Stosunki między Szwajcarią a Unią Europejską mogą posunąć się do przodu. Rada Federalna zatwierdziła w piątek mandat negocjacyjny. Obejmuje to wytyczne dotyczące końcowych dyskusji, które rozpoczną się po przyjęciu mandatu przez stronę europejską.
Rząd preferuje podejście globalne, oparte na pakiecie umów o współpracy i dostępie do rynku. Należy kontynuować ścieżkę dwustronną poprzez dodanie zasad instytucjonalnych bezpośrednio do umów dotyczących rynku wewnętrznego.
„Nadszedł czas na ustabilizowanie i rozwój dobrosąsiedzkich stosunków” – powiedział w piątek w programie forum kanclerz federalny Ignazio Cassis. Sekretarz stanu obiecał, że mandat „w żaden sposób nie kwestionuje podstaw naszego systemu konstytucyjnego, naszych sądów, naszej polityki ani naszej demokracji bezpośredniej. Nic z tego nie zostanie naruszone”.
W trakcie konsultacji projekt został pozytywnie przyjęty, z wyjątkiem UDC, który go wprost odrzucił. Niektórzy wzywali do szybkich negocjacji, inni wzywali do ulepszeń. Rząd podtrzymał znaczną część zaleceń.
Dostęp bez przeszkód
Głównym celem tego pakietu jest nieograniczony dostęp do rynków UE. Wiąże się to z zapewnieniem aktualizacji istniejących porozumień na rynku wewnętrznym, np. transportowym, oraz zawarciem nowych porozumień sektorowych w obszarach bezpieczeństwa energii elektrycznej i żywności.
Pakiet przewiduje także umowę o współpracy w kwestiach zdrowotnych oraz systematyczne uczestnictwo w programach UE, zwłaszcza w obszarach edukacji i badań, takich jak Horyzont Europa i Erasmus+.
Przyjęcie zasad pomocy publicznej jest określone w umowach o transporcie lotniczym, lądowym i energii elektrycznej. Regularny wkład Szwajcarii we wzmacnianie spójności w Unii Europejskiej również stanowi część tego pakietu.
W obszarze ochrony wynagrodzeń Szwajcaria dąży do dostosowania praw pracowników zatrudnionych do prawa UE. Wyjątki są uwzględnione. Jeden z punktów zawiera klauzulę o zakazie regresji, aby zapewnić poziom ochrony wynagrodzeń w Szwajcarii.
Jeśli chodzi o rozstrzyganie sporów, ostatnie słowo będzie należało do Wspólnego Sądu Arbitrażowego. Ponadto w negocjacjach nie pojawia się jeden temat: regulacja rynków finansowych. Berno pragnie jak najszybciej wznowić regularny dialog na ten temat.
Do jesieni 2024 r
W związku z odejściem Rady Federalnej od Porozumienia Ramowego w dniu 26 maja 2021 r. w okresie od marca 2022 r. do października 2023 r. odbyły się dyskusje rozpoznawcze. W każdym obszarze pakietu zidentyfikowano wspólne obszary porozumienia.
Głównym negocjatorem będzie Patrick Franzen, wiceminister spraw zagranicznych i szef Departamentu Europy Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (FDFA). Podejmie się tego zadania wspólnie z negocjatorami z departamentów odpowiedzialnych za poszczególne obszary pakietu. Negocjacje będą prowadzone równolegle w każdym regionie. Minister spraw zagranicznych Aleksander Wasil będzie koordynował politykę wewnętrzną i zagraniczną.
Negocjacje nie rozpoczną się, dopóki UE nie przyjmie własnego mandatu negocjacyjnego, co nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Komisja Europejska będzie odpowiedzialna. Już wcześniej zapowiadała, że chce osiągnąć wynik przed końcem kadencji, która trwa do jesieni 2024 roku.
Rada Federalna zwróciła się także o analizę prawną kwestii referendum, obowiązkowego lub fakultatywnego, któremu pakiet miałby zostać poddany, gdyby negocjacje zakończyły się pozytywnie.
at/seb
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Czerwona linia – zdjęcia izraelskiej inwazji lądowej na Liban
Co najmniej cztery szpitale w Libanie przestały działać po nalotach armii izraelskiej
Kijów ostrzega przed niedoborami wody na wschodzie kraju w wyniku rosyjskich ataków