Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Projekt: zamieszkanie przestrzeni

Wystawa „Homo Spatius” w Cité du Design w Saint-Étienne, łącząca wyobraźnię i potrzebę człowieczeństwa, podkreśla rolę projektanta w podboju kosmosu.

Space: The Final Frontier » Pierwsze słowa z napisów końcowych w kultowej serii Star Trek, który został wyemitowany w 1966 roku, wciąż rozbrzmiewa w uszach fanów. W tym czasie szaleństwo gwiazd sięgnęło zenitu. W środku zimnej wojny oba supermocarstwa stawiają okupację kosmosu na czele swojej propagandy. Księżyc pod ręką wyzwala wyobraźnię architektów i projektantów. Wyrywają się z tradycyjnych form dzięki nowym materiałom. Czysty i gładki plastik to materiał przyszłości par excellence.

Plany science fiction przenikają Ziemię, od Seattle Space Needle (1961) przez budynek tematyczny na lotnisku LAX w Los Angeles (1961), po sferyczne telewizory Keraclonic i piłkę krzesełkową z Aero Arneo (1963). Agencje Superstudio i Archigram malują idealne podwieszane lub mobilne siedlisko. Koło dominuje w tej futurystycznej estetyce przypominającej pierwsze satelity

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów. Zostało Ci 87%, aby to odkryć.

Rozwijanie własnej wolności to rozwijanie własnej ciekawości.

Czytaj dalej swój artykuł za 1€ w pierwszym miesiącu

Już subskrybowane?
Zaloguj sie

READ  Czym jest tajemniczy „Długi Covid”, na który lekarze wciąż szukają odpowiedzi?