Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przyszłe pandemie: podróże, intensywne rolnictwo, wylesianie… W jaki sposób nasz styl życia naraża nas na wirusy?

Przyszłe pandemie: podróże, intensywne rolnictwo, wylesianie… W jaki sposób nasz styl życia naraża nas na wirusy?

SARS, MERS, Ebola, ptasia grypa, Zika, COVID-19, HIV, małpia ospa… W ostatnich latach nasiliły się choroby przenoszone przez zwierzęta na ludzi, budząc obawy przed nowymi epidemiami.

„Relacje człowiek-zwierzę stały się całkowicie niestabilne” – powiedział kilka dni temu dr Mike Ryan, szef oddziału ratunkowego w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). „Czynniki powstawania i nasilenia choroby wzrosły” – powiedział.

Ospa małp, najnowszy przykład

Właśnie widzieliśmy z małpią ospą, ale nie tylko, ostrzegł. Ta małpia ospa – po angielsku „małpy ospa” – wywoływana przez wirusa przenoszonego na ludzi przez zakażone zwierzęta – często gryzonie – jest najnowszym przykładem replikacji tej choroby odzwierzęcej.

Są to choroby zakaźne, które kręgowce mogą przenosić na ludzi. Niektórzy nawet stają się konkretnie ludźmi, jak Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt Około 60% pojawiających się chorób ma pochodzenie odzwierzęce.

Pojawiły się tysiące lat temu, ponieważ ludzie zintensyfikowali swoje interakcje ze zwierzętami poprzez ich udomowienie, zauważyli, że ich częstotliwość dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich dwudziestu czy trzydziestu lat.

Intensywna edukacja, podróże…

W pytaniu „intensyfikacja podróży, która pozwala im rozprzestrzeniać się szybciej i w sposób niekontrolowany” – potwierdził AFP Marc Elwett, kierownik Laboratorium Wykrywania Patogenów w Instytucie Pasteura.

Zajmując większe obszary świata, Ludzie również przyczyniają się do zakłócenia ekosystemu i usprawnić transmisję wirusów.

eskalacja Farmy fabryczne W ten sposób wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów między zwierzętami. Handel dziką fauną i florą również zwiększa narażenie na nią ludzi zarazków, które mogą przenosić.

Wylesianie i zmiany klimatyczne

promować wylesianie, Ona, Niebezpieczeństwo kontaktu między dzikimi zwierzętamiZwierzęta i ludności.

„Kiedy wycinamy lasy, zmniejszamy bioróżnorodność; Tracimy zwierzęta, które w naturalny sposób regulują wirusy, co pozwala im łatwiej się rozprzestrzeniać, powiedział AFP Benjamin Roche, biolog z Instytutu Badań i Rozwoju (IRD), który specjalizuje się w chorobach odzwierzęcych.

READ  Dlaczego Dania zrezygnuje ze szczepień przeciwko Covid od wiosny

Zmiana klimatu spowoduje również, że wiele zwierząt ucieknie ze swoich ekosystemów w poszukiwaniu bardziej zdatnej do życia ziemi., zaalarmowało badanie opublikowane w czasopiśmie Nature pod koniec kwietnia. Jednak mieszając więcej gatunków, gatunki przekażą więcej swoich wirusów, co będzie sprzyjać pojawianiu się nowych chorób potencjalnie przenoszonych na ludzi.

„Potrzebujemy lepszego monitorowania zarówno zwierząt miejskich, jak i dzikich, abyśmy mogli określić, kiedy patogen przeskoczył z jednego gatunku na drugi” – powiedział Gregory Albury, specjalista ds. zdrowia środowiskowego z Georgetown University w USA i współautor badania. . „A jeśli przyjmujący gospodarz jest miejski lub blisko ludzi, powinniśmy być szczególnie zaniepokojeni”.

Badanie nakreśla przyszłą „sieć” wirusów, które przenoszą się z jednego gatunku na drugi i rosną w miarę ocieplania się planety.

„Dzisiaj dysponujemy szybkimi i łatwymi narzędziami dochodzeniowymi, które pozwalają nam szybko reagować w przypadku pojawienia się nowych wirusów” – zapewnił Mark Elwett z Instytutu Pasteura. „Jesteśmy również w stanie bardzo szybko opracować szczepionki”, jak widzieliśmy w przypadku Covid-19.

„Bądź gotów”

Ale „Możliwe, że pojawi się cała masa nowych chorób, które są potencjalnie niebezpieczne. I musimy być przygotowani” Eric Pfeffer, profesor specjalizujący się w weterynaryjnych chorobach zakaźnych na Uniwersytecie w Liverpoolu (Wielka Brytania) oraz w Międzynarodowym Instytucie Badań Żywych (Kenia) ostrzegł.

Oznacza to, według niego, „podkreślanie ogólnego stanu zdrowia ludności” w odległych i „Badanie ekologii tych naturalnych obszarów pozwala lepiej zrozumieć interakcje między różnymi gatunkami”.

Od początku XXI wieku wprowadzono koncepcję „Jednego zdrowia”: promuje ona multidyscyplinarne i globalne podejście do kwestii zdrowotnych z bliskimi powiązaniami między zdrowiem ludzi, zdrowiem zwierząt i środowiskiem. Globalna sytuacja środowiskowa.

W 2021 r. Francja uruchomiła również międzynarodową inicjatywę „Prezode”, której celem jest zapobieganie zagrożeniom pojawienia się chorób odzwierzęcych i epidemii poprzez zacieśnienie współpracy z najbardziej dotkniętymi regionami świata.

READ  Covid: bezprecedensowy wzrost liczby hospitalizacji dzieci na wiosnę, „tradycyjne” wirusy układu oddechowego wymykające się spod kontroli ostrzegają amerykańskich lekarzy