Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prounijna opozycja na czele, Tusk ogłasza „koniec ery PiS”

Prounijna opozycja na czele, Tusk ogłasza „koniec ery PiS”

Janek Skarżyński/AFP Wybory do legislacji w Polsce: proeuropejska opozycja na czele, Tusk ogłasza „koniec ery PiS” (fot. Donald Tusk, lider polskiej opozycji, były premier i szef bloku centrowego Koalicji Obywatelskiej) (15 października , 2023)

Janek Skarżyński/AFP

Wybory do legislacji w Polsce: proeuropejska opozycja na czele, Tusk ogłasza „koniec ery PiS” (fot. Donald Tusk, lider polskiej opozycji, były premier i szef bloku centrowego Koalicji Obywatelskiej) (15 października , 2023)

Międzynarodowe – Wielki dzień dla lidera polskiej proeuropejskiej opozycji Donalda Tuska. Według sondaży centrowa proeuropejska opozycja zdobyła większość parlamentarną w niedzielnych (15 października) wyborach do organów legislacyjnych w Polsce, pokonując rządzących nacjonalistycznych populistów i skrajną prawicę łącznie.

Trzy centrowe partie opozycji – Sojusz Obywatelski Donalda Tuska, Chrześcijańscy Demokraci Trzeciej Drogi i Lewica – zdobyły łącznie 248 mandatów w 460-osobowym parlamencie, w porównaniu do 212 mandatów dla PiS i (daleko -po prawej) Zjednoczona Konfederacja. .

Donald Tusk powiedział, że to znaczy „Koniec ery PiS” Populista. „Wygrała Polska, zwyciężyła demokracja, a my wypędziliśmy ich od władzy (…) To koniec tego złego okresu, to koniec rządów PiS”.Ogłoszono to natychmiast po opublikowaniu wyników sondażu.

Aborcja głównym punktem spornym

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, wybory te powinny położyć kres ośmioletnim rządom Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Donald Tusk (66 l.) był premierem Polski w latach 2007–2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019.

Obiecał przywrócenie dobrych stosunków z Unią Europejską i uwolnienie środków europejskich zamrożonych przez Brukselę w wyniku konfliktów, które powstały w czasie dwóch kadencji rządu PiS.

Donald Tusk obiecał także liberalizację prawa do aborcji, co jest głównym punktem spornym z rządem PiS skupiającym się na wartościach katolickich.

Lider PiS Jarosław Kaczyński z zadowoleniem przyjął względny sukces swojego ruchu, który uzyska 200 mandatów w parlamencie, ale bez większości niezbędnej do utworzenia rządu.

READ  Majali Bardah z zadowoleniem przyjmuje oskarżenie rapera o molestowanie elektroniczne

„Bez względu na to, czy jesteśmy u władzy, czy w opozycji (…), nie pozwolimy, aby Polska została zdradzona”.Jednak ogłosił.

„Czas na zmianę”

Według Stanisława Muchka, politologa i rektora Collegium Civitas, obecnie tak „Szansa na powstanie rządu opozycji”. „ „Myślę, że to właściwie koniec rządu PiS (…) To dla nas szansa na odbudowanie naszej pozycji, szczególnie w Europie”.-Ogłosiłeś?

Frekwencja była wysoka, gdyż frekwencja w wyborach na szczeblu krajowym wyniosła 72,9%, najwięcej od upadku komunizmu w 1989 r., a dziennikarze Agence France-Presse zaobserwowali przepełnienie lokali wyborczych.

Wielu wyborców wyraziło swoją frustrację wobec rządu.

„Czas na zmianę”Ewa Bankowska, lat 43, pracująca w sektorze finansowym, powiedziała AFP podczas oddawania głosu w podwarszawskim Halino. „Martwię się o gospodarkę. Chciałbym, żebyśmy się rozwijali i żeby rząd przestał wydawać pieniądze, których nie ma”..

Ale Dorota Zbig, 57-letnia pielęgniarka, opowiedziała o ostatnich latach rządów PiS „To było bardzo dobre dla mnie i mojej rodziny”..

” z pewnością „ porozumienie

Aby utworzyć rząd koalicyjny, KO, Trzecia Droga i Lewica muszą jeszcze dojść do porozumienia, ale ich przywódcy już zadeklarowali taką chęć.

„Na oficjalne wyniki poczekamy prawdopodobnie około dwunastu godzin (…), potem usiądziemy do dyskusji i na pewno dojdziemy do porozumienia”.Donald Tusk potwierdził.

W trakcie kampanii PiS zapowiedział kontynuację kontrowersyjnych reform wymiaru sprawiedliwości, które według niego mają na celu wykorzenienie korupcji, ale które Unia Europejska postrzega jako atak na demokrację.

Kampania naznaczona była brutalnymi atakami osobistymi na Tuska ze strony rządzących, którzy oskarżali go o reprezentowanie interesów Berlina, Moskwy i Brukseli.

Kijów i jego zachodni sojusznicy uważnie monitorują te wybory po niedawnych wyborach, które odbyły się na Słowacji na korzyść rządu wrogiego pomocy Ukrainie.

READ  Podsumowanie odcinka 982 w poniedziałek, 2 sierpnia

Polska jest jednym z głównych zwolenników Kijowa i przyjęła na swoim terytorium milion ukraińskich uchodźców, ale wśród Polaków rośnie zmęczenie.

Rząd PiS pokłócił się z Ukrainą, nakładając zakaz importu zbóż, powołując się na potrzebę ochrony polskich rolników.

Zobacz także na HuffPost: