Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przemoc podczas aresztowań, w areszcie policyjnym: Polska związana Radą Europy

Wydano 28 października 2020 o 20:05Zaktualizowano 28 października 2020 o 8:06 rano

Polska od 2018 roku nie podejmuje żadnych wysiłków na rzecz poprawy warunków leczenia osób, które utraciły samodzielność. Wskazano na to w opublikowanym w środę raporcie Rady Europy, w którym wyrażono „zaniepokojenie” warunkami przetrzymywania w tym kraju.

W niniejszym raporcie Komisja Europejska Rady Antyterrorystycznej (CPT), w tym delegacja Odwiedziliśmy we wrześniu 2019 r. W wielu komisariatach policji i aresztach śledczych w Polsce istnieje „głęboka” troska o „całkowity brak postępów” w zakresie „podstawowych gwarancji przeciwko złemu traktowaniu”.

Według CPT Polska nie zrobiła nic, aby wdrożyć „wcześniejsze zalecenia” z 2018 r., aby zagwarantować „odpowiednią opiekę i dostęp do pomocy prawnej” osobom zatrzymanym przez policję.

„Zarzuty nadmiernego użycia siły”

Grupa twierdzi, że większość osób, z którymi rozmawiali jej przedstawiciele, była „odpowiednio” traktowana, ale otrzymała zarzuty „nadmiernego używania władzy” przez policję podczas aresztowań. Nie ma już oporu.

Polska policja „powinna otrzymać bardzo silne przypomnienie […] Odnosi się do wszystkich form nadużyć […] „Jest to nielegalne i zostanie odpowiednio ukarane” – powiedział CPD.

Podczas wizyty była współpraca z polskimi władzami „przez większość czasu […] W idealnej sytuacji CPT nie miał natomiast „dostatecznej współpracy” z urzędnikami centralnymi, zwłaszcza że jego przedstawiciele nie byli w stanie przedstawić ministrowi spraw wewnętrznych i Administracji swoich wstępnych uwag.

Od 30 lat CPT odwiedza więzienia, posterunki policji, areszty i szpitale psychiatryczne w 47 państwach członkowskich Rady Europy. Jego cel: zwalczanie tortur i złego traktowania.

READ  Pisarz pozwał prezydenta Andrzeja Dudę za nazwanie go „Maranem”