezachwianego wsparcia Polski dla swoich sąsiadów od czasu inwazji rosyjskiej, blokady graniczne i spory o zboże nadwyrężyły stosunki między Warszawą a Que.

Demonstracje polskich rolników były częścią większego ruchu demonstracji ich kolegów z wielu krajów europejskich.

Unia Europejska przedstawiła propozycje mające na celu zreformowanie niektórych zapisów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) tak, aby zadowolić rolników na kontynencie.

Proponowane zmiany w WPR nadal wymagają negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim.