Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przez lekkomyślność Trumpa wyszły na jaw tajemnice atomowych okrętów podwodnych

Przez lekkomyślność Trumpa wyszły na jaw tajemnice atomowych okrętów podwodnych

Bloomberg/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images W 2021 roku Donald Trump podobno ujawnił australijskiemu biznesmenowi tajne informacje na temat amerykańskich atomowych łodzi podwodnych.

Bloomberg/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images

W 2021 roku Donald Trump podobno ujawnił australijskiemu biznesmenowi tajne informacje na temat amerykańskich atomowych łodzi podwodnych.

Stany Zjednoczone – Ta informacja nie miała być udostępniana, ale to nie powstrzymało Donalda Trumpa. Tuż po opuszczeniu Białego Domu były prezydent USA ujawnił tajne informacje na temat amerykańskich atomowych okrętów podwodnych australijskiemu biznesmenowi, który sam szybko powtórzył te tajemnice kilkudziesięciu innym osobom – poinformował w czwartek (5 października). Listy Nowości I New York Timesa.

Do zdarzenia doszło w kwietniu 2021 roku w rezydencji byłego prezydenta w Mar-a-Lago na Florydzie, klubie, do którego należy także Australijczyk Anthony Pratt – jak podają media z nieokreślonych źródeł. Choć miliarder wskazywał Donaldowi Trumpowi, że jego zdaniem Australia powinna zacząć kupować swoje łodzie podwodne od Stanów Zjednoczonych, były prezydent nie mógł milczeć.

Następnie zwierzył się nie tylko, że Australia przygotowuje się do zakupu amerykańskich łodzi podwodnych, ale także ujawnił, ile głowic nuklearnych zazwyczaj przenosi te urządzenia i jak blisko mogą zbliżyć się do swoich rosyjskich odpowiedników bez wykrycia.

Wie o tym około pięćdziesięciu osób

Anthony Pratt, który prowadzi jedną z największych na świecie firm produkujących opakowania kartonowe, podzielił się tą informacją z dziesiątkami innych osób: według danych co najmniej 45 osób. Listy NowościSą wśród nich pracownicy jego firmy, dziennikarze i australijscy urzędnicy, w tym byli premierzy.

Jak podają media, Anthony Pratt był na ten temat przesłuchiwany przez śledczych federalnych pracujących nad aktami rzekomego niedbałego zarządzania przez Donalda Trumpa dziesiątkami tajnych dokumentów po opuszczeniu Białego Domu, z którym spotka się były prezydent. Będzie sądzony w maju 2024 roku na Florydzie. Według tych samych źródeł wymiana zdań między Donaldem Trumpem a tym biznesmenem może zagrozić amerykańskiej flocie nuklearnej.

Listy Nowości Anthony Pratt podczas wywiadów ze śledczymi federalnymi precyzuje, że nie wie, czy Donald Trump mówi poważnie, czy się przechwala, ale śledczy poprosili go, aby nie powtarzał tej informacji, sugerując, że może ona być zbyt drażliwa, aby przekazywać ją publicznie.

READ  Brytyjskie szpitale walczą obecnie z falą Omicron

Zobacz także na HuffPost: